Zagađenje zraka u predizbornoj kampanji nije se spominjalo, zvaničnici EU pozivaju bh. vlasti da reagiraju
Problem zagađenog zraka u Kantonu Sarajevu je dugogodišnji. Glavni grad BiH ovih je dana u samom vrhu liste najzagađenih svjetskih gradova. Proteklih dana i evropski zvaničnici u BiH ukazali su na potrebu hitnog i sistemskog rješavanja ovog problema.
Johan Satler (Johann Sattler), šef Delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini i specijalni predstavnik EU, upozorio je na visoku zagađenost zraka u Sarajevu koji je ozbiljna prijetnja zdravlju i okolišu.
Šefica Misije OSCE-a u BiH Ketrin Kavalek (Kathleen Kavalec) na društvenim mrežama je izrazila zabrinutost zbog zagađenja zraka u Sarajevu.
Ona je na Twitteru podijelila grafički prikaz zagađenja u Sarajevu sa aplikacije „EkoAkcije“, te je dodala izraze zabrinutosti.
Na Twitteru se oglasio i ambasador Velike Britanije u BiH Metju Fild (Mathew Field) koji je istakao i mjere koje je potrebno preduzeti.
One, kako je naveo Fild, uključuju bolji javni saobraćaj, provođenje standarda, energetski efikasne zgrade, zabranu goriva i automobila sa visokom stopom zagađivanja.
Jedna od mjera je i subvencioniranje peći sa čistim sagorjevanjem.
– Ali, više od svega, političku volju – naveo je Fild.
Iz Udruženja „Eko-akcija“ Sarajevo kažu da su nedavne odluke o zabrani korištenja uglja i poništavanje regulacionalnih planova bile naznake da stvari idu naprijed, ali nisu optimisti da će tako zaista i biti.
– Izborni pobjednici nisu raspravljali kako riješiti probleme zagađenog zraka već kako nastaviti s visokom gradnjom. Dok smo imali predizbornu kampanju zagađenje zraka se nije spominjalo. Ogroman šok je i Satleru i Fildu doći u Sarajevo i disati ovakav zrak, otud i ovakve njihove reakcije. Što se tiče naših vlasti njih ovaj problem ne interesuje – rekao je za „Avaz“ Anes Podić iz Udruženja.
Napominje da se novac nerijetko preusmjerava u druge projekte.
– U Tuzli smo imali tragično visoke vrijednosti sumpordioksida. Razlog je termoelektrana. Ništa se nije riješilo, višak novca „Elektroprivrede“ umjesto a odsumporaravnje potrošen je za tunel u Goraždu. Potroši se stotinjak hiljada KM u Kantonu Sarajevo, ali to nije dovoljno s obzirom na to koliki je budžet. Subvencije za gas su bile kupovina glasova, a ne učinkovita mjera. Cijena gasa je dugoročno nešto što ljude motivira, ali sezonske promjene nisu. Potrošeno je 15-tak miliona KM nizašta – smatra Podić.
Avaz
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE