Pružiti priliku za rad i zapošljavanje osobama sa Daun sindromom

Pružiti priliku za rad i zapošljavanje osobama sa Daun sindromom

U Bosni i Hercegovini samo dvije osobe sa Daun sindromom stalno su zaposlene. Zbog poraznih podataka, a s ciljem njihove uključenosti u društvo, iz udruženja “Život sa Daun sindromom Federacije Bosne i Hercegovine poručuju: pružiti im priliku za rad i zapošljavanje.

Maida, majka šesnaestogodišnje Eme, ističe da njihovo dijete treba biti spremno za rad pri završetku srednje škole, što je u Bosni i Hercegovini veliki izazov jer žive u zemlji koja teško ide u korak sa trendovima zapošljavanja. A ključni faktori za rad i zapošljavanje osoba s Daunn sindromom nije samo porodica, obrazovanje i radno okruženje, nego i zakoni koje u ovoj oblasti treba mijenjati.

“Njih mi pripremamo. Možda bi trebalo u regulativi zakonskoj koja je sada u toku izmjene, da u zakonu o osnovnom i srednjem obrazovanju potenciramo malo više kako to uraditi sa djecom sa Dann sindromom i drugom djecom sa posebnim potrebama”, kaže ministarka obrazovanja, nauke i mladih KS Zineta Bogunić.

A kako bi se prevazišle određene prepereke, udruženje “Život sa Daun sindromom Federacije Bosne i Hercegovine” nizom projekata trudi se olakšati i pripremitio mlade, kao i poslodavce.

“Određeni broj sati, određeni broj osoba sa daun sindromom, je išao na plaćenu praksu, gdje je trebalo da vidimo koje su to prepreke i mogućnosti zapošljavanja osoba sa daunn sindromom, prepreka na različitim nivoima, individualnom nivou, same osobe, kad govorimo o radnim kolegama, poslodavcima i tome slično”, navodi Lejla Kafedžić sa Filozofskog fakulteta UNSA.
Da bi se mladi sa Daun sindromom osjećali društveno korisnim, mora biti zaduženo kompletno društvo, što je, pored zakonskog, još jedno u nizu pitanja koje je potrebno sistemski riješiti.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica