Ko je izabrao selektora Zmajeva: Prodavali pelene, švercali igrače, na radaru SIPA-e…

Ko je izabrao selektora Zmajeva: Prodavali pelene, švercali igrače, na radaru SIPA-e…

Fudbalska A reprezentacija Bosne i Hercegovine 21. januara dobila je novog selektora. Uprkos negodovanju bivših fudbalera, naših legendi i velikog dijela javnosti, Izvršni odbor FSBiH je odlučio da će Duška Bajevića naslijediti Ivaylo Petev. 

Bugarski stručnjak je malo poznat po dobrim rezultatima, a javnost u našoj zemlji sjeća ga se kao bivšeg trenera Dinama, jedinog u posljedjih 15 godina koji nije osvojio titulu, te stratega Levskog iz Sofije, s čije klupe su ga nakon manje od 24 sata otjerali navijači.

Ko je odlučio da Petev sjedne na klupu Zmajeva? Za selektora ga je predložio član Stručne komisije Zvjezdan Misimović (drugi član Emir Spahić predložio je Sergeja Barbareza), a 12 članova Izvršnog odbora glasalo je “za”.

To su: Milorad Sofrenić, Ivan Beus, Irfan Durić, Mato Jozić, Dragan Kulina, Ivan Perić, Nurdin Peštalić, Muhidin Raščić, Midhet Sarajčić, Dragan Soldo, Zlatko Spasojević i Vico Zeljković.

Ranko Vučković nije došao jer je bio zaražen koronavirusom, dok Elvedin Begić nije bio na sjednici, uz opravdanje “da je ovo nastavak sjednice od 4. januara kojoj također nije prisustvovao iz opravdanih razloga”. No, daleko od toga da se još prvi čovjek našeg fudbala može amnestirati od odgovornosti.

Ako ništa, mogao se pojaviti na sjednici i jasno i glasno poručiti kako nije za Peteva, ali to nije uradio. Iz entiteta RS likuju da se Begić prepao prijetnji Vice Zeljkovića, koji mu je nakon sjednice 4. januara zaprijetio oduzimanjem titule počasnog predsjednika…

Jedini čovjek koji nije glasao za Peteva bio je Muhamed Begagić, član IO FSBiH iz Zenice, a on je bio suzdržan.

A ko su članovi Izvršnog odbora FSBiH, fudbalski “stručnjaci” koji godinama “pale i žare” u krovnom Savezu?

Ako u Google pretraživač ukucate imena i prezimena spomenutih “likova”, nećete pročitati ništa lijepo. Naprotiv… Šta piše u izvještaju Ekskluzivno: Spahić objasnio zašto je izabrao Barbareza, kako je Misimović zloupotrijebio njegovo povjerenje?

Najdeblji dosje ima onaj koji je najviše insistirao na dovođenju Peteva – Vico Zeljković. Riječ je o doskorašnjem predsjedniku FK Borac, predsjedniku FSRS, članu IO i budućem predsjedniku FSBiH, a što je, možda i najvažnije, sestriću Milorada Dodika.

Na zvaničnoj internet-stranici FSBiH nema podataka, osim imena i prezimena. I fotografije.

Vico Zeljković je rođen 12. novembra 1988. godine u Bosanskoj Gradišci. O poslovima kojima se bavio na svom blogu pisao je novinar Slobodan Vasković:

– Fond zdravstvenog osiguranja entiteta RS nabavio je tri miliona zaštitnih maski ukupne cijene 2,5 miliona maraka preko firme “Eko piramida inženjering” Banja Luka. Zanimljivo, osnivač ove firme je Dejan Lukendić, direktor FK Borac, ali nije i jedini vlasnik te firme, već su suvlasnici i Dragan Popović, kao i Vico Zeljković.

Uz to, Vasković je Zeljkovića spominjao i u aferi sa pelenama za osobe sa posebnim potrebama.

– Kusturić, Zeljković i Lukendić su akteri morbidne afere sa nabavkom pelena najlošijeg kvaliteta za osobe sa posebnim potrebama, starim i nemoćnim licima. O tome kako su se bogatili na račun bolesnih uz podršku Fonda zdravstvenog osiguranja RS-a i ministra zdravlja Alena Šeranića, pisao sam u februaru 2019. godine – napomenuo je Vasković aludirajući na tekst pod naslovom “Prokletnici: Vico Zeljković, samozvani ‘Banjalučki Arkan’, ostvaruje enormnu zaradu monopolom na prodaju pelena, najlošijeg kvaliteta, osobama sa posebnim potrebama, starim i nemoćnim licima; Bogati se na račun bolesnih uz podršku FZO RS i ministra zdravlja”.

Nema zabilješki da je Zeljković nekada profesionalno, ali ni amaterski, igrao fudbal. Ni Milorad Sofrenić, prvi potpredsjednik FSBiH, koji nije znao ni ime novog selektora, nije bio profesionalac na zelenom terenu…

– Na vrlo burnoj sjednici Skupštine grada Bijeljina danas je smijenjen načelnik Odjeljenja za finansije Milorad Sofrenić. Pad skupštinske većine potvrđen je smjenom prvog čovjeka gradske kase. Poslije 16 godina vlasti, Milorad Sofrenić, visoki funkcioner lokalnog SDS-a, smijenjen je sa mjesta načelnika Odjeljenja za finansije – objavio je RTVBN 11. maja 2016. godine, a isti izvor nedavno je napisao kako je Sofrenić politički aktivan u SDS Semberija, koja je u koalicija sa SNSD-om.

U biografiji objavljenoj na internet-stranici FSBiH piše da je Sofrenić rođen 1. februara 1959. u Gornjem Brodcu. Diplomirao je na Ekonomskom fakultetu u Beogradu 1983. godine.

– Nastupao je za FK Jedinstvo Brodac od 1975. do 1988. godine. Bio je fudbalski sudija od 1987. do 2005. godine, kao i kontrolor suđenja u Premijer ligi BiH, kao i potpredsjednik FK Jedinstvo Brodac. Obnašao je i funkciju prvog potpredsjednika FSRS – piše na FSBiH.

Sofrenić je od 2012. godine u Izvršnom odboru FSBiH, a njegov sin Zoran nedavno je izabran za trenera golmana u mladoj fudbalskoj reprezentaciji BiH.

Ivan Beus, drugi potpredsjednik FSBiH, rođen je 9. augusta 1969. godine u Mostaru. Nije zapisano da li je igrao fudbal, koju školu/fakultet je završio… U biografiji je tek naglašeno da je bio predsjednik i direktor Zrinjskog.

“Lokalpatriotizam” i nebrigu za državni Savez dokazao je prije nekoliko godina kada je režirao kraj Premijer lige BiH (na utakmicu Radnik – Zrinjski poslao svog sudiju Antonija Bandića koji je u 90 i nekoj minuti dosudio nepostojeći penal za Mostarce koji im je osigurao šampionsku titulu).

Irfan Durić, mašinski tehničar iz Cazina, predsjednik je NS Federacije BiH i član IO FSBiH. Nije Irfan igrao za Borac, ni Čelik, Željezničar, Sarajevo, Zrinjski ili Široki Brijeg…, ali se njegovo ime našlo u dopisu Državne agencije za istragu i zaštitu (SIPA) u akciji kodnog naziva VAR.

Muhidin Raščić iz Goražda ostat će upamćen po tome što je bio član Izvršnog odbora FSBiH u vrijeme kada su FIFA i UEFA suspendovale Savez. Također, u arhivi Googlea piše da se za njega vežu malverzacije oko lažiranja identiteta fudbalera na terenu iz 2006. godine na Kup utakmici između FK Goražde i NK Mrkaljević iz Čelića.

U šturoj biografiji na zvaničnoj internet-stranici FSBiH, osim datuma i mjesta rođenja, kao “najveći uspjeh” Nurdina Peštalića navodi se kako je osnovnu školu završio u Lukavcu Donjem, a srednju u Gradačcu.

Daleko od toga da u Izvršnom odboru nema fakultetski obrazovanih kadrova. Prema informacijama na www.nfsbih.ba, “čak” devet članova imaju fakultetske diplome.

Begić je diplomirao na Fakultetu za saobraćaj u Sarajevu. Zlatko Spasojević završio je Pedagoški fakultet, smjer Mašinstvo, Ranko Vučković diplomirao je na Elektrotehničkom fakultetu u Banjoj Luci, Midhet Sarajčić bachelor je opće kineziologije Edukacijskog fakulteta u Travniku.

Ivan Perić završio je Pedagoški fakultet. Muhamed Begagić je mašinski inženjer. Milorad Sofrenić diplomirao je Ekonomski fakultet u Beogradu, Mato Jozić završio je Pravni u Novom Sadu, dok je Dragan Soldo diplomirao na Fakultetu za sport i tjelesni odgoj u Sarajevu.

Jedini među članovima “fudbalske vlade” koji se profesionalno bavio fudbalom je Midhet Sarajčić. Sarajka, kako ga zovu u fudbalskim krugovima, nastupao je za nekadašnje premijerligaše – Travnik i Čelik.

Obavljao je i razne funkcije u klubu iz vezirskog grada – predsjednik i sportski direktor. Zanimljivo, 2009. godine, kada je bio sportski direktor Travnika, klub je boravio na pripremama u Švicarskoj, a bh. tim tada je optužen za namještanje utakmica.

Iako nije putovao sa ekipom u Švicarsku, Sarajčić se medijima u BiH pravdao da je sve bilo regularno…

Uskoro će aktuelni Izvršni odbor FSBiH postati bivši, a bit će izabran “novi”. Zapravo, uslijedit će samo kozmetičke promjene, izmijenit će se nekoliko članova, ali ono što brine jeste politika koju vode članovi IO, ali i njihovi politički mentori. Sve dok sport ne bude u rukama sportista, teško da možemo očekivati bolje sutra.

Faktor.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE