Građane ne obavještavaju da su pozitivni, a nadležni poručuju da sistem funkcioniše
Epidemiološka situacija u Tuzlanskom kantonu i dalje je nepovoljna, što pokazuju brojevi, posebno oni koji se odnose na preminule posljedično zarazi koronavirusom. Međutim, nadležni poručuju da se situacija poboljšava, uz tvrdnju da sistem funkcioniše.
Na području Tuzlanskog kantona u proteklih sedam dana preminula su čak 43 pacijenta koja su bila zaražena koronavirusom, a u istom periodu evidentirano je novih 1.867 inficiranih, od ukupno obrađenih 3.969 uzoraka.
U Tuzli je danas održan redovni sastanak predstavnika institucija zaduženih za provedbu mjera i kontrolu širenja covida-19, a kako je istaknuto, analizirajući parametre koji su obilježili posljednju sedmicu može se zaključiti da higijensko – epidemiološka situaciju u Tuzlanskom kantonu ulazi u trend blagog poboljšanja.
“Prije svega to se odnosi na učestalost broja pozitivnih pacijenata u odnosu na ukupan broj oboljelih. Ipak, iako indikatori pokazuju na izvjesno poboljšanje, situacija i dalje nije za opuštanje. Još uvijek je učestalost pozitivnih pacijenata u ukupnom broju testiranih visoka i s tim u vezi još uvijek moramo apelirati na pacijente da se pridržavaju propisanih mjera i da se vakcinišu”, kazao je ministar zdravstva TK Božo Jurić.
Kada je u pitanju stanje i broj pacijenata hospitaliziranih na Univerzitetskom kliničkom centru u Tuzli, pomoćnik direktora za medicinske poslove Bahrudin Hadžiefendić je istakao da je 115 osoba na bolničkom liječenju, nakon zaraze koronavirusom.
“Od ukupnog broja hospitaliziranih pacijenata, njih devet je smješteno u respiratornom centru, a dvije su na mehaničko – invazivnoj ventilaciji”, kazao je Hadžiefendić.
Sve manjkavosti zdravstvenog sistema te izuzetno loša organiziranost u Tuzlanskom kantonu pokazale su se u proteklim danima, a brojni građani žalili se na kvalitet pruženih usluga.
Posebno je istaknut problem neizdavanja rješenja o izolaciji, ali i neobavještavanja građana o rezultatima nalaza nakon testiranja, zbog čega od svojih ljekara porodične medicine nisu mogli dobiti adekvatnu terapiju.
“Šest dana sam imala povišenu tjelesnu temperaturu, uz sve ostale simptome karakteristične za koronavirus. Odmah po pojavi simptoma javila sam se u lokalnu ambulantu Doma zdravlja u Tuzli. Testirana sam, ali mi niko zvanično nije javio rezultate testa. Spletom okolnosti sam iz UKC-a Tuzla, gdje se laboratorijski vrši obrada briseva, saznala da je rezultat pozitivan. Međutim, kada sam se porodičnoj doktorici obratila za propisivanje terapije, ona mi je rekla da to ne može učiniti jer do nje nije došao zvaničan nalaz”, kazala nam je M. M. iz Tuzle, koja predstavlja primjer neuređenosti sistema.
Sličnog isustva je i Tuzlak A. B. koji nam kaže da mu je neobavještavanje zvaničnog organa o njegovom pozitivnom statusu nametnulo problem prilikom opravdanja izostanka s posla.
“Nakon pojave simptoma koji su slični prehladi odlučio sam se testirati kućnim testom na koronavirus, koji je pokazao pozitivan rezultat. Nakon toga sam kontaktirao Dom zdravlja u Tuzli gdje sam testiran PCR metodom. O zvaničnom rezultatu nalaza niko me nije obavijestio, ali sam posredstvom poznanika saznao da je nalaz pozitivan. Rješenje o izolaciji mi niko nije izdao, a da sam bio nesavjestan građanin mogao sam se kretati izvan stana i predstavljati problem po širu okolinu. Loša organizacija sistema stvorila mi je problem i prilikom zaključivanja bolovanja”, ističe ovaj Tuzlak.
S druge strane, nadležni su današnji sastanak iskoristili kao priliku da analiziraju “cjelokupan odgovor Tuzlanskog kantona na izazove koje je pred cijeli svijet, pa i kanton postavila pandemija”.
“Tuzlanski kanton učinio sve što je činjeno i u okruženju. Mnoge stvari i djelovanja su ustvari prvo i inicirane i realizirane na području Tuzlanskog kantona, tako da bi se Tuzlanski kanton mogao karakterisati i kao područje koje je prednjačilo u pogledu uvođenja i provođenja mjera. Činjenica da je kroz Univerzitetski klinički centar prošlo više hiljada pacijenata i da nikome nije uskraćena zdravstvena zaštita, dovoljan je pokazatelj da su Vlada TK i Krizni štab učinili sve što je bilo moguće i što je u skladu sa pozitivnim zdravstvenim propisima, kako bi pronašli zadovoljavajući balans da sačuvaju zdravstveni sistem, ali i da u minimalnoj mjeri ugroze rad privrednih, kulturnih i sportskih subjekata u kantonu”, odgovor je nadležnih.
S druge strane, problem u Tuzlanskom kantonu predstavlja i izuzetno loš odziv građana na vakcinaciju. Kako bi imunizacija bila svima što dostupnija, tokom proteklog vikenda nadležni su organizirali vakcinaciju u prostorijama Bingo city centra u Tuzli, kojoj se odazvalo svega 160 građana.
Od početka procesa imunizacije do danas prvu dozu vakcine primilo je 34,67 posto punoljetnog stanovništva, objema je zaštićeno njih 33,10 posto, dok je i treću, odnosno booster dozu primilo 5,10 posto osoba.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE