Propolis – pomlađuje, ubija viruse, bakterije…
Propolis je zajedničko ime za smjesu smolastih supstanci koje pčela sakuplja sa cvjetova različitih biljaka. Pčele ga sakupljaju i miješaju sa sekretom svojih žlijezda, enzimski ga modificiraju tako da najvažniji sastav, flavonoidi, postaju aktivni.
Propolis je mješavina smolastih sastojaka (pupoljaka ili kore drveća) koji se luče tokom proljeća i ljeta. Sadrži više od 300 različitih sastavnica, 22 minerala i 7 vitamina.
Ljekovite materije
Propolis sadrži 50 procenata smole, 30 procenata voska, 10 procenata eteričnih ulja, pet posto cvjetnog praha, brojne vitamine i minerale, organske kiseline, polifenole i flavonoide. Flavonoidi su u najvećoj mjeri zaslužni za njegovo ljekovito djelovanje.
Sama reč propolis dolazi iz starogrčkog jezika od reči “pro” (ispred) i “polis” (grad). Naime, grčki pčelari shvatili su da pčele ovo ljepilo koriste za izgradnju zida ispred svoje košnice, pa je ovoj ljepljivoj masi bilo logično dati ovakvo ime.
Pčele ovim ljepilom takođe zatvaraju i male pukotine u košnicama, ali najvažnija uloga propolisa je dezinfekcija saća prije nego što se mlade pčele izlegu.
Propolis je specifičnog izgleda, jedinstvenog gorkastog ukusa, karakterističnog i aromatičnog mirisa. Sastav i boja propolisa zavise od biljnih vrsta se kojih pčele prikupljaju materijal i od godišnjeg doba.
Naučnim je istraživanjima utvrđeno da djeluje protiv virusa, gljivica i bakterija te je snažan antioksidans. Propolis ne dopušta gljivicama i virusima da se razmnože te tako sprečava bolesti.
Djelovanje na bakterije
Brojna naučna istraživanja propolisa dokazala su da je antibakterijsko djelovanje jače izraženo na gram-pozitivne bakterije (streptokok, stafilokok), nego na gram-negativne mikrobe (Salmonella, Escherichia coli, Proteus spp., Pseudomonas aeruginosa…).
U slučaju kad direktno ne djeluje na gram-negativne bakterije, u organizmu stvara zaštitu od upale koje one izazivaju. Učinak mu je slabiji od antibiotika, ali je manje toksičan, ne izaziva rezistenciju i ne oštećuje normalnu crijevnu mikrofloru.
Ljekovito djelovanje propolisa poznato je u liječenju rana koje teško zarastaju, mnogih kožnih i gljivičnih oboljenja, bolesti uha, upale grla, usne šupljine, ali i u liječenju teških dijareja, čireva, opekotina i uboda.
Propolis zaustavlja abnormalno razmnožavanje ćelija (citostatik) i liječi dobroćudne tumore. Poznato je da propolis stimulira stvaranje novih ćelija i regenerira oštećeno tkivo.
Kao snažan antioksidans efikasno djeluje protiv slobodnih radikala koji se danas smatraju uzročnicima mnogih pa i najtežih bolesti poput ateroskleroze, katarakte, raka, Parkinsonove i Alzheimerove bolesti.
Rezultati najnovijih istraživanja
Najnovija istraživanja pokazuju da propolis jača imunološki sistem te ima antikancerogeni efekat. Osim toga, ovaj dar biljaka i pčela uklanja i bolove, a kao antioksidans popravlja posljedice starosti, bolesti i liječenja te pomlađuje. Smanjuje i nivo slobodnih radikala te sprečava oksidativni stres.
Ta čudesna tvar ima više od 300 dosad znanstveno utvrđenih ljekovitih sastavnica. Tinktura propolisa ne samo da dezinficira rane, nego i učinkovito zaustavlja krvarenje, umanjuje bol, a smolastim sastavom djeluje kao flaster.
Zato bi ga trebao imati svaki kuhar u kuhinji i majstor u radionici kao sredstvo hitne samopomoći, jer mjesta su to čestih povreda koje se, do dolaska liječniku, zaliju propolisom.
Osim toga, ublažava bolno grlo pa ga treba nakapati na kocku šećera i dugo otapati u ustima ili na komadiću kruha ako je riječ o dijabetičaru. Dužom upotrebom podiže imunitet i jača obrambene snage organizma, a znanstveno je dokazano i da sinergijski djeluje s nekim antibioticima.
Upotreba propolisa
1. Kurje oko – Četiri sedmice mažite kurje oko propolisom. Prije mazanja dobro operite kurje oko toplom vodom i neutralnim sapunom.
2. Opekotine – Nabolji efekt line – Kod opeklina se najbolji efekt postiže se upotrebom hidratantne propolis kreme lokalno, a 10-15 kapi 30-postotne otopine propolisa preporučuje se uzeti oralno.
3. Podiže imunitet – Duže uzimanje tinkture ili sirovog mljevenog propolisa u medu, na kocki šećera ili na korici kruha podići će imunitet te zaštititi od mnogih virusnih, bakterijskih i gljivičnih bolesti.
4. Daje snagu – Med s propolisom otopljen u ustima pred spavanje može ubrzati i olakšati san. Fruktoza iz meda koja se deponira u jetri i postepeno otpušta djeluje na nivo šećera u krvi i održava ga “stabilnim”.
5. Dječje bombone – Alkoholnu otopinu propolisa nakapajte na kockice šećera prekrijte gazom i ostavite nekoliko dana na sobnoj temperaturi da alkohol ispari i dobili ste propolis bombone za djecu.
6. Akne – Za uspješne rezultate potrebno je zahvaćena područja na koži, nekoliko puta dnevno, namazati propolisom. Sličan efekt postiže se i nanošenjem mješavine meda i propolisa.
7. Afte – I afte možete premazati njime. Ukoliko ne prolaze konzultirajte se s liječnikom koji će vam onda propisati terapiju.
8. Perut – Problem s peruti javlja se kod masne i na suhoj kosi. Potrebno je koristiti blagi šampon s biljnim sastojcima, a jedan od njih je i propolis. Kosu dobro i dugo ispirati toplom vodom, nježno masirajući vlasište.
9. Stres – Osobe koje redovito uzimaju propolis lakše se nose sa stresom.
10. Energija – Stoljećima sportisti koriste propolis kako bi povećali nivo energije i izdržljivost, a to su karakteristike koje su potrebne i za dobar seksualni život.
11. Za prostatu – Hronični problemi prostate rezultat su nakupljanja slobodnih radikala kisika u sjemenoj tekućini. Oni uzrokuju “opekotine” na ćelijskom nivou, a propolis taj neugodan osjećaj ublažava.
12. Umiruje rane – Propolis je izuzetno efikasan kod čireva, opekotina i uboda.
Stradivarijeve violine i mumije
Propolis pčele stvaraju od biljnih smola. Životinjske uljeze koji uđu u košnicu pčele ubiju te propoliziraju da u njoj ne trunu. I mumije su se nekad radile s propolisom, kao i gudački instrumenti. Čak je i Stradivari svoje violine bojio propolisom.
Jesu li djeca alergična?
Želite li isprobati jesu li vaša djeca alergična, nakapajte im kapljicu ili dvije tinkture propolisa na podlakticu ili potkoljenicu. Ako se u roku od 48 sati ne pojave crvene mrlje ili osip, dijete ga može slobodno koristiti.
Ako se propolis u obliku tinkture daje djeci, bočicu prethodno treba otvoriti i ostaviti da alkohol ishlapi.
Avaz
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE