Zbog nesposobne vlasti prijeti nam novi rizik: Omikron već među bh. populacijom?

Zbog nesposobne vlasti prijeti nam novi rizik: Omikron već među bh. populacijom?

Prvi slučajevi omikron soja koronavirusa potvrđeni su u svim zemljama regiona, ali u BiH još nema zvanične potvrde da je ova varijanta virusa, koja se širi znatno brže od prethodnih, prisutna i u našoj zemlji.

Podsjetimo, prvi slučajevi omikrona u Hrvatskoj su potvrđeni 4. decembra, u Sloveniji 14. decembra, a dva dana kasnije i u Crnoj Gori. Srbija je prisustvo novog soja potvrdila 23., a Sjeverna Makedonija 25. decembra.

Sve sporo

– Još nemamo potvrdu na uzorcima koje smo obradili i koje obrađujemo, ali to ne znači da omikron soj nije prisutan u BiH, već da možda nedovoljno sekvencioniramo – kazao nam je prof. dr. Teufik Goletić, šef Laboratorija za molekularno-genetička i forenzička ispitivanja Veterinarskog fakulteta u Sarajevu.

Upozorio je da, zbog izostanka podrške vlasti i nedostatka potrebnih reagenasa, rezultate sekvencioniranja najveći laboratorij u BiH mora čekati sedam do deset dana, umjesto da oni budu poznati za dva dana. Zbog toga smo izloženi riziku da novi soj napravi veliku štetu dok uopće shvatimo da imamo problem s njim.

– Posljedice mogu biti teške, pogotovo ako se omikron raširi u populaciji starijoj od 60 godina. Većina ohrabrujućih informacija koje imamo iz Južnoafričke Republike ili Engleske odnosi se na osobe koje su dominantno u dobi do 40 godina i koje su bile vakcinisane. Za tu dobnu skupinu ni prethodne varijante SARS-CoV-2 nisu bile tako pogubne kao za osobe iznad 60 godina – istakao je Goletić.

To je nedopustivo sporo, ističe prof. Jasenko Karamehić, te dodaje da problem sa sekvencioniranjem država mora riješiti. Ugledni bh. imunolog smatra da su pojava novog soja i brzina njegovog širenja posljedice “pritiska” kojem je koronavirus izložen procesom vakcinacije.

Jeste zarazniji

BiH su potrebne rigoroznije mjere, koje izostaju zbog decentraliziranog zdravstvenog sistema i stalne dileme kakve bi posljedice imala privreda.

– Prema dosadašnjim informacijama, ovaj soj nije opasniji, ali je zarazniji i imamo više hospitalizacija. Mislim da su nam potrebne restriktivnije mjere, jer zdravstveni sistem neće moći izdržati. Ako se on brže širi, imat ćete i veći broj zaraženih, a s njime i veći broj onih koji će morati u bolnicu – rekao je Karamehić.

Politika igra glavnu ulogu

Zbog omikron soja pojedine evropske države uvele su potpuni “lockdown”, otkazane su hiljade letova zbog mjera kojima se ograničavaju putovanja, dok u BiH novogodišnje praznike dočekujemo dosta opušteno.

– Ništa novo, sve to smo već vidjeli. Kada su se mnogi zatvarali, mi u Bosni i Hercegovini smo se “otvarali” zbog turizma, pa šta bude, neka bude. Morali bismo svi biti ozbiljniji, ali ovdje je politika ta koja igra glavnu ulogu, dok struka služi da vadi vrelo kestenje iz vatre kad se sve zakomplicira – kazao je dr. Bakir Nakaš, virusolog.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica