Ovo su najveće kazne za prekoračenje brzine u svijetu, evo gdje je BiH
Gotovo svakom vozaču se ponekad dogodi da se zaboravi i prekorači dozvoljenu brzinu. Napravite li to u Švicarskoj, nećete se dobro provesti.
Svim zemljama u svijetu je zajedničko da saobraćajna pravila definiraju maksimalnu dozvoljenu brzinu na javnim cestama. Međutim, kazne za kršenje tog pravila uvelike osciliraju, pa idu od svega nekoliko centi pa i do nekoliko stotina hiljada eura.
Najveće kazne u Evropi
Najveće kazne za prekoračenje brzine su dane u Evropi. Apsolutno najveća kazna izrečena je vozaču u Švicarskoj koji je snimljen kako vozi 290 km/h. Platio je kaznu od 709.000 CHF. Naime, u Švicarskoj, ali i, primjerice, Finskoj, kazna je proporcionalna primanjima vozača.
Izuzmemo li ovaj švicarski ekstrem, u Švicarskoj su i dalje kazne najveće, prema australskom Budget Directu, iznose 13.320 dolara
Prema toj statistici, u BiH je najviša kazna 1213 dolara. Od zemalja regiona najviša kazna je u Hrvatskoj i iznosi 2378 dolara. Slovenija je na 1424 dolara, a Srbija na tek 99.3 dolara.
Uz Srbiju, najmanje kazne u Evropi imaju Rusija sa 68.39 dolara te Ukrajina sa 63.5 dolara.
Drugi kontinenti
U Sjevernoj Americi najveće kazne su u Oregonu, i to do 2000 dolara. S druge strane na Kubi je kazna 2.5 dolara. U južnoj Americi kazne su nešto više, uz izuzetak Paragvaja, gdje je kazna za prebrzu vožnju tek 0.13 dolara te Argentine kao drugog ekstrema s 3716 dolara kazne.
Gledamo li Srednji istok i centralnu Aziju, i ovdje ima ekstrema. Tako je u Siriji kazna tek 0.08 dolara.
Dalje na istoku rekorder je Australija sa 1743 dolara kazne. Konačno dolazimo do Afrike, gdje je u Sudanu zabilježena najmanja kazna. Iznosi tek 0.07 dolara, odnosno samo 46 lipa. Najveću kaznu ima Uganda, čak 1700 USD.
Ogromne su razlike u kaznama za prekoračenje brzine, međutim prava maksimalna kazna za prekoračenje brzine kad se dogodi prometna nesreća, ipak je svuda ista, a to je smrt. Podsjetimo, svaki dan zbog prekoračenja brzine u svijetu život izgubi više 1000 sudionika u prometu, pokazala je studija Svjetske zdravstvene organizacije (WHO).
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE