Šta raditi kad je lice stalno crveno

Šta raditi kad je lice stalno crveno

Svaka osoba je barem jednom osjetila iznenadni nalet vrućine i zarumenila se u licu, a to se najčešće događa u trenucima kada se osjeća ljuto ili posramljeno, a može biti i pod stresom. Ponekad uzrok crvenila zna biti osjetljivost kože na sunce ili hladan zrak, a uzročnici mogu biti i rozaceja, akne ili lupus.  

Mnogo je razloga zbog kojih dolazi do crvenila kože. Najčešće se javlja na području lica kao što je brada, obrazi, čelo i T zona, a najčešće se javlja zbog širenja krvnih žila. Može biti popraćeno popucalim kapilarama na površini, peckanjem i osjetljivosti na dodir, a koža je tada zategnuta i iritirana.

Posljedice stresa

Može se pojaviti i kao posljedica dugotrajne izloženosti stresu, koji može utjecati na vanjski sloj kože sastavljen od povezanih epidermalnih ćelija. Vanjski sloj štiti kožu i pruža joj hidrataciju, ali kada stres prođe kroz barijeru, koža se više ne može braniti i dolazi do problema. 

Istovremeno dolazi do lučenja hormona kortizola koji potiče na pojačano lučenje masnoće na koži. Stres može uzrokovati:

– Pogoršanje postojećih kožnih problema – ako već imate problema s ekcemom ili psorijazom, najvjerovatnije će se zbog utjecaja stresa bolest još više zakomplicirati.

– Herpes – slabljenjem imuniteta smanjuje se mogućnost organizma da se odbrani od virusa poput herpesa.

– Svrbež – osim prištića, akni i crvenila na koži, moguće je da će nastupiti i svrbež kože.

– Suha koža – zbog gubitka vode, koža se ne stigne dovoljno hidratizirati, pa može nastupiti crvenilo i drugi neugodni simptomi.

– Masna koža – za vrijeme izloženosti stresnom razdoblju moguće je pojačano lučenje sebuma.

– Akne – pojačanim lučenjem sebuma dolazi do začepljenja pora te pojave akni.

Rozaceja

Oni koji imaju posebno osjetljivu kožu mogu imati problema s crvenilom koje vremenom postaje sve više izraženo te može ostati trajno. Tako može biti prisutno prošireno i trajno crvenilo te male žilice kao rezultat pogoršanja eritroze i crvene mrlje koje mogu prijeći u upalno stanje rozaceje.  

Rozaceja je hronična dermatoza lica poznata po kliničkim oblicima koji se mogu preklapati. Postoji eritematoteleangijektatična rozaceja, poznata po osjećaju vrućine i proširenim kapilarama i papulopustulozna rozaceja s manjim i većim papulama te prištićima.

Crvenilo mogu uzrokovati i alkohol, pretjerana konzumacija jakih začina, lijekovi i alergije, a jedan od uzroka može biti i predmenopauza koja se javlja u tridesetim godinama, kada se javljaju naletni vrućine koji su iznenadni i mogu dovesti do neugodnih simptoma na koži.

Kako tretirati kožu

Teška šminka neće riješiti problem crvenila, ali će zato prirodni tretmani biti učinkoviti, a nježni su i jednostavni za pripremu. Ukoliko se stalno pojavljuje, znači da osoba koristi neki preparat za njegu kože koji joj ne odgovara, jer možda uzrokuje alergiju ili je preagresivan. 

Kupiti se mogu i preparati i kreme koji se izdaju bez recepta, a koji sadrže sastojke s protuupalnim osobinama koji smanjuju nadraženost i crvenilo kože. Najbolji preparati su kurkuma, krastavac, neven, đumbir ili magnezij, a svakako treba izbjegavati proizvode koji sadrže lijesku, eukaliptus, mentu, paprenu metvicu i ulje klinčića, jer ti sastojci mogu pogoršati crvenilo i iziritirati kožu.

Salicilna kiselina je je uobičajen sastojak za liječenje kožnih bolesti, a smanjuje upalu krvnih žila na licu, sužava pore, odlično čisti kožu i sprečava pojavu bubuljica i akni. Nalazi se u aspirinu.

Dovoljno je samo pola aspirina koji je potrebno usitniti u zdjeli i dodati mu nekoliko kapi vode sve dok se ne dobije ljepljiva smjesa. Ta se smjesa utapka na upaljena područja i ostavi da djeluje oko 30 minuta. Crvenilo se tada u kratkom vremenu povlači, a nakon toga je kožu potrebno isprati i osušiti.

Da biste se što prije riješili neugodne pojave na licu, pomoći će sastojci koje je moguće pronaći u brojnim preparatima, a pritom se misli na:

– Vitamin B – jača kožu i štiti od negativnih vanjskih utjecaja

– Vitamin C – pomaže učvrstiti zid na kojem se nalaze nježne žilice

Važno je redovno nanositi hidratantne kreme protiv crvenila te povremeno umirivati kožu termalnom vodom. Savjetuje se da pripazite na prehranu i pritom ograničite unos kafe i alkohola te se zaštitite od klimatskih promjena koristeći proizvode sa zaštitnim faktorom i izbjegavajući nagle promjene temperature.

Najbolje bi bilo savjetovati se s dermatologom koji obično zna propisati laserski tretman, oralne antibiotike ili lokalne antibiotike.

Avaz

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE