Zašto u koaliciju s HDZ-om može SDA, a ne mogu SDP i ostala opozicija
Informacija da su novu vlast u Tuzlanskom kantonu formirali SDP, Naša stranka, PDA i partneri, među kojima je i kadar HDZ-a, uzburkala je političku javnost i izazvala reakcije i komentare o izdaji interesa, o zbacivanju s vlasti patriotskog bloka i slično.
Ko u ovoj državi ima pravo na patriotizam i pravo na vlast s obzirom na različita tumačenja političkih puteva i postupaka? SDA je u vlasti s HDZ-om godinama. Iz perspektive te stranke ta vlast je nužna i jedina moguća, a na državnom niovu skrojena je i sa SNSD-om.
Kada opozicija u Federaciji BiH kritikuje SDA, često ih prozivaju da su to nacionalne stranke, koje drže sve poluge vlasti. A ista ta opozicija u odbranu svojih postupaka naglašava da u vlast nikada ne bi ulazili ni s HDZ-om ni sa SNSD-om ili sličnim strankama.
Umijeće mogućeg
Međutim, tu se dolazi do pitanja šta je umijeće mogućeg. Kako napraviti vlast u Federaciji i na državnom nivou bez HDZ-a. To je nemoguće čak i u određenim kantonima. A da je to sasvim opravdano, čak i u Mostaru, smatra i predsjednik SDA Bakir Izetbegović koji je nedavno za Klix.ba kazao da i da hoće, ne može izbjeći HDZ, jer ta stranka predstavlja Hrvate.
SDA je svoje koaliranje s HDZ-om i SNSD-om davno opravdala nacionalnim i državnim interesima i to je u znatnom dijelu političkih krugova prihvaćeno.
S druge strane, SDP i Naša stranka su svojim opozicionim kritikama prečesto naglašavale da s tim strankama nikada ne bi u vlast. Ipak, političko kolo sreće nameće takve scenarije pa kada se samo spomene mogućnost koaliranja sadašnje opozicije u FBiH s HDZ-om, to dobija drugu dimenziju.
Za SDA je to izdaja državotvornih snaga, a za SDP i Našu stranku je izdaja samih sebe, a drugog puta nema ili je trenutno nevidljiv.
Šta je smisao opozicije ako nije težnja i pokušaj da se bude u vlasti i na taj način pokuša utjecati na određene procese u korist građana, države i slično. SDP i Naša stranka su se time vodili u Tuzli pa su mijenjajući vlast koju su činili SDA i DF s partnerima u vlast uvukli i kadar HDZ-a, stranku koja nije parlamentarna.
Da po njih stvar bude još gora, to su uradili sklapajući koalicioni sporazum s PDA, partijom koju je Naša stranka davno opisala u liniji sa SDA. Tu opozicija u FBiH ulazi u politički ofsajd zbog nekih ranijih izjava, jer ih koalicijski realizam vraća na tlo.
Šta ako…?
Sada se nameće hipotetičko pitanje, kako bi izgledalo da u formiranje vlasti u FBiH krene SDP sa sarajevskim partnerima i HDZ-om. Takav potez izgledno je bio bi dočekan “na nož”, kao nacionalna izdaja, iako je SDA u toj ulozi već godinama.
Nermin Nikšić i Predrag Kojović na pregovorima za vlast u Predsjedništvu BiH nakon izbora 2018. (Foto: Klix.ba)Nermin Nikšić i Predrag Kojović na pregovorima za vlast u Predsjedništvu BiH nakon izbora 2018. (Foto: Klix.ba)
Treba se podsjetiti da je nakon Općih izbora 2018. godine SDA u svoj patriotski blok pokušala uključiti SDP, pa i Našu stranku pod krinkom jačanja države. I državotvorni blok bi tako vjerovatno bio ojačan, ali je pitanje koliko bi u tom zagrljaju preživjeli SDP i Naša stranka, šta bi ostalo od njih.
Oni su se odlučili za drugi put, pa sada često trpe kritike da su izdajnici, a SDA, iako je u vlasti s HDZ-om i SNSD-om, sebe predstavlja kao patriotski blok koji je na braniku države.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE