Zašto zemlje ne uvode online glasanje na izborima?
Upotreba interneta već decenijama olakšava svakodnevne aktivnosti, od kupovine, preko bankarstva do učenja, ali jedan ključni aspekt demokratskog života ostaje duboko ukorijenjen u prošlost – glasanje.
Uprkos tehnološkom napretku, glasanje ostaje nepromijenjeno – provodi se ili posjetom biračkom mjestu ili slanjem glasačkog listića poštom.
Pandemija nije otkrila samo nedostatke u zdravstvenim sistemima i ekonomijama, nego i način na koji provodimo jedno od temeljnih ljudskih prava, piše Euronews.
Na desetine izbornih procesa širom svijeta je poremećeno zbog pandemije, jer su se vlasti zaokupljene time kako da sačuvaju glasače od infekcije. A s elektronskim glasanjem, izbori ne bi bili samo sigurni nego i provedeni na vrijeme.
Samo jedna zemlja na svijetu je uspjela u tome da uvede digitalni sistem glasanja – Estonija.
Ova baltička zemlja uvela je online glasanje 2005. godine. Na parlamentarnim izborima 2019. godine 44% glasača je glasalo putem interneta.
Marten Kaevats, savjetnik za digitalne tehnologije u estonskoj vladi, kaže kako je to bilo moguće jer su se pripreme za to vršile čak deset godina.
“Otprilike 25 godina gradimo građansko digitalno društvo i kulturu i način razmišljanja za ovu vrstu digitalnog rješenja”, rekao je Kaevats za Euronews.
“Ključna stvar za jak internetski sistem glasanja je da morate imati vrlo jak sistem identiteta”, pojasnio je
Sistem koji je transparentan, jednostavan za upotrebu i koji se na taj način redovno koristi kako bi ljudi naučili vjerovati mu, dodao je.
“Glavna lekcija naučena u izgradnji digitalnog društva u posljednjih 25 godina u Estoniji je da digitalna vlada ima vrlo malo veze s tehnologijom i sve što je povezano s izgradnjom načina razmišljanja i kulture povjerenja. Potrebno je vrijeme kako bi se izgradio taj način razmišljanja i kultura. Za to su potrebne vladine procedure, zakonske promjene i slične stvari “, naglasio je.
Elektronsko glasanje se u BiH spominje kao najefikasniji a vjerovatno i jedini način za sprječavanje izbornih prevara. Kada će biti uspostavljeno, nije poznato.
Na Svjetski dan izbora prije četiri godine, Centralna izborna komisija BiH optimistično je predstavila informatičku opremu za elektronsko glasanje, odnosno proces modernizacije i digitalizacije izbornog procesa.
Vjerovalo se da će glasački listići u našoj zemlji postati prošlost, međutim tom načinu biranja i dalje svjedočimo.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE