Prijenos nadležnosti kao Ahilova peta Dodikove politike ili novo trnje na EU putu

Prijenos nadležnosti kao Ahilova peta Dodikove politike ili novo trnje na EU putu

Slaba tačka političkog djelovanja Milorada Dodika je proces prijenosa nadležnosti s entiteta na državu. Upravo to, kroz svoju destruktivnu politiku na nivou BiH, ovaj član Predsjedništva nastoji osporiti i usporiti, a posljedično maksimalno odgoditi put naše države ka Evropskoj uniji.

Naime, među 14 uvjeta koje BiH mora ispuniti kako bi dobila kandidatski status za članstvo u EU je preuzimanje određenih nadležnosti države BiH koja umjesto entiteta treba postati vrhovni koordinator.

Evropska unija konkretno traži da BiH unaprijedi institucionalni okvir kako bi se uvela klauzula o zamjeni, kako bi se državi nakon pristupanja omogućilo privremeno ostvarivanje nadležnosti drugih nivoa vlasti radi sprečavanja i otklanjanja povreda prava EU.

To naravno smeta Dodiku i na blokadi takvih poteza gradi svoju novu strategiju destruktivnog političkog djelovanja.

Prvo NATO, a sada i EU

Dva vanjskopolitička cilja nakon izbora 2018. godine, koja su se kao prioritet nametnula pred BiH, su NATO put i EU proces napredovanja. Duže od godinu trajala je trakavica o pitanju usaglašavanja Akcionog plana za članstvo u NATO, poznatijeg kao ANP. Kao kompromisno rješenje, koje praktično znači nastavak puta ka Sjevernoatlantskom vojnom savezu potpisan je tzv. Program reformi.
“Pravi se predstava”
Dodik: Griješe oni koji misle da će Biden srediti stanje u BiH

I dok je Dodik sve vrijeme problematizirao NATO put, činilo se da saglasnost postoji makar na EU putu. Ipak, da će i taj proces biti trnovit, već je prilično jasno. Dodik u posljednje vrijeme sve češće koristi priliku da naglasi kako su sada sporna određena pitanja iz EU mišljenja, jer podrazumijevaju tzv. prijenos nadležnosti.

Opravdanje za takve stavove Dodik već postepeno nameće u javni prostor pričom o potencijalnoj ugroženosti srpskog nacionalnog identiteta. Evidentno je da je riječ o uvodnoj strategiji čelnika SNSD-a, koji će između ostalog u narednih 20 mjeseci, koliko je ostalo do općih izbora, graditi potenciranjem priče o prijenosu nadležnosti. A ko će ući u EU nego država. Entiteti kao posebno prepoznate jedinice sigurno neće.

Strah za opstojnost vlasti u RS-u

Priča o potencijalnoj ugroženosti RS-a je Dodiku itekako potrebna zbog straha od izbornog kraha, pa će pitanje RS-a očigledno dominirati njegovim političkim djelovanjem. Na taj način može pokušati stvarati koheziju biračkog tijela, koje je opozicija znatno načela na prošlogodišnjim lokalnim izborima.

Dosadašnje Dodikove poruke upravo idu u smjeru novih politizacija, blokada, uslovljavanja i prepreka svih vrsta, što će u konačnici obesmisliti kompletan mandat 2018.-2022. godine.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica