Mehmedović: Respiratori neće biti jedina koronaafera

Mehmedović: Respiratori neće biti jedina koronaafera

Sve dok se političke elite ne ujedine u borbi za našu državu, u njoj će biti fašizma, kaže za Oslobođenje zastupnik SDA u Parlamentu BiH.

Vjerujete li da će afera respiratori dovesti do osuđujuće sudske presude?

– Ovo je 100 respiratora koji predstavljaju sami vrh ponude u ovoj branši. Ovo je respirator koji snabdijeva dva pacijenta odjednom, što bi rekli dupli, poručio je ovo građanima premijer FBiH Fadil Novalić na Sarajevskom aerodromu kada je u našu zemlju pristiglo 80 respiratora. Znamo da je Tužilaštvo BiH po nalazu vještaka utvrdilo da nabavljeni respiratori ne posjeduju ni minimum karakteristika za adekvatan tretman pacijenata na odjeljenjima intenzivne njege.

Sprega politike i pravosuđa

Koliko je javnost upoznata, ovdje je sporno sve, od procedure javnih nabavki, izjava odgovornih, ogromne cifre za mačka u vreći, ali je na nadležnim organima da se odrede spram cijelog događaja. Ne smije se dopustiti da ulica presuđuje, ali ne smije se tolerisati bilo kakav oblik korupcije pogotovo u vremenu teškom za sve građane BiH. Ministar sigurnosti, gospodin Fahrudin Radončić nas je ubijedio da su naše pravosuđe, Tužilaštvo i policijske agencije potpuno neovisni i on je uvjeren da će ova afera biti istjerana do kraja. Ako to kaže prvi čovjek za sigurnost u državi, onda ne smijemo sumnjati u ishod ove višemilionske sumnjive transakcije. Nažalost, ovo neće biti jedina afera u vrijeme pandemije, jer već sada znamo mnoštvo nepravilnosti prilikom kupovine mnogih zdravstvenih potrošnih sredstava.

Mnogi su skloni reći da unazad nekoliko godina nema ozbiljnije presude za organizovani kriminal u BiH. Bori li se pravosuđe uopšte protiv kriminala ako potpredsjednica VSTV-a snagu troši braneći misu za Bleiburg?

– Potpuno sam uvjeren da sprega između politike i pravosuđa postoji i da je ona učvršćena kadrovima koje je iznjedrila politika. Te poluge su toliko čvrste da čak ni Zastupnički dom državnog Parlamenta ne može pokrenuti mehanizme za njihov ispravan rad ili smjenu za nerad. Pravda i pravednost su dva postulata koja dokazuju da postoji demokratsko društvo. Potpuno je upitno da li pravda i pravednost postoje u BiH. Rekao bih “Pravda ne stanuje ovdje”.

Je li državna vlast morala više pomoći privredi za vrijeme pandemije ili je dovoljna isprika da o tome vode brigu entiteti?

– U ovoj pandemiji niko ne bi smio biti zapostavljen, niti zaboravljen. Ako je Svjetska zdravstvena organizacija rekla da je ovo svjetski problem, onda smo i mi u BiH trebali reći da je ovo državni problem. Mi čak na državnom nivou nismo mogli donijeti ni zajedničke zdravstvene, niti sigurnosne mjere.

O pomoći privredi na nivou države ovdje se nije moglo ni govoriti. Ova pošast nama Bosancima i Hercegovcima je dala znak da na nivou države sistemski moramo riješiti neke stvari. Ovo je globalni društveni eksperiment iz kojeg će sigurno mnoge grane nauke moći izvući korisne zaključke za budućnost. I mi u BiH moramo utvrditi strategije za budućnost. Bez strateških rješenja u bilo kojoj oblasti u ovom vremenu, BiH bi se trebala pribojavati za svoju državotvornost. Vidimo kako mnogo jače zemlje posrću, a mi se ipak nosimo s tim problemom.

Spomenuli ste da očekujete i koronazakon od Vijeća ministara. Šta bi taj zakon sve trebao da obuhvati?

– Otkako je formirano, Vijeće ministara je trebalo najviše da uradi za našu državu. Mišljenja sam da u ovoj najvećoj krizi od rata do danas, nije odgovorilo zadatku. Prošlo je, evo, skoro pet mjeseci a naše Vijeće ministara nije se bavilo ozbiljnim problemima društva, već su se nastavile blokade rada institucija. Naime, Vijeće ministara je po hitnom postupku moralo predložiti zakon koji bi prvenstveno trebao ići naruku privredi, odnosno realnom sektoru. To bi podrazumijevalo izmjene Zakona o PDV-u u dijelu Zakona koji se odnosi na oslobađanje od posebnog poreza dijela proizvoda koji se koriste u hemijskoj industriji (denaturisani alkohol). Moralo se intervenisati i smanjiti parafiskalne namete, preusmjeriti sredstva iz onih fondova koje je pogodila pandemija, izvršiti rebalans budžeta, a mi još ni u proceduri nemamo ni budžet za 2020. Ovo je nedopustivo. Taj zakon bi podrazumijevao uštede i racionalno ponašanje imenovanih i izabranih zvaničnika kako bi zajedno sa građanima podnijeli teret ove krize koja nas je snašla. EU i NATO put su u zastoju i ugušen je bilo koji politički aktivizam.

Do kada će nam providne kutije biti maksimum kada je riječ o unapređenju izbornog procesa u BiH? Hoće li opet biti riječi o krađama glasova?

– Izbori u Bosni i Hercegovini se dijele na opće, lokalne i stranačke. Očigledne su nepravilnosti na svim izborima. Providne kutije će samo biti dokaz koliko je izborni proces providan. Krađa glasova počinje od glasačkih mjesta u selima gdje se članovima glasačkih odbora obećavaju seoske sijalice pored njihovih kuća, do krađe u najvišim organima vlasti.

Krađa u SDA

Lično sam iskusio krađu glasova i u svojoj stranci, ali i u procesu općih izbora. Jedno od temeljnih ljudskih prava je da čovjek bira i da bude biran, a ako se volja birača još pokrade, onda je to strašna nepravda i nasilje nad vlastitim građanima. Šta dalje pričati o demokratskom izbornom procesu u BiH? Nisu dozvolili izmjene Izbornog zakona da se te stvari poprave, i sada imamo već izborni proces u toku, u kojem se ne može mijenjati zakon.

Misa za žrtve Bleiburga izazvala je burne reakcije u zemlji. Mogu li antifašističke snage pronaći adekvatan način da zaustave buđenje zla?

– Pomenuli ste u jednom od prethodnih pitanja potpredsjednicu VSTV-a Ružicu Jukić koja je na svom Facebook profilu kritikovanje održavanja mise u Sarajevu za žrtve Bleiburga ocijenila kao “napad na temelje katoličke vjere”. Uz bezbroj gramatičkih i pravopisnih grešaka u svom istupu, ona zaboravlja da je potpredsjednik nezavisne pravosudne institucije. Zato smatram, sve dok ne bude nezavisnog pravosuđa, sudstva, nezavisnih novinara, nezavisnih intelektualaca, neće biti ni pravih boraca protiv fašizma u BiH. Poštujući autonomiju crkve, ipak se ne može ne odgovoriti na neka pitanja. Zašto misa baš u Sarajevu? Zašto ne u Zagrebu? To je ključno pitanje. Pa bliže je Bleiburg Zagrebu nego Sarajevu. To je provokacija zvaničnog Zagreba, to je politizacija Crkve u Hrvata. To je jeftini pokušaj predstavljanja Hrvata u BiH kao žrtve bh. politike i prikazivanje kao majoriziranog naroda u BiH.

Politike u BiH su zavisne jedna od druge, političke horizontale i vertikale se, pa skoro, dodiruju, politike BiH ne smatraju BiH nezavisnom, nedjeljivom, svjetski priznatom državom. Sve dok se političke elite ne ujedine u borbi za našu državu, u njoj će biti fašizma.

Čemu nervoza u HDZ-u BiH zbog novog saziva CIK-a i hoće li sporenja imenovanih članova ostati uzaludna?

– Smjenom Branka Petrića i Novaka Božičkovića koji su bili članovi CIK-a bliski SNSD-u uništena je “koalicija” unutar CIK-a koja je podržavala odluke SNSD-a i HDZ-a. Pred ovom institucijom bi se tako mogle naći odluke od kojih bi zavisile vlasti, na primjer u Mostaru, Stocu ili Srebrenici, kao i sastav entitetskih i državne vlasti nakon narednih općih izbora. Sve karike sada nisu u njihovim rukama, pa otuda i nervoza. Koliko je njihova nervoza veća, toliko je šansa za uspješnost BiH veća.

Oslobođenje 

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica