Historijski uspjeh zastupnika u Parlamentu FBiH nije primjenjiv u praksi: Nema zabrane gradnje MHE

Historijski uspjeh zastupnika u Parlamentu FBiH nije primjenjiv u praksi: Nema zabrane gradnje MHE

Prije tačno tri mjeseca Zastupnički dom Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine donio je Zaključak o obustavi izgradnje malih hidrocentrala. Taj zaključak kantoni ne poštuju, a mnogi političari ukazuju da je beskoristan i neprovodiv te da je potrebno sistemsko rješenje, ali i želja.

Iako je od početka jasno da ne postoji stvarna namjera da se zaustavi beskorisno uništavanje resursa, ovaj navodni pomak je ipak predstavljen kao historijski uspjeh u zaštiti rijeka.

Federalnoj vladi je Parlament dao tromjesečni rok da izradi prijedlog potrebnih promjena zakona, a Ministarstvo okoliša i turizma je trebalo formirati tijelo koje će na tome raditi. Iz kabineta ministrice Edite Đapo kažu da još uvijek zvanično nisu dobili ni zaključak. No, dodaju da on svejedno nije provodiv.

“Isti taj zaključak treba biti usvojen i na kantonalnim skupštinama, a zatim kantoni moraju mijenjati svoje zakone. Ukoliko zakonodavac želi ozbiljno pristupiti ovom problemu, neophodno je da se promijene relevantni zakoni, kako na nivou FBiH, tako i na nivou svih kantona, što iziskuje sistemski poduhvat

DF-ov zastupnik u Federalnom parlamentu Dževad Adžem kaže da je potrebno promijeniti Zakon o principima lokalne samouprave, jer on nalaže autonomiju tako da kantoni mogu sami odlučivati o dozvolama za gradnju i koncesijama na rijeke. Dodaje da se “na kraju određene ovlasti mogu i oduzeti od kantona i lokalnih vlasti”, ali da bi onda određeni lobiji ostali bez prirodnog resursa kojim žele da raspolažu.

Adžem tvrdi da iza zaključka “ne postoji nikakva ozbiljna namjera da se prekine uništavanje rijeka koje pripadaju građanima“.

Tu smo inicijativu usvojili da se to desi pa da bude pretočeno u zakon i onda stepenovano prema kantonima i općinama, ali vlast će, ako treba, donijeti i odluku da BiH krene na Mjesec, ali to neće ispoštovati“, rekao je on.

S obzirom na to da su Federalno ministarstvo okolišta i turizma već targetirali kao neefikasno ministarstvo zbog nepronalaska rješenja za zagađen zrak, javnost je i s malim hidroelektranama bila sumnjiva, jer je priprema izmjena zakona upravo u njihovim rukama. Stoga ministrica Edita Đapo poručuje da je resorno ministarstvo na ovome radilo i prije Federalnog parlamenta.

“Vlada FBiH je na osnovu informacije Federalnog ministarstva okoliša i turizma donijela zaključke u smislu pooštravanja procedura pri planiranju gradnje i nakon izgradnje malih hidroelektrana”, rekla je Đapo dodavši da entitetski nivo odlučuje samo o onim objektima koji imaju više od 5MW i da je njihova mogućnost djelovanja sužena.

Ona navodi da su većinu saglasnosti za dosadašnje male hidrocentrale izdali niži nivoi vlasti. I uistinu, dok je na snazi navodni Zaključak o zabrani gradnje MHE u Federaciji BiH, u Travniku, ali i drugim gradovima, gradnja nije zaustavljena, a kreće se i u nove projekte. Kantoni sve vrijeme uredno izdaju dozvole za građenje i koncesije na rijeke.

Dževad Adžem kaže da su za to krive nacionalne stranke koje “drže vlast sve vrijeme”:

“Umjesto da dobijamo kredite za razvoj realnog sektora, mi dobijamo kontinuiranu pljačku resursa ove zemlje tako što se isključivo podobnima daju saglasnosti. Vlast sebi ovdje ostavlja prostor za legalnu pljačku resursa. Radi se o tome da je sve laž. Naša vlast – to su lažovi koje majka nije rodila”, poručio je on.

Veliki nonsens je i informacija da proizvedena struja od malih hidroelektrana ima zaista nizak udjel u ukupnoj proizvodnji struje u BiH te činjenica da mi u velikoj mjeri izvozimo struju, a kada je u pitanju iskorištavanje obnovljivih izvora visoko smo rangirani u Evropi, stoga se legitimno postavlja pitanje – zašto su nama potrebne male hidroelektrane koje uništavaju rijeke, a premalo daju zajednici u kojoj se nalaze.

Da je cilj profit zajednice, a ne pojedinca, onda bi umjesto 10 malih hidrocentrala bila izgrađena jedna velika koja može proizvesti mnogo više struje i neće uništiti ekosistem, zaključak je zastupnika Adžema.

S obzirom na postojanje 10 kantona u FBiH koji imaju velike ovlasti, a neki od njih i naklonost ka malim hidroelektranama, te da ne postoji volja za potrebnim promjenama, čini se da konačna zabrana gradnje neće biti nimalo lako donesena.

Klix

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica