PREOKRET U VELIKOJ KORUPCIJSKOJ AFERI U „ZELENOJ OAZI“: Federalno tužilaštvo pritužbe kantonalnog inspektora na rad Tužilaštva ZDK OCIJENILO – OSNOVANIM!

PREOKRET U VELIKOJ KORUPCIJSKOJ AFERI U „ZELENOJ OAZI“: Federalno tužilaštvo pritužbe kantonalnog inspektora na rad Tužilaštva ZDK OCIJENILO – OSNOVANIM!

Sjećate li se Fuada Omerčevića, kantonalnog turističko-ugostiteljskog inspektora u Zenici o kojem smo pisali prije nekoliko mjeseci? To je onaj ‘zviždač’, tj. prijavitelj korupcije, koji zbog svog ‘zviždanja’ doživljava odmazdu. I to kakvu! Osveta prema njemu toliko je žestoka da se čak pokušava (negativno) utjecati na njegovo zdravlje – u konačnici, dakle, i na život. Sada je jasno da su veliki ulozi u pitanju; ovaj državni službenik nije ni znao da je udario u osinjak.

Imao je inspektor Omerčević petlju, prisjetimo se, da svojim inspekcijskim nadzorom ukaže na to da ‘kultni’ Hotel Zenica od početka (12 godina) radi nezakonito. U Zapisniku o inspekcijskom nadzoru inspektor je napisao da „ugostitelj obavlja ugostiteljsku djelatnost a ne ispunjava uvjete propisane Zakonom o ugostiteljskoj djelatnosti u FBiH i propisima donesenim na osnovu njega, a što je u suprotnosti sa odredbama člana 3. stav 1. istog Zakona“. Vlasnik tog hotela, Salko Džananović, tradicionalno je omiljen u vladajućim strukturama. Valjda je zbog toga dao sebi za pravo da može biti bahat i čak prijetiti Fuadu Omerčeviću likvidacijom. Pokušao je Džananović ovom kantonalnom inspektoru podmetnuti i korupciju (Džananović Omerčeviću: „Ja ću reći da si ti meni tražio pare!“), što je Omerčević naveo u svom Dnevnom izvještaju o radu. Naši izvori iz MUP-a ZDK kažu da su naprasno izbrisani dijelovi snimka sa nadzornih kamera u Hotelu Zenica koji bi mogli potvrditi činjenice o podmetanju korupcije. Ko je imao interes da ti snimci nestanu? Jasno k’o dan: Salko Džananović!

Kantonalni turističko-ugostiteljski inspektor u Zenici Fuad Omerčević, podsjećamo dalje, bio je nepokolebljiv i devetog marta ove godine donosi Rješenje kojim se firmi „Džananović transport“ kao i odgovornom licu Azri Džananović – ZABRANjUJE obavljanje ugostiteljske djelatnosti u objektu Hotel Zenica. U Rješenju piše da će inspektor – ukoliko Džananovići ne ispoštuju zakon – „upravnu mjeru izvršiti prinudnim putem“, tj. hotel će biti zapečaćen. Slijed događaja potvrđuje da živimo u državi južnoameričkog tipa (u najgorem smislu te riječi). Prvo je Ministarstvo privrede ZDK (kao drugostepeni organ) poništilo Rješenje inspektora Omerčevića i vratilo slučaj prvostepenom organu na ponovni postupak. Kada je, međutim, taj „prvostepeni organ“ (inspektor Omerčević) izvršio ponovni inspekcijski nadzor i zabranio rad Hotelu Zenica, Ministarstvo privrede je ponovo poništilo Rješenje ovog inspektora i proglasilo se nenadležnim. Omerčević potom piše dopise Kantonalnom pravobranilaštvu, ali i samom premijeru ZDK Mirzi Ganiću u kojim ih upozorava na nezakonitosti, no bez uspjeha. Događa se i slučaj bez presedana: direktor Kantonalne uprave za inspekcijske poslove Šemsudin Muhić izvinio se tajkunu Džananoviću, čime je osramotio Upravu na čijem je čelu. Išao je tako daleko da je čak tražio izuzeće inspektora Omerčevića sa slučaja Hotel Zenica. To je uradio u dogovoru sa Mirsadom Silajdžić koju je netom postavio za glavnu kantonalnu turističko-ugostiteljsku inspektoricu, mada ona ima službenu „potvrdu“ da je kriminalac: osuđena je na uslovnu zatvorsku kaznu zbog zloupotrebe položaja i ovlaštenja i nalazi se u kaznenoj evidenciji. (Kantonalne turističko-ugostiteljske inspektorice Fatima Đonlagić i Sabina Karahodžić uputile su nadležnim „Zahtjev za HITNO rješavanje ozbiljnog problema u kantonalnoj turističko-ugostiteljskoj inspekciji“, a što se odnosi na bezobrazno postavljenje osuđenice Mirsade Silajdžić na mjesto glavne inspektorice, čime se Šemsudin Muhić drsko narugao svim poštenim uposlenicima u Kantonalnoj upravi, ali i čitavoj javnosti. O tim detaljima će naš portal pisati u narednom periodu.)

Inspektor Omerčević je Šemsudina Muhića, Mirsadu Silajdžić i još 14 osoba ranije već prijavio Tužilaštvu ZDK zbog zloupotrebe položaja, ali je to Tužilaštvo (na čijem je čelu Vesna Kaknjo, a postupajuća tužiteljica Dženaida Kopić) glatko odbijalo njegove prijave. No, Omerčević ne bi bio Omerčević da ne ide „do kraja“ – Federalnom tužiteljstvu uputio je pritužbu na rad Tužilaštva ZDK. To je označilo preokret u ovoj aferi. Omerčević, navikao na nepravdu, ni sam nije mogao vjerovati kada je pročitao šta piše u odgovoru Federalnog tužilaštva: „Povodom Vaše pritužbe podnesene ovom tužilaštvu dana 22.07.2020. godine, u skladu sa obavijesti broj: T11 0KTA 004967 20 dostavljene vam 29.07.2020. godine, obavještavamo Vas da je razmatranjem spisa Kantonalnog tužilaštva Zeničko-dobojskog kantona (u daljem tekstu KT ZDK), broj T04 0 KTAK 0039491 19, dostavljenog ovom tužilaštvu dana 30.07.2020. godine, na osnovu člana 9. u vezi sa članom 20. Zakona o Federalnom tužilaštvu FBiH, Vaša pritužba ocjenjena osnovanom (…)“. (Ovo se odnosi na ranije pritužbe inspektora Omerčevića, a očekuje se da će prava ujdurma nastati kada se otkriju svi akteri koji su u pozadini afere oko Hotela Zenica, kao i sumnjive rabote u koje je uključen ministar privrede ZDK Zlatko Jelić i njegove savjetnice.)

U međuvremenu se Omerčević razbolio i otišao na bolovanje. Ali, ni tu mu njegovi protivnici s druge strane zakona ne daju mira. Pošto mu je bila potrebna prilično hitna operacija (kila), tražio je od svoje porodične ljekarke Amele Suljić da mu otvori bolovanje kako bi mogao obaviti sve potrebne pretrage za operaciju. „Saznao sam od prijateljice koja radi u zdravstvu, da su moju doktoricu još prije nekoliko dana zvali ‘odozgo’. Pretpostavljam da su od nje tražili da se prema meni odnosi ‘prema zaslugama’, tako da mi je bolovanje otvorila samo na jedan dan, a u tom roku je bilo nemoguće obaviti bilo šta, a pogotovo neke ozbiljnije pretrage“, kaže Fuad Omerčević. Nazvali smo doktoricu. Ovo je razgovor novinara iz našeg Istraživačkog tima s njom (nakon pozdrava i predstavljanja):

– Doktorice Suljić, vi ste pacijentu Fuadu Omerčeviću otvorili bolovanje na jedan dan. Da li je to praksa koju Vi činite, ili Omerčević možda ima ‘poseban tretman’?

– Ne mogu to telefonom… Morate to, znate, preko naše Pravne službe.

– Ako ne možete telefonom, mi ćemo sutra doći u Zavidoviće da uzmemo izjavu.

– Morate zvati Pravnu službu, ne mogu to ovako.

– Ja samo radim svoj posao, kao i vi doktorice Suljić. Ne treba nam Pravna služba, imamo konkretno pitanje za vas lično: da li ste Fuadu Omerčeviću otvorili bolovanje na jedan dan, praktično na nekoliko sati? I, ako jeste, zašto ste to učinili?

– Ne, nema šanse da sam to uradila. (…)

FOTO: Ilustracija (Faksimil)

Naravno da ima šanse! Kao što se vidi u prilogu ovoga teksta, doktorica Amela Suljić-Avdić otvorila je Fuadu Omerčeviću bolovanje od 31.08.2020. do 31.08.2020. godine – dakle na samo jedan dan. Kada je, valjda, vidjela da je vrag odnio šalu i da se u ovom slučaju ‘čačka mečka’, doktorica Suljić je bila velikodušnija i postupila prema hipokratovoj zakletvi, te Omerčeviću omogućila zakonito liječenje.

Epizoda sa ljekarkom Amelom Suljić mogao bi se strpati i među teorije zavjere; ne zaboravimo, ipak, da je Omerčević saznao da su njegove doktore prethodno kontaktirale osobe sa ‘višeg nivoa’ koje su im dale instrukcije. Instrukcije koje su, kao što vidimo, mogle biti opasne po život.

Sve poprima obrise pravog pravcatog trilera, a ovaj tekst bi mogao biti pristojan predložak za istraživački dokumentarni film. Upravo smo počeli raditi na njemu.

(Nastavit će se..)

(TBT, Istraživački tim)

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica