Korištenje bazena i vode ne ugrožava korisnike, čak i prepreka širenju zaraze

Korištenje bazena i vode ne ugrožava korisnike, čak i prepreka širenju zaraze

Preko 150 je pozitivnih osoba u posljednja 24 sata u BiH. 110 samo u Federaciji BiH, gdje su zabilježena i dva smrtna slučaja. Nadležni ističu da se broj novozaraženih kreće u domenu očekivanog. S obzirom na izuzetno visoke temperature podsjećaju da je kupanje na bazenima i javnim kupalištima dozvoljeno uz obavezno poštivanje distance i higijensko-epidemioloških mjera.

Nesnosne vrućine i živa u termometru koja je danas u većini bosanskohercegovačkih gradova skočila iznad 30 stepeni celzijusovih. Vrijeme koje bi najbolje bilo provesti kupajući se u bazenima i javnim gradskim kupalištima, vrijeme koje bi u svim drugim okolnostima bilo idealno za igru i druženje, ali pandemijska ograničenja fizičke distance to je onemogućila. Oni koji su se odlučili posjetiti bazen to su činili poštujući stroge naredbe.

N1: Upravo sa bazena, kakav je osjećaj?

Sve je u najboljem redu, stvarno se vidi da vode računa o stalnoj dezinfekciji. I bazen je dosta čist, tako da ja lično nema velikog straha, sve je u najboljem redu”, kazao nam je jedan posjetilac bazena, i dodao: 

“Maska se mora nositi do svlačionica, nemamo klupske svlačionice, nego pojedinačno. Ostavljamo stvari gore, ali vidi se da se sve dezinfikuje da je čišćeno”.

Nadležni su i danas ponovili: korištenje bazena i vode apsolutno ne ugrožava korisnike, te je hlorisana voda čak i prepreka širenju zaraze. Poštivanje higijensko epidemioloških mjera je obavezno.

“Pojačali smo mjere. Dakle, svako dva sata se vrši dezinfekcija kompletnog objekta i u ta dva sata, sva sportska oprema, počevši od ruksaka i svega ostalog što sportaši nose se dezinfikuje u toku radnog vremena, odnosno i u toku večernjih sati”,  rekao je Enes Peštek, direktor Olimpijskog bazena “Otoka”.

Bez obzira koliko dobro podnosite ljetne vrućine, ipak bi trebalo da se u ovom periodu godine ponašate na određen, specifičan i nešto malo drukčiji način u odnosu na ostatak godine, ističu stručnjaci.

“Posebno se to odnosi na osobe koje su u specifičnim životnim razdobljima, poput male djece, dojenčadi, starijih osoba, trudnica, poput hroničnih bolesnika koji svakako imaju svoje određene, nekakve dugotrajne tegobe, i sve to skupa može da se zakomplikuje zapravo kroz gubitak tjelesne tečnosti, prekomjernim znojenjem, kroz direktan utjecaj sunčevog zračenja na glavu i na tijelo, do nekakvih poremećaja na samoj koži, na očima”, naveo je doc.dr. Nino Hasanica iz Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica

Ismet Gavrankapetanović, v.d. direktora Opće bolnice svojom izjavom ohrabrio je građane.

“Ništa se strašno ne dešava. Vas i stres može nasekirati ukoliko sve stalno iščekujete, to nije kuga, to je jedno oboljenje. Mi taj virus sada puno bolje poznajemo, puno ga bolje možemo liječiti, ali trebamo biti oprezni i mudri. Zato pod broj jedan slušamo sve principe zaštite koja postoji”, rekao je dr. Gavrankapetanović. 

Iako se pojavljuju novi klasteri nadležni ipak ističu da se krećemo u očekivanim brojkama. Oprez, maska, distanca kružni je tok mjera koji bi trebao biti stalni dio naših života.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica