Dejton obilježiti ukazivanjem na potrebu njegovog mijenjanja
Za dva mjeseca navršit će se 25 godina otkako je u vojnoj bazi Rajt-Peterson, u američkom gradu Dejtonu parafiran Dejtonski mirovni sporazum.
Mnogo nejasnoća
Tim dokumentom službeno je okončan rat u BiH, a Bosna i Hercegovina je ustrojena kao država tri konstitutivna naroda i ostalih, i dva entiteta – Federacije i Republike Srpske. Ipak, Dejton je BiH donio mir, ali mnogo nejasnoća koje su kamen spoticanja svim građanima. U decembru iste godine zvanično je potpisan u Parizu.
Specijalni predstavnik SAD za zapadni Balkan Metju Palmer (Matthew) je s članovima Predsjedništva BiH razgovarao je i o obilježavanju 25. godišnjice Dejtona. Sada je na članovima Predsjedništva da osmisle način obilježavanja, što je potvrdio i predsjedavajući Predsjedništva BiH Šefik Džaferović.
Trnka: Nije se pokazao efikasnim
Za sada nije poznato kako je zamišljeno obilježavanje ovog značajnog datuma, čemu se ne protivi ni srpski član Predsjedništva Milorad Dodik. Pravni ekspert bh. delegacije u Dejtonu Kasim Trnka rekao je jučer za „Avaz“ da je 25 godina od Dejtona itekako značajan datum, jer je uspostavljen kakav-takav mir.
– Nažalost, sistem koji je uspostavljen tim sporazumom pokazao se vrlo neproduktivnim i, ustvari, dosta je neefikasan u izvršavanju potreba građana. Napravljen je tako da je zasnovan na dominaciji tri konstitutivna naroda, a među njima s mogućnostima blokade svake odluke. No, kako sva tri naroda imaju različita viđenja budućnosti BiH, to sve pokazuje da je izuzetno teško doći do konsenzusa o bilo kojoj stvari – kaže Trnka.
On je mišljenja da bi obilježavanje 25 godina Dejtonskog mirovnog sporazuma trebalo da sadrži jedan kritički osvrt na godine koje su iza nas.
– Drugo, mora da ukaže na pravce moguće promjene ustavnog uređenja. I Dejton je predvidio mogućnost promjene Ustava, sada bi trebalo da se izvrši politički pritisak da se domaći akteri usaglase oko realnih mogućnosti promjene Ustava – ističe Trnka.
Ruski utjecaj
On smatra da dolazak Palmera, ako se poveže s izjavom ambasadora SAD u BiH Erika Nelsona (Eric) da treba mijenjati Ustav, sasvim sigurno ima značaja.
– Infiltracijom ruskog utjecaja na ovaj prostor Amerikanci su odlučili da malo aktivnije djeluju u BiH i da blokiraju pojačane utjecaje u Crnoj Gori, Srbiji i drugim mjestima – smatra Trnka.
Ceremonija najmanje važna
Trnka kaže da je najmanje važna ceremonija obilježavanja 25. godišnjice Dejtona.
– Mnogo je bitnija realna procjena šta smo do sada uradili i, po mogućnosti, minimum konsenzusa šta bi trebalo mijenjati – kaže Trnka.
Avaz
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE