Hronologija slučaja “Respiratori”

Hronologija slučaja “Respiratori”

U aprilu, u jeku pandemije, u sjeni brige za zdravlje stanovištva – desila se afera “Respiratori”. Stotinu medicinskih ventilatora vrijednih 10 i po miliona maraka za potrebe zdravstvenog sistema kupila je Vlada Federacije Bosne i Hercegovine, a pošiljku iz Kine dočekao je lično – premijer Fadil Novalić.

I zaista – zvučalo je kao da je Novalić dobro upućen u ono što je 25. aprila 2020. godine stiglo na sarajevski aerodrom. Kasnije je od tog stava reterirao.

“Ovo je respirator koji snabdijeva dva pacijenta odjednom, dakle – što bismo rekli dupli. Sa naših 250 kojih imamo, ovo sada predstavlja mogućnost 450 pacijenata i približili smo se tom evropskom standardu na hiljadu stanovnika”, kazao je Novalić 25. aprila.

Pandorinu kutiju nejasnoća i pitanja o spornoj vladinoj nabavci respiratora preko firme “F. H. Srebrena malina” otvorili su novinari. Više pravosudnih i policijskih agencija bavilo se ovim slučajem. Naredbu o provođenju istrage sredinom maja 2020. godine donosi Tužilaštvo Bosne i Hercegovine. Angažovani vještak utvrdio je da korištenje ovih ventilatora nije preporučeno u jedinicama intenzivne terapije. Paralelno, tužilački tim i policijski službenici SIPA-e vršili su pretrese, izuzimali dokumentaciju, saslušavali svjedoke, ispitivali osumnjičene. Među prvima – Fahrudina Solaka, suspendovanog direktora Federalne uprave civilne zaštite, Fikreta Hodžića, vlasnika firme Srebrena malina i premijera Federacije BiH Fadila Novalića.

Hodžić je, u jedinom intervjuu od izbijanja afere, za Face televiziju ‘otkrio’ da je spisak medicinske opreme uputio ne samo Federalnoj upravi civilne zaštite već i Vladi Federacije BiH.

“Poslao sam im ono što ja mogu da obezbjedim sa specifikacijama svih tih proizvoda i cijenama. Cijene su rasle iz minute u minutu. U ovom poslu nije bilo nikakvih namještenih talova između mene, drugog ili trećeg lica. Jedini razlog zbog kojeg sam ja dobio ovaj posao je taj što oni nisu imali drugo rješenje osim mene. Samo sam ja – taj koji je mogao u tom trenutku obezbijediti određenu količinu respiratora i po cijeni koja je njima odgovarala”, naveo je Hodžić 16. maja. 

Hodžić, Solak i Novalić uhapšeni su krajem maja. Ispitivanje u prostorijama SIPA-e trajalo je do kasno u noć. Sud Bosne i Hercegovine nije prihvatio prijedlog tužilaštva za određivanje jednomjesečnog pritvora uz određivanje određenih mjera zabrane. Državno tužilaštvo naknadno je u junu 2020. osumnjičilo i Aleksandra Zolaka direktora Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH. No, na spisku osumnjičenih, za razliku od liste optuženih, tada se nije našla potpredsjednica Vlade Federacije Jelka Miličević, inače komandant Federalnog štaba civilne zaštite.

“Iskreno se nadamo da smo i mi iz ovoga izvukli lekciju koja će Vladu Federacije BiH skupo stajati. Niko nije za kolektivnu odgovornost u Vladi FBiH. Ako treba odgovornost, onda treba odgovornost onoga ko je to uradio. Je li imao nakanu – ne vjerujem da je imao u ovakvo vrijeme u Vladi. Da li je imao nakanu negdje drugo, ne znam.. Vezano za nabavku respiratora nikakvu informaciju nijedan član Štaba nije imao. Stožer nije donio nikakvu odluku vezanu za nabavku respiratora, pogotovo ne – 100 respiratora. Da smo se pitali, nabavili bismo zaštitna odijela za doktore, i recimo manje respiratore. Ne može biti odgovornost za sve ista”, izjavila je Miličević 18. juna.

Sporni respiratori od 10 i po miliona maraka i dalje nisu u upotrebi. Uz određene probleme u funkcionisanju proces verifikacije još je u toku.

N1

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE