Direktor Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica upozorava: Naredni pik je moguć početkom septembra
Institut za zdravlje i sigurnost hrane Zenica je protekle sedmice svim osnovnim i srednjim školama i fakultetima ZDK-a uputio set dokumenata, savjeta procedura i preporuka, koji su osnov za stvaranje sigurnijeg okruženja na početku školske godine. Tim povodom za Oslobođenje govori direktor INZ-a, prim. dr. Senad Huseinagić.
Kako je došlo do izrade tih dokumenata i njihovog publikovanja?
– INZ i cijeli Krizni štab Ministarstva zdravstva se problemom Covid-19, koji je od proljeća globalna pandemija, bave od januara, dva mjeseca prije prvog registrovanog slučaja u BiH.
Smjernice
Ovi dokumenti, ali i više od stotinu preporuka, savjeta, informacija, plakata, PDF brošura, uputa, koji su nastali u ovoj godini plod su kombinacije iskustva naših stručnjaka, onog sa čim se susrećemo na terenu, preporuka i smjernica WHO-a, dokumenata UNICEF-a, federalnog Ministarstva i Zavoda za javno zdravstvo, sličnih institucija iz Hrvatske, Srbije te koordinacije s institucijama koje trebaju takve dokumente. Tako smo radili dokumente za vrtiće, ugostiteljske objekte, proizvodne pogone, javne skupove, pa do vjerskih obreda…
Naglašavate specifičnosti?
– Svaki objekt, škola, vrtić, proizvodni pogon ima svoje specifičnosti, od dimenzije, broja osoba, ulaza, proizvodnog ili radnog ciklusa. Zato postoje smjernice i preporuke, okvir, a planove samokontrole prave same škole poštujući pravila, propise, a opet primjenjujući specifičnosti. Pazite, u pitanju je 15 posto populacije Kantona, jer imamo 5.000 osoba u nastavnom procesu i oko 45.000 učenika i studenata u 12 općina ZDK-a. Zato se ovom pitanju ne smije pristupiti površno niti paušalno.
Preporučili ste jednosedmičnu odgodu, što je i prihvaćeno. Zašto?
– Niti jedan sistem nije idealan i nemoguće je u potpunosti spriječiti prenos infekcije, ali zajednički možemo učiniti sve u našoj mogućnosti da rizik smanjimo na minimum, te kontinuirano poboljšavamo sistem biosigurnosti.
Poređenja
ZDK ima najveći udio djece i omladine do 19 godina među pozitivnim u odnosu na velike kantone, kao i u odnosu na FBiH kao cjelinu, te je zbog toga data preporuka za odgađanje početka nastave. Uz sve to, u zadnja dva mjeseca uočili smo pravilnost pojavljivanja uvećanja broja aktivnih slučajeva (“pikovi”) na periodu od 15 dana, a naredni pik, ako se ova pravilnost bude nastavila, možemo očekivati početkom septembra. Zato smo predložili odgađanje, ali nam je interes da nastava krene što prije i sve što nas može ugroziti dočekamo što spremniji.
Oslobođenje
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE