Približava li nam se oluja koja je napravila haos u Evropi? Najavljena dramatična promjena vremena

Približava li nam se oluja koja je napravila haos u Evropi? Najavljena dramatična promjena vremena

Slike i snimci koji dolaze iz Njemačke, Belgije i Nizozemske s pravom su zabrinule sve građane BiH, ali i Balkana. Nevrijeme koje je poharalo centralnu Evropu izgleda da kreće prema regiji Zapadnog Balkana. Još uvijek su u kolektivnoj svijesti stanovnika ove regije ostale urezana sjećanja na katastrofalne poplave koje su pogodile BiH, Hrvatsku i Srbiju 2014. godine.

Svi znamo da nas u narednim danima očekuju padavine, no da li će one biti istog intenziteta i da li mogu napraviti štetu kao prije sedam godina?

Na ova pitanja dao je odgovor meterolog Nedim Sladić koji je detaljno objasnio šta nas očekuje u narednih nekoliko dana. Njegovu prognozu prenosimo u cjelosti bez izmjena.

Obilnije padavine slijede sjeveru Bosne, postoji opasnost od bujičnih poplava u dane vikenda usljed obilnijih padavina u kratkom vremenskom periodu
Nakon vrlo, često i ekstremno toplog prvog dijela ljeta koji su obilježili učestali toplotni valovi koji su nerijetko donosili na njihovim vrhuncima i nove temperaturne rekorde za najviše mjesečne temperature otkako postoje mjerenja, početak drugog dijela ljeta započinje potpuno drugačijim ritmom. Uskoro ćemo reći zbogom sunčanom vremenu, barem do utorka.

Od petka, 16.07. do utorka, 20.07. vremenske prilike u našoj zemlji će biti vrlo nestabilne. Diktirat će ih utjecaj prostrane visinske ciklone koja je u toku jučerašnjeg dana osom odmicala iz zapadnog Mediterana preko Alpa na Njemačku u južnoj i jugoistočnoj visinskoj struji, dok se sa sjevera istovremeno spuštao hladniji zrak s prednje strane grebena. Pristigli topliji i vlažniji zrak uz veće ohlađivanje za posljedicu je imalo snažno širenje i kondenzovanje zraka uz nerijetko uslove za obilne lokalne pljuskove i grmljavinu, a koja je pojedinim zemljama, poput Belgije i Njemačke donijela velike količine padavina, uzrokujući i poplave, što je vidljivo i po fronti okluzije u prizemlju.

Ruta visinske ciklone će usljed širenja grebena iz istočnog Atlantika preko Velike Britanije izvršiti retrogradno kretanje koje će potom krenuti ponovo da se spušta u subotu 17.07. na Đenovski zaljev rutom preko Jadrana (Von Bebber staza V-d) gdje će se usljed toplote Jadranskog mora još malo produbiti. Međutim, u nedjelju, 18.07. izvjesno je njeno kvazistacioniranje, odnosno vrlo sporo ili neznatno pomicanje nad jugom Italije i obalom Jonskog mora. Razlog toga je što će njen put dalje prema jugu biti prepriječen je širenje termobaričkog grebena od sjevera Afrike osom prema Turskoj gdje se narednih dana očekuju velike vrućine, nerijetko s temperaturama u južnim, središnjim i istočnim dijelovima zemlje i do 45 °C.

U takvim okolnostima, područje Balkanskog i Apeninskog poluostrva bit će zarobljeno između dva grebena – jednog s istoka koji Turskoj donosi vrućine, a premošćen drugim od zapada kod Velike Britanije, zbog čega je za očekivati i obilnije padavine, naročito na trasi istočnog i jugoistočnog visinskog strujanja čiju upumpanu vlagu s Jadrana će donositi najviše od sjeverne strane Dinarida prema sjeveru Bosne. Prema trenutnim projekcijama numeričkih modela ICON, ECMWF, UKMO i GFS, najveće količine padavina se očekuju na sjeveru i sjeverozapadu, djelomično i na sjeveoristoku Bosne. Sam po sebi utjecaj sistema ne spušta temperature ispod prosjeka za ovo doba godine, pa se umjereno topla zračna masa zadržava nad većim područjem regije.

Po visini se u petak, 16.07. osa visinske ciklone spušta se u Đenovu uz odmicanje južnije rutom duž Jadrana uz pripadajuće jugoistočno visinsko strujanje na višim vertikalnim profilima atmosfere. U prizemlju centar ciklone nalazit će se između egejskog dijela Grčke i Sjeverne Makedonije, što i nije toliko uobičajena ljetna sinoptička situacija za ovo doba godine. Linija nestabilnosti položena je preko Srbije, dok su strujanja po visini istočna i jugoistočna. Zbog toga će se kišonosna zona prijepodne premještati od istoka prema sjeverozapadu duž rijeke Save dalje prema sjeverozapadu Hrvatske. Na tom području strujanja skreću na istočna i sjeveroistočna, te dolazi do curenja svježijeg zraka, što doprinosi i pojačan gradijent zračnog pritiska nad Slovenijom i Austrijom, a uz približavanje visinske ciklone našim područjima u večernjim satima u dijelovima povremeno intenzivnija kiša i pljuskovi sa grmljavinom prognoziraju se u Krajini.

S daljnjim odmicanjem visinske ciklone prema jugu, padavine će se u subotu, 17.07. nastaviti glavninom na sjeverozapadu, kako će i sama strujanja najviše pogodovati ovom području. Tada već može biti problema sa velikim količinama nakupljenog vodenog taloga za veoma kratko vrijeme, pa se očekuje nagli porast manjih vodotoka, naročito onih zapuštenih, zbog čega može doći i do mjestimične pojave bujičnih poplava. Većina razvoja u subotu će se obrazovati nad centralnim i istočnim planinskim područjem odakle će dalje putovati prema sjeveru u jugoistočnoj visinskoj struji.

Tokom dana uz višak toplotne energije očekuju se povremeno obilniji izljevi kiše koji će nerijetko biti praćeni grmljavinom koji nerijetko mogu donijeti i 20 mm za manje od 3 sata, naročito izraženi u planinskim područjima. Kako će se već u subotu krajem dana i navečer visinska ciklona smjestiti u južni Jadran, trasa vlažnog zraka ići će preko istoka i sjeveroistoka Bosne, odakle strujanja zaokreću na istočna duž rijeke Save, kada se prognozira nova runda obilnije kiše i pljuskova sa grmljavinom, uz opasnost od bujičnih poplava. Suho navečer izgledno jedino u Hercegovini i djelomično u centralnoj Bosni, gdje bi usljed velikog prisustva vlage, te približne tačke rosišta sa temperaturom zraka postojali uslovi i za maglu i nisku naoblaku.

U nedjelju, 18.07. uz kvazistacioniranje ciklone nad jugom Italije očekuje nas sličan scenarij – po višim profilima atmosfere uglavnom istočno visinsko strujanje, no sada po nižim vertikalnim profilima doći će do postepenog njegovog okretanja na sjeveroistočno koje bi bilo i izraženije, zahvaljujući jačanju zračnog pritiska sa sjeverozapada u prizemlju te postepenog jačanja grebena sa zapada, pa se očekuju ponovo obilnije padavine na sjeveroistoku i djelomično u sjevernoj Bosni. Kako će se postepeno popunjavati visinska ciklona zahvaljujući jačanju grebena, u ponedjeljak, 19.07. prema kraju dana postepeno će padavine slabjeti, najprije u Krajini, a u utorak glavninom se premjestiti dalje na istok.

IZVEDENA PROGNOZA VREMENA


U petak, 16.07.2021. prognozira se umjereno oblačno vrijeme u centralnim područjima Bosne, a prema sjeveru i sjeveroistoku Bosne pretežno oblačno vrijeme. U Hercegovini sunčano uz malu do umjerenu oblačnost. Prijepodne u sjeveroistočnoj Bosni očekuju se kiša, pljuskovi i grmljavina, koji su od sredine dana prema poslijepodnevu izgledni širom Bosne te, usljed jačeg porasta oblačnosti, na sjeveru i sjeveroistoku Hercegovine. Usljed većeg priliva vlažnog, ali i nešto svježijeg zraka sa sjeveroistoka, u večernjim satima intenzivnije padavine se očekuju na prostoru Krajine, naročito izražene u noći na subotu, kada može lokalno pasti i iznad 20 mm. Bez padavina na jugu Hercegovine. Vjetar slab do umjeren, u Hercegovini južni i jugozapadni, a u Bosni sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od 17 do 22, na jugu do 25, a dnevna od 25 do 30, na jugu do 33 °C.

U subotu, 17.07.2021. pod utjecajem visinske ciklone prognozira se pretežno oblačno i nestabilno vrijeme sa kišom, pljuskovima i grmljavinom, koji će povremeno biti i izraženiji. Intenzivnije padavine prema večernjim satima prognoziraju se na sjeveru i sjeverozapadu, u noći na nedjelju i u sjeveroistočnim područjima Bosne. Najmanje padavina na jugu Hercegovine. Prognozirana količina padavina (24h/mm): od 1 do 5 u većem dijelu Hercegovine, od 10 do 20, lokalno do 25 u centralnim predjelima Bosne, od 20 do 40, lokalno uz jače izljeve iznad 50 na sjeveru Bosne. Vjetar slab do umjeren, u Hercegovini jugozapadni, a u Bosni sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od 15 do 20, na jugu do 24, a dnevna od 22 do 29, na jugu do 32 °C.

U nedjelju, 18.07.2021. nastavlja se utjecaj visinske ciklone. Pretežno oblačno i nestabilno sa kišom, pljuskovima i grmljavinom. Intenzivnije padavine na sjeveru i sjeveroistoku Bosne. Najmanje padavina na jugu Hercegovine. Prognozirana količina padavina (24h/mm): od 10 do 30, lokalno na sjeveru i sjeveroistoku Bosne do 50 mm. Vjetar slab do umjeren, sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od 15 do 20, na jugu do 23, a dnevna od 22 do 28, na jugu do 32 °C.

U ponedjeljak, 19.07.2021. pretežno oblačno i nestabilno sa pljuskovima širom zemlje. Poslijepodne postepen prestanak padavina na sjeverozapadu Bosne. Vjetar slab do umjeren, sjeverni i sjeverozapadni. Jutarnja temperatura od 15 do 20, na jugu do 23, a dnevna od 22 do 28, na jugu do 32 °C.

U utorak, 20.07.2012. prema trenutno raspoloživom materijalu očekuje se postepeno smirivanje vremenskih prilika, no čini se da su slabi pljuskovi i dalje izgledni u centralnim, istočnim i sjeveroistočnim područjima Bosne.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica