Studenti u Zenici će ovog ljeta moći na ispite, ali ne i u Studentski centar

Studenti u Zenici će ovog ljeta moći na ispite, ali ne i u Studentski centar

 Senat Univerziteta u Zenici (UNZE) donio je odluku da se  ispiti realiziraju u prostorijama fakulteta, ali Studentski centar Zenica (SCZ) ovog ljeta ipak neće moći primati studente i osigurati im boravak te spremanje ispita u domu – kazao je u izjavi za Fenu direktor SCZ Dino Eminović.

On ističe da nije moguće osigurati socijalnu distancu u uslovima zajedničkog stanovanja pa su odlučili izostanak studenata toko ljeta iskoristiti za uređenje soba.

– Čekamo odluku da se van snage stavi rješenje o mobilizaciji naše zgrade za potrebe smještaja zdravstvenih radnika, odnosno zaposlenika Kantonalne bolnice Zenica. Nadamo se da će to biti do kraja maja, nakon čega bismo mogli pristupiti raspisivanju tendera i realizaciji naših planova – kaže Eminović, te napominje da im je izostanak studenata zbog pandemije koronavirusa, od 12. marta, prouzročio na mjesečnom nivou gubitak od oko 70.000 KM.

00:00/01:01
Truvid
auto skip

Najavljuje da će svih 87 soba, ukupnog kapaciteta 228 ležaja, tokom ljeta  dobiti novi pod od laminata, nove krevete, madrace, plakare, stolove i stolice.

-Naravno, sve će sobe biti i okrečene pa će naši studenti 15. septembra, kada ponovo useljavaju, imati puno ugodniji prostor za život i učenje. Sredstva smo već obezbjedili, ali se nadamo da neće biti problema u realizaciji zbog tendesrkih postupaka.

Vlada ZDK, odnosno Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta ZDK osiguralo je 100.000 KM, a ostatak novca osigurat ćemo iz naših, tekućih sredstava – najavljuje Eminović, koji procjenjuje da će ova investicija ukupno koštati oko 120.000 KM.

Zenički dom je u periodu od 2015.-2019. godine uložio više od 250.000 KM za postavljanje nove fasade, zatim plastificiranih prozora i vrata, solarnih panela za zagrijavanje vode, postavljanje štedljivih rasvjetnih tijela te trakastih zavjesa u sobama.

Sredstva su osigurali Vlada ZDK (120.000 KM) , Federalno ministarstvo prostornog uređenja i okoliša (50.000 KM), Švicarski Caritas (12.000 KM),  a ostatak UNZE-a i SCZ.  

-Ove godine nismo u mogućnosti zamijeniti vodovodne i kanalizacione instalacije u kupatilima i cijelom objektu, za što će nam treba između 150.000 i 200.000 KM, ali i to ćemo planirati da uradimo naredne godine.

Predali smo zahtjev i za izgradnju zgrade depadansa, kojim bismo dobili novih 100 do 120 kreveta, čime bismo uvećali kapacitet za 50 posto, što bi i zadovoljilo naše potrebe za duže vrijeme – ističe Eminović.

Napominje da će za početak gradnje depadansa, po modelu javno-privatnog partnerstva, morati sačekati usvajanje Regulacionog plana Grada Zenica, za katastarsku općinu Crkvice.

SCZ će konkurs za prijem studenata na smještaj u novoj akademskoj 2020./2021. godini raspisti 24. augusta, a bit će otvoren 30 dana.


Fena

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE