Šta znači razmještanje Iskandera u Srbiju ili RS: Putin za dvije minute onesposobljava NATO

Šta znači razmještanje Iskandera u Srbiju ili RS: Putin za dvije minute onesposobljava NATO

Odnosi Rusije i Sjevernoatlantskog saveza (NATO) su na najnižoj tački u posljednjih nekoliko decenija. Predsjednik Rusije Vladimir Putin ima opasnu ideju.

– To bi moglo da bude razmještanje taktičkog raketnog sistema Iskander-M u Srbiji (ili i RS-u) – u dubinama borbenih formacija NATO-a, koncentrisanih na jugoistočnom krilu Evrope. Ovaj raketni sistem deklarisanog dometa do 500 kilometara, ako bude raspoređen u Srbiji, sposoban je da dopre duboko do teritorije zemalja članica NATO-a, pa čak i evropske teritorije Turske, ako budu raspoređeni u južnoj Srbiji – piše ruski portal topwar.ru

Ako uzmemo slučaj iznenadnog razmještanja spomenutih ruskih taktičkih nuklearnih balističkih projektila kratkog dometa SS-26 Iskander-M (NATO kodno ime STONE) u jesen 2013. godine u oblast Kaljingrada, vidjet ćemo da su zapadni mediji taj ruski potez nazvali najgorom noćnom morom za NATO. Zašto?

Tim iznenadnim potezom, Rusija je trenutno onemogućila bilo kakvu ozbiljnu vojnu akciju NATO-a iz Poljske i ugrozila većinu mogućih velikih vojnih pokreta i logističkih koridora NATO-a iz Njemačke i Francuske prema Centralnoj Evropi i to daleko prije svih vojnih akcija poduzetih od Rusije u Ukrajini 2014. godine.

Taktički balistički projektili zemlja zemlja Iskander je oruđe od kojeg NATO ne može da se na vrijeme odbrani. Radi se o visoko preciznom oruđu dometa od 500 do 700 km koje je zajedno sa PZO raketnim sistemom S-400 ruska alternativa NATO-ovoj neospornoj premoći u zračnom prostoru.

Iskanderi svojom brzinom od 7 maha bukvalno neometano prolaze kroz teško branjeni zračni prostor protivnika, bez obzira na to kakvu koncentraciju i kvalitet protuzračnih oruđa on ima na toj teritoriji. Ono što Iskander čini iznimno opasnim oružjem je činjenica da raketa posjeduje sistem smanjene radarske detekcije Stealth, tako da ga je jako teško radarom otkriti u zraku u vremenskom okviru od dvije minute, koliko mu treba da dođe do svog cilja. Zato se obično ispaljuju po dva projektila u salvi jer je s obzirom na karakteristike, prosta računica da će jedan projektil sigurno proći do cilja.

Smrtonosan je za stacionarne mete poput velikih vojnih baza, aerodroma i logističkih centara, kao i velikih koncentracija trupa. Može da nosi i termonukelarne bojeve glave do pet megatona, a najčešće nosi konvencionalnu bojevu glavu sa 480 kg visoko-brizatnog eksploziva. Iskanderi su zajedno sa PZO raketnim sistemom S-400 bili neizostavni dio ruskog vojnog prisustva u Siriji, jer čine iznimno ubojit raketni tandem za kontrolu kopna i zračnog prostora.

Sa teritorije Srbije ili recimo bh. entiteta Republika Srpska, Rusija sa Iskanderima za dvije minute može da onesposobi sve velike logističke centre i baze NATO-a u Jadranskom moru i djelu centralne Evrope.

Najvažnije zračne i pomorske baze Južnog krila NATO-a, Ancona, Taranto, Aviano i luka Trst su također u krajnjem dometu Iskandera sa teritorije entiteta RS. Ostaje da vidimo koji će potez u narednom periodu povući NATO, Velika Britanija i SAD-e, jer u protivnom, Rusija će raspoređivanjem Iskandera u Srbiji i RS-u moći bukvalno jednovremenim djelovanjem za dvije minute da ozbiljno ošteti kompletnu vojnu infrastrukturu u južnoj i centralnoj Evropi i izbaci NATO iz pozicije za obavljanje velikih vojnih operacija u tom djelu Evrope.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica