Ovo je infrastrukturni plan EU od 300 milijardi eura kao odgovor na kinesku inicijativu
Evropska unija ima infrastrukturni plan vrijedan 300 milijardi eura, koji je alternativa kineskom infrastrukturnom planu nazvanom “Inicijativa pojas i put”.
Evropski plan je prošle sedmice predstavljen pod imenom “Global Gateway”. Investiranjem u digitalnu tehnologiju, obnovljive izvore energije, transportnu infrastrukturu, zdravstvo, obrazovanje i istraživanje želi se podstaći ekonomski oporavak širom svijeta.
Prema procjeni Svjetske banke, države niskog i srednjeg dohotka su se i prije pandemije koronavirusa suočavale s nedostatkom ulaganja u infrastrukturu, a taj zaostatak je iznosio 2,7 milijardi dolara.
“Ovim planom želimo stvoriti snažne i održive veze, ne zavisnost, između Evrope i ostatka svijeta te stvoriti novu budućnost za mlade ljude”, izjavila je 1. novembra evropska komesarka za međunarodno partnerstvo Jutta Urpilainen.
Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je poručila da je plan, kako je navela, istinska alternativa kineskom infrastrukturnom programu. Kinezi se optužuju da ovim programom od 2013. finansijski i politički opterećuju pojedine zemlje.
Von der Leyen je ocijenila da je tim državama “potrebna bolja i drugačija ponuda” finansiranja. Uvjerava da se evropskim programom neće stvarati neodrživi dugovi za druge države. Ovaj investicijski plan primjenjivat će se sljedećih šest godina.
“Znaju da smo transparentni i da imamo dobro upravljanje”, dodaje predsjednica Evropske komisije.
Kina je u posljednjih nekoliko godina uložila milijarde dolara u gradnju saobraćajnica, željeznice i luka širom svijeta kako bi razvijala trgovačke i diplomatske odnose. Prema podacima američke think tank organizacije, Vijeća za inostrane odnose, 139 država je do marta ove godine potpisalo ovu pekinšku inicijativu, a što je 40 posto globalnog BDP-a.
Evropski infrastrukturni program imat će više izvora finansiranja. Većim dijelom finansirat će države članice EU, i to u iznosu od 280 milijardi eura. Iz Evropske komisije su saopćili i da razmatraju nove ponude za kreditiranje evropskih kompanija, koje posluju izvan unije, a čime bi bile konkurentnije drugim kompanijama koje dobijaju državne subvencije.
Digitalizacija
EU će investirati u povezivanje država optičkim kablovima, satelitsku komunikaciju i cloud tehnologiju. Između ostalog, bit će osigurano dodatnih 15 miliona eura za proširenje brze optičke mreže prema Latinskoj Americi.
Obnovljivi izvori energije
Plan je integrisati energetski sistem, izvršiti tranziciju ka obnovljivim izvorima energije te povećati proizvodnju hidrogena. Namjeravaju ukloniti i barijere u međunarodnom trgovanju hidrogenom. Za obnovljive izvore energije i energetsku učinkovitost subsaharskoj Africi će na raspolaganju biti grantovi od 2,4 milijarde eura, dok će sjevernoj Africi na raspolaganju biti grantovi od milijardu eura.
Transport
EU će najviše izazvati Kinu u razvoju transporta. Cilj joj je diverzificirati lanac opskrbe. Za povezivanje sjeverne Afrike i unije bit će osigurano dodatnih 4,6 milijardi eura.
Zdravstvo
U svrhu suzbijanja pandemije državama će se pomagati da imaju kapacitete da proizvode vakcinu i da diverzificiraju lanac opskrbe farmaceutskim proizvodima. Po ovom pitanju fokus će biti saradnja s afričkim državama, tj. Afričkim centrom za kontrolu i prevenciju zaraznih bolesti.
Obrazovanje i istraživanje
Namjera EU je ulagati i u obrazovanje širom svijeta, što podrazumijeva i razvoj online obrazovanja. Novac će biti potrošen za one koji se na Starom kontinentu žele obučavati za posao. Dodatno će se razvijati i poznati program razmjene studenata Erasmus+, prenosi CNN.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE