Uzalud dokazi o krađama identiteta: Tužilaštvo BiH se proglasilo nenadležnim za prevare na lokalnim izborima
Tužilaštvo BiH proglasilo se nenadležnim za istraživanje izbornih prevara i krađe identiteta za predstojeće lokalne izbore. To proizilazi iz izjave koju je portparol Tužilaštva BiH Boris Grubešić dao za BH Radio 1. On je kazao da je “praćenje regularnosti izbora u nadležnosti Centralne izborne komisije BiH”.
“U slučaju da u tom procesu dođu do saznanja o elementima kaznenih djela, trebaju informirati nadležne pravosudne institucije – entitetske ili Brčko Distrikta ako su u pitanju lokalni izbori, odnosno državne ukoliko se radi o izborima na razini BiH”, kazao je Grubešić za BH Radio 1.
Pojednostavljeno, Tužilaštvo BiH neće poduzeti ništa kako bi spriječilo brojne zloupotrebe prilikom registracije birača za glasanje putem pošte, jer, smatra glavna državna tužiteljica Gordana Tadić, prevare se odnose na lokalne izbore. Svoj stav državno Tužilaštvo temelji na osnovu Krivičnog zakona BiH, odnosno poglavlja koje odnosni na izborne prevare.
“Ko krivotvori rezultate izbora ili glasanja za institucije Bosne i Hercegovine dodavanjem, oduzimanjem ili brisanjem glasova ili potpisa, netačnim brojanjem glasova, neistinitim upisivanjem rezultata u izborne isprave ili na drugi način, ili objavi kao konačan rezultat izbora ili glasanja koji ne odgovara obavljenom glasanju, kazniće se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina”, navedeno je u članu 154 Krivičnog zakona BiH.
S obzirom na to da su lokalni izbori, a ne opći, Gordana Tadić je zaključila, a Boris Grubešić saopćio da Tužilaštvo BiH nije nadležno da istraži na koji način je oko 50 hiljada bh. državljana fiktivno prijavljeno u drugim državama za glasanje putem pošte.
Međutim, Tužilaštvo BiH, potvrdilo nam je nekoliko visokopoziocioniranih nosilaca pravosudnih funkcija, nije uzelo u obzir ključne činjenice. Centralni birački spisak je u nadležnosti Centralne izborne komisije BiH, tj. institucije Bosne i Hercegovine. Dalje, brojnim bh. državljanima su ukradeni lični podaci, a Zakon o zaštiti ličnih podataka je državni zakon koji je u nadležnosti Agencije za zaštitu ličnih podataka BiH koja je državna instuticija. Kriminal sa biračkim spiskovima je počinjen u oba bh. entiteta i Brčko Distriktu, a bh. građani su nezakonito prijavljivani u drugim državama.
“Sve to ima obilježje organizovanog i međunarodnog kriminala i Tužilaštvo BiH je isključivo nadležno za ta krivična djela”, kazao je za Istragu jedan od visokopozicioniranih tužilaca u BiH.
Osim ovoga, prema Zakono o Sudu BiH, državno pravosuđe je nadležno i za kriminal iz entitetskih zakona ukoliko počinjena djela štete ugledu Bosne i Hercegovine.
“Sud je dalje nadležan za krivična djela utvrđena zakonima Federacije Bosne i Hercegovine, Republike Srpske i Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine kada ta krivična djela:
a) ugrožavaju suverenitet, teritorijalni integritet, političku nezavisnost, nacionalnu sigurnost i međunarodni subjektivitet Bosne i Hercegovine;
b) mogu imati ozbiljne reperkusije ili štetne posljedice na privredu Bosne i Hercegovine, ili mogu izazvati druge štetne posljedice za Bosnu i Hercegovinu ili mogu izazvati ozbiljnu ekonomsku štetu ili druge štetne posljedice izvan teritorije datog entiteta ili Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine”, navedno je u članu 7 Zakona o Sudu BiH.
Ali bez obzira na sve to Tužilaštvo BiH smatra da nije nadležno da istražuje kako su bh. državljani fiktivno prijavljivani u drugim državama, te kako im je pokraden identitet. Podsjetimo, Centralna izborna komisija BiH proslijedila je još početkom septembra Tužilaštvu BiH dokaze o zlouptrebama prilikom prijava za glasanje iz inostranstva. Nekoliko puta su članovi CIK-a pokušavali da organizuju sastanak sa glavnom državnom tužiteljicom, ali Gordana Tadić se nije odazvala.
Istraga.ba
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE