Kako prepoznati opasan madež?
Madeži su sasvim uobičajena pojava na koži i gotovo ih svi imaju. Međutim, osim dobroćudnih madeža, na koži se mogu pojaviti i oni zloćudni. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, dva do tri miliona ljudi godišnje oboli od nekog oblika zloćudnog tumora kože, pa je stoga pregled madeža vrlo važna prevencija.
U svijetu, zavisno o geografskim područjima, broj novooboljelih raste između 3 i 7 posto godišnje, pokazuju podaci Svjetske zdravstvene organizacije. Prema podacima Registra za rak Republike Hrvatske od 1988. do 2008. godine, učestalost malignog melanoma povećala se za 149 posto za muškarce i 130 posto za žene, a smrtnost od melanoma za 50 posto. Zadnji zaokruženi podaci iz 2011. godine govore da u RH od melanoma oboli 13,2 muškarca i 11,5 žena na 100 000 ljudi. U Hrvatskoj je te godine dijagnosticirano 527 novooboljelih od melanoma.
Ko je izložen najvećem riziku od melanoma?
Od melanoma najčešće obolijevaju osobe u dobi između 40. i 60. godine, iako se bilježi porast oboljelih i u dječjoj i adolescentnoj dobi. Izloženost ultraljubičastim zrakama smatra se glavnim rizičnim faktorom u razvoju svih zloćudnih tumora kože, tako i melanoma. Naročit rizik imaju osobe koje su više puta tokom života imale opekotine od sunca te one koje povremeno intenzivno borave na suncu ili se izlažu vještačkim izvorima UV zračenja.
Iako nisu svi oblici karcinoma kože smrtonosni, melanom, koji je najopasniji i treći po zastupljenosti, vrlo je smrtonosan, pogotovo ako se otkrije u uznapredovaloj fazi. American Cancer Society procjenjuje da će u SAD-u tokom ove godine biti dijagnosticirano oko 76.100 novih slučajeva melanoma, a strahuje se da bi čak 9.710 moglo umrijeti od te zloćudne bolesti.
Srećom, melanom je lako liječiti ako ga se otkrije u ranoj fazi, a najčešće se otkrije nakon što se na koži pojavi novi madež, mrlja ili neki drugi oblik pigmentacije na koži. Kako biste na vrijeme otkrili potencijalno opasne madeže, važno je pratiti sve promjene na kože, a pri tome valja znati nekoliko jednostavnih, ali vrlo važnih pravila. Doktorica Amy Derick, dermatologinja na Univerzitetu Northwestern, otkriva važne smjernice za prepoznavanje opasnih madeža, prenosi businessinsider.com.
Asimetrija. Ako jedna polovica madeža izgleda drugačije, to je znak da bi madež mogao biti kancerogen.
Granične nepravilnosti. Nepravilna, slabo definisana ili ‘zamagljena’ granica madeža može biti znak nastanka melanoma.
Boja. Jako tamni ili raznobojni madeži mogu takođe biti riskantni.
Promjer. Madeži veći od gumice na olovci zahtijevaju posebnu pažnju, iako i manji madeži mogu biti kancerogeni.
Promjene na madežu. Madež koji mijenja veličinu, oblik ili pak boju, definitivno je nužno pregledati.
Ako vam se i jedan madež čini sumnjivim, najbolje je posavjetovati se s dermatologom. Dermatolog će moći uočiti eventualne razloge za zabrinutost bolje nego li vi, stoga nemojte sami pokušavati uspostaviti dijagnozu. Čak postoje i određene aplikacije koje obećavaju detektovanje kritičnih madeža, no doktorica Dereck ističe da u njihove ruke ne bi povjerila svoj život. Naime, čak iako vam aplikacija može reći je li madež potencijalno rizičan, ne može vam, poput ljekara, to potvrditi pomoću uzimanja biopsije.
American Academy of Dermatology preporučuje redovitoi mjesečni samopregled tokom kojega se u obzir trebaju uzeti već postojeći madeži te pomno promotriti eventualne promjene na njima te pojavu novih madeža.
Kako napraviti samopregled?
Pregledavanje kože znači uzimanje u obzir svih oblika pigmentacije, od madeža do staračkih pjega, koji se već nalaze na vašem tijelu. Karcinom kože može se razviti na bilo kojem dijelu tijela, a rak kože je jedan od rijetkih karcinoma koje zaista možete vidjeti na koži. Za teško dostupna mjesta, poput leđa, najbolje je zamoliti nekoga da vam pomogne pregledati.
Pomoću ogledala u ruci pregledajte tijelo s prednje i stražnje strane, a zatim uz podignute ruke bočnu lijevu i desnu stranu, a svakako pregledajte vrat i vlasište. Ne zaboravite pregledati i ruke, koje su najčešće izložene sunce – pregledajte laktove, podlaktice i nadlaktice te ne zaboravite pogledati i dlanove. Na samom kraju pregledajte noge, unutrašnje strane bedara, ali i nožne prste, područje između prstiju te stopala.
tportal.hr
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE