Na šta upućuje krvarenje desni?

Primjećujete da vam sve češće krvari zubno meso! Kako bolest napreduje, upaljeno zubno meso postepeno se počinje odvajati od zuba.

Naslage na zubima te između zuba i zubnog mesa idealno su mjesto za rast bakterija koje se hrane ostacima hrane u ustima. Pri metabolizmu tih bakterija nastaju spojevi koji nadražuju zubno meso (gingivu), koja na to reagira stvaranjem upalnog procesa, tj. gingivitisa (upala zubnog mesa). Proširi li se gingivitis u područje alveolne kosti i parodontnih ligamenata nastaje parodontitis (upala potpornog tkiva zuba).

Upala se obično neko vrijeme razvija neprimjetno, a prvi njezin primjetni simptom najčešće je krvarenje zubnog mesa. Kako bolest napreduje, upaljeno zubno meso postupno se počinje odvajati od zuba, a naslage otvrdnjavaju i stvara se kamenac koji se vrlo lako širi dalje ispod ruba zubnog mesa.

Ispadanje zuba

S vremenom može doći do nastanka džepova u zubnom mesu u kojima se bakterije nadalje mogu nesmetano razmnožavati. Ostaci hrane u džepovima, zubne naslage, čak i gnoj u određenim uvjetima, mogu izazvati neugodan zadah iz usta. Ne poduzmu li se mjere liječenja, zubno meso se u takvim uvjetima povlači velikom brzinom, oko 3 mm na godinu, što se može uočiti i golim okom.

Ako se upala zubnog mesa ne liječi, za otprilike sedam godina zubi počinju ispadati.

Cijelo tijelo trpi

Neliječenje parodontitisa ne uzrokuje samo gubitak zuba nego i druge, teže, ozbiljnije i složenije zdravstvene probleme. Mogu biti i izvor infekcija dišnih puteva, koje su u osoba s parodontitisom dva do četiri puta češće nego kod osoba koje od njega ne pate.

Svejedno je kada perete zube

Uklanjanjem zubnih naslaga smanjuje se mogućnost pojave parodontitisa i karijesa. Posebno je važno sljedeće:

– barem jednom na dan očistite zube koncem, – intenzivno trljanje četkicom može pospješiti otkrivanje zubnog vrata    
– ispuštanje zubnog mesa čak i kad nema upale,
– u prehrani neka vam prevladavaju bazične integralne namirnice, jer izuzetno dobro čine zubima i zubnom mesu,
– pušenje je posebno štetno za zubno meso.

Kod zubara

Osim navedenoga, barem dva puta godišnje posjetite stomatologa kako biste redovno kontrolirali stanje zuba i usne šupljine.

Šta možete sami

Kod blage upale desni nipošto nemojte prestati redovno prati i četkati zube. Zamijenite četkicu mekšom od prethodne. Sami možete napraviti vodicu za ispiranje usta i dezinfekciju: nekoliko kapi ulja čajevca ulijte u malu čašu vode, ili nekoliko listova kadulje i majčine dušice ubacite nakratko u kipuću vodu pa procijedite. Vodicu koristite svaki dan.

Kako biste spriječili apscese zubnog mesa, svako jutro natašte u usta stavite kašiku suncokretova ulja te ga nekoliko minuta mućkajte u ustima. Potom ga ispljunite i dobro iščetkajte zube.

Neke su namirnice posebno dobre za održavanje zdravlja usne šupljine. Svaki dan jedite sirovu mrkvu ili celer i tako masirajte desni. Svakodnevno uzmite 1 g vitamina C za zaštitu desni od infekcije. Svaka tri mjeseca promijenite četkicu za zube.

Radiosarajevo.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica