Potraga za Selmom Musić iz Srebrenice traje 25 godina, pojavio se snimak kao značajan dokaz

Potraga za Selmom Musić iz Srebrenice traje 25 godina, pojavio se snimak kao značajan dokaz

Selma Musić iz Srebrenice je deportovana kao sedmogodišnjakinja bez pratnje, za vrijeme genocida u julu 1995. godine i od tada joj se gubi svaki trag. Porodica za njom traga već dvije i po decenije, a sada je pronađen videosnimak koji potvrđuje da je ona živa stigla na slobodnu teritoriju u Kladnju. Alija Musić 11. jula 1995. godine sa svoje četvero djece deportovana je iz Potočara, međutim u tadašnjem metežu koji je nastao, iz vida je izgubila najstariju kćerku Selmu koja je imala sedam godina. Od tada do danas neutješni roditelji intenzivno tragaju za njom, međutim, konkretno se nije utvrdilo gdje se ona nalazi.

Sa sigurnošću se zna da je Selma na slobodnu teritoriju u zaseoku Ravne kod Kladnja stigla živa, dan nakon posljednjeg trenutka koji je provela s majkom, što je potvrdila fotografija koju je tog dana napravio ratni fotoreporter Ahmet Bajrić – Blicko. Ova činjenica dodatno dobija na težini jer je u arhivi Radio-televizije Živinice pronađen videosnimak na kojem se vidi Selma kako korača slobodnom teritorijom.

Ideju za ulazak u arhivu živiničke televizije dala je Adira Husić koja je kontaktirala menadžment ovog preduzeća sa molbom da pregledaju svoje materijale te eventualno pokušaju pronaći zapis na kojem se vidi djevojčica.

“Ona (Husić, op.a.) je na Facebooku pronašla stranicu putem koje se objavljuju informacije vezano za sudbinu Selme Musić, kao i izložbu Ahmeta Bajrića – Blicka sa fotografijom djevojčice. Sve je to povezala sa činjenicom da smo i mi snimali dolazak osoba iz Srebrenice 1995. te nas je zamolila da pokušamo pronaći snimak sa Selminim likom. Iako smo znali da je to veliki posao, odmah smo pristali u nadi da ćemo pomoći u pronalasku djevojčice”, priča za Klix.ba Jasminko Razić, vršilac dužnosti direktora RTV Živinice.

Skupa sa montažerom Nihadom Kovačevićem Razić se zaputio u televizijski arhiv gdje ih je dočekao veoma kompleksan posao. Naši sagovornici pregledali su sav materijal koji su posjedovali te su u jednom trenutku došli do kadra na kojem je prikazana djevojčica koja se kreće u grupi ženskih osoba.

“Sav materijal se nalazio na starim VHS kasetama te smo ga prvenstveno morali putem rekordera prenijeti u DVD format te unijeti u računar, što je zahtijevalo znatno izdvajanje vremena, ali smo u jednom trenutku utvrdili da je isti lik djevojčice kao i na fotografiji, zatim podudarala se boja džempera, šare, pantalone i čizme. Osjećaj prilikom pronalaska snimka je bio neopisiv, posebno zbog činjenice da sam i ja roditelj”, kaže nam Kovačević.

Jasminko Razić i Nihad Kovačević (Foto: Klix.ba) Jasminko Razić i Nihad Kovačević (Foto: Klix.ba)

Nakon što su utvrdili da je riječ o Selmi, snimak su proslijedili inicijatorki Adiri Husić koja je u kontaktu sa porodicom. Prema Razićevim riječima, porodica je već potvrdila autentičnost snimka, a on je skupa sa svojim kolegom ispunjen ponosom jer su dobili priliku da daju svoj doprinos u priči vezano za pronalazak Selme Musić.

“Ona je sada žena od 33 godine i nadam se da je živa i negdje zbrinuta. Suosjećamo sa roditeljima koji već 25 godina žive u agoniji i nadamo se da će se ova priča riješiti na najbolji mogući način, odnosno njenim pronalaskom. Ovo je poziv i da se relevantne bh. institucije uključe u potragu za ovom djevojčicom kako bi priča bila riješena do kraja”, ističe Razić.

Pretpostavka je da je Selmin proboj na slobodnu teritoriju snimio snimatelj Elvir Halilović koji je također porijeklom iz Srebrenice.

“Kod nas je radio na poslovima snimatelja i montažera. S obzirom da je iz Srebrenice u to vrijeme je bio zainteresiran za odlazak na teren kako bi vidio šta je sa njegovom porodicom i rodbinom. Kontaktirali smo ga i on nam je rekao da ne može tačno znati da li je to njegov snimak jer ih je bilo mnogo iz tog perioda”, kaže nam Razić.

Selmini roditelji Alija i Salim Musić duži niz godina žive u Sjedinjenim Američkim Državama, a u potragu za kćerkom uključili su i tamošnje istražitelje. I danas su ubjeđenja da je Selma živa, što potvrđuju i putem Facebook stranice “Missing Selma Music since July 12 1995 in Srebrenica, Potocari“, koja je kreirana za dostavljanje svih informacija koje bi ih mogle spojiti sa kćerkom.

U ranijim apelima za pomoć objavljivano je da Selma ima blagi poremećaj s lijevom rukom i lijevom nogom, odnosno da gubi snagu u lijevom dijelu tijela, što može pomoći u eventualnom prepoznavanju. Rođena je 17. septembra 1987. godine i danas bi trebala imati 33 godine.

Klix.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica