Borovnica zaludila Krajinu: Mjesečno se po hektaru može zaraditi oko 10.000 KM

Borovnica zaludila Krajinu: Mjesečno se po hektaru može zaraditi oko 10.000 KM

Trenutno je u toku berba na plantažama borovnice u Unsko-sanskom kantonu, a proizvođači ističu kako su zadovoljni urodom i pored nepovoljnih vremenskih prilika, kao i potražnjom na tržištu, pišu “Nezavisne novine”.

U posljednjih nekoliko godina sve veći broj poljoprivrednika se odlučuje na sadnju i uzgoj ovog bobičastog voća, a pretpostavlja se kako je tom kulturom zasađeno više od sedam hektara zemljišne površine.

Proizvodna linija

Najveći proizvođač borovnice u ovom kantonu Nusret Sušić kaže kako ove godine očekuje urod od oko 15 tona sa svoje parcele, na kojoj je zasadio oko 6.000 sadnica ove kulture.

00:00/07:18OŽILJCI: Grabovica, Vozuća, Korićanske stijene, bez pravde za civilne žrtve rata
Truvid
auto skip

Sušići kažu kako su, zahvaljujući pomoći američkog USAID-a, podigli protivgradnu mrežu te osigurali proizvodnu liniju za proizvodnju sokova, džemova i drugih proizvoda, a gradske vlasti su im pomogle u nabavci hladnjače.

Zbog obima posla, tokom berbe angažovali su dodatne radnike te ističu kako se ovih dana radi od jutra do mraka.

– Radi se o potpuno zdravom i ekološkom proizvodu, jer se borovnica uzgaja bez upotrebe bilo kakvih hemijskih preparata, u saksijama sa posebnom vrstom zemlje – kaže Sušić za “Nezavisne novine”.

U podizanje plantaže uloženo je više od 300.000 maraka, a ona se prostire na više od 2,5 hektara.

Vlasnici kažu kako se s normalnim prinosom mjesečno po hektaru može zaraditi oko 10.000 maraka, ali ističu kako uzgoj nije ni jeftin ni jednostavan.

– Uzgajanje borovnice se mnogo razlikuje od drugih voćaka. Jako je osjetljiva na kvalitet vode, zemljišta i pripremu terena. Zahtijeva konstantnu pažnju, okopavanje, navodnjavanje, ali i nabavku kvalitetnih sadnica. Prva zarada može se očekivati tek nakon tri godine – objašnjava Sušić.

Dodaje kako se posljednjih godina na evropskom tržištu odjednom pojavila velika potražnja za plodovima borovnice te da je prednost u tome da ova kultura jedino na našim prostorima uspijeva u junu i julu, kada zbog nestašice na tržištu dostiže i najvišu cijenu.

Brojne prednosti

Proizvođači ističu kako uzgoj borovnice u odnosu na malinu i jagodu ima brojne prednosti, jer ona plodove daje u periodu između 30 i 50 godina, branje je lakše, a plod stabilniji i otporniji na transport.

Također, borovnica ima duži period branja, što omogućava bolju organizaciju i iskorištenost radne snage.

U posljednjih nekoliko godina, veliki broj proizvođača jagodičastog voća u USK se, zbog brojnih problema u proizvodnji i plasmanu, odlučio preusmjeriti na sadnju i uzgoj borovnice.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica