Imamo respiratore, ali treba znati raditi sa njima: Nestručno rukovođenje može dovesti do letalnog ishoda
Zbog pogoršane epidemiološke situacije u Bosni i Hercegovini, svaki vid pomoći zdravstvenim ustanovama dobro je došao. Tako je Vlada Savezne Republike Njemačke donirala dvanaest respiratora proizvođača Dräger u vrijednosti od 350.000 eura bolnicama širom naše zemlje, uz poruku da je u krizna vremena sloga veoma važna. Respiratori će biti donirani bolnicama u Sarajevu, Banjaluci, Mostaru, Zenici i Tuzli, a respirator za bolnicu u Novoj Bili već je isporučen.
Manjak kadra
Crna statistika o porastu novozaraženih i umrlih od koronavirusa u BiH ledi krv u žilama dok svi zajedno u neizvjesnosti ispraćamo dan za danom. Zbog kompleksnosti situacije, doktori se rijetko usuđuju dati riječi ohrabrenja koje su građanima sada potrebnije više nego ikad. Međutim, ima i takvih. Zenički anesteziolog Elis Vujić, koji je svojevremeno i sam prebolovao koronavirus, od početka pandemije je na prvoj liniji odbrane od nevidljivog neprijatelja, skupa sa kolegama. U zeničkoj bolnici trenutno je najveći problem to što je koronavirusom zaražen veliki broj ljekara i drugog medicinskog osoblja. No, dr. Vujić ističe da nekako izlaze nakraj sa pacijentima.
Za bolničko osoblje će biti organizovana obuka za rad na aparatima doniranim iz Njemačke
– Međutim, veliki je broj anesteziologa bio pozitivan i svaki dan se otkrivaju novi pozitivni slučajevi. Zaista imamo problema što se tiče kadra i jedva uspijevamo da održimo da sistem ne padne, kaže nam na početku razgovora dr. Vujić.
Prema njegovim riječima, svaki dan se povećava broj pacijenata, čime se i povećava broj onih koji imaju tešku kliničku sliku i koji na kraju završe na respiratoru. Zbog toga, ali i činjenice da je na Covid-19 pozitivno dosta ljekara koji brinu o pacijentima koji su na respiratoru, stvoren je dodatni pritisak. Iako se u tretmanu pacijenata respirator posmatra kao nužno zlo, rad na ovim uređajima zahtijeva stručno školovano i obučeno osoblje.
Njemačka je i u doba pandemije uz Bosnu i Hercegovinu, ističe ambasadorica Margret Uebber
– Ne može se preko noći neko obučiti da radi sa respiratorom. Pretpostavljam da bi se moglo ići u tom smjeru ako obim posla bude zahtijevao, da neko ko nije anesteziolog radi na respiratorima uz konsultaciju anesteziologa. Samostalno – teško, da ne kažem nemoguće. Kad vidite respirator, tu je puno dugmadi i funkcija koje se trebaju prilagođavati svakom pacijentu pojedinačno. Nema tu nekog pravila, pojašnjava dr. Vujić.
Klinička slika
Naš sagovornik ističe kako je to specifična i vrlo osjetljiva situacija, te da nestručno rukovanje može doprinijeti da se iskomplikuje klinička slika pacijenta i da dođe do letalnog ishoda.
– Mi imamo dovoljno respiratora, ali smo u škripcu što se tiče kadra, jer je veliki broj anesteziologa i tehničara koji rade sa respiratorima pozitivan. Oni se, međutim, polako vraćaju i nadam se da će se i to normalizovati, kaže dr. Vujić.
Oslobođenje
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE