CIK hoće da modernizuje izbore sa 5.500 laptopa

CIK hoće da modernizuje izbore sa 5.500 laptopa

Centralna izborna komisija (CIK) BiH zatražiće da se putem IPA fondova u periodu 2023. i 2024. godine nabavi 5.500 laptopa za svako biračko mjesto u Bosni i Hercegovini.

Irena Hadžiabdić, član CIK na posljednjoj sjednici Centralne izborne komisije, rekla je da bi ti računari trebalo da sadrže centralni elektronski birački spisak sa digitalnim fotografijama svakog birača u cilju njihove identifikacije.

“Takođe, trebalo bi da sadržavaju sve obrasce za izborne rezultate koji bi se popunjavali elektronskim putem, a omogućio bi se i automatski prenos rezultata sa biračkog mjesta prema opštinskim i gradskim izbornim komisijama i putem jedinstvenog informacionog sistema i Centralnoj izbornoj komisiji”, rekla je Hadžiabdićeva.

Inače, o modernizaciji izbornog procesa u Bosni i Hercegovini priča se već godinama, međutim još se glasa na način kako je to rađeno i ranije, a sudeći po izjavama pojedinih političara tako će biti i u budućnosti.

Centralna izborna komisija BiH u novembru 2020. godine u okviru IPA projekta teškog 299.000 evra izradila je i Strategiju i Akcioni plan za poboljšanje integriteta, transparentnosti i efikasnosti izbornog procesa u BiH, a u njoj između ostalog navela i to da je elektronski izvod iz biračkog spiska “moćan alat” koji pomaže u efikasnom vođenju procesa povezanih s identifikacijom birača.

“U isto vrijeme elektronski izvod iz biračkog spiska izbornom tijelu pruža vidljivost o tome kako se odvijaju aktivnosti izbornog dana na biračkim mjestima i kako se o tome izvještava u stvarnom vremenu ili gotovo u stvarnom vremenu”, navodi se, između ostalog, u ovoj strategiji i dodaje da su elektronski izvodi iz biračkog spiska ključni element za unapređenje transparentnosti i efikasnosti dana izbora, ali i garantuju da svi birači s pravom glasa mogu glasati i sprečavaju prevaru kroz redovnu razmjenu informacija sa centralizovanim sistemom.

Stručnjaci u Bosni i Hercegovini smatraju da je modernizacija izbornog procesa neophodna i to prije svega kako bi se spriječile manipulacije koje su posljednjih godina sve izraženije, međutim takođe ističu da se to ne može raditi samo laptopima.

“Ne znam i nije mi jasno šta će im laptopi. Treba uvoditi nove tehnologije jer je neprihvatljivo da se radi na način kako se radilo. Uvođenje novih tehnologija trebalo bi da spriječi zloupotrebe Izbornog zakona, naročito kada je u pitanju identifikacija birača”, rekao je za “Nezavisne” Vehid Šehić, analitičar i bivši predsjednik Centralne izborne komisije BiH.

On naglašava da je prije svega neophodno uvesti biometrijsku identifikaciju birača, čime bi se omogućilo da neko tri ili četiri puta glasa, a nakon toga obezbijediti da se na ispravan i tačan način evidentiraju rezultati izbora, što bi najefikasnije bilo, kako kaže,  putem skenera, odnosno da se glasanje vrši kao i do sada, ali da se glasački listić provlači kroz skener i na taj način odmah evidentira rezultat.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica