Uvezeno 2000 rabljenih automobila više nego u 2018.

Uvezeno 2000 rabljenih automobila više nego u 2018.

Odluka Ministarstva prometa i veza BiH o zabrani uvoza vozila iz Europske unije koja ne ispunjavaju Euro 5 standarde povećala je uvoz rabljenih vozila u našu zemlju u ovoj godini. Naime, spomenuta odluka na snagu stupa početkom idućeg mjeseca, a broj rabljenih vozila uvezenih u BiH tijekom prva tri mjeseca ove godine nešto je veći od broja rabljenih vozila uvezenih u istom razdoblju prošle godine.

Manje novih automobila

U praksi ova odluka znači da vozila starija od desetak godina nećemo više moći dovoziti iz inozemstva i registrirati u BiH. Stručnjaci kažu da na prvi pogled djeluje da će građani morati kupovati skuplje automobile nego što je sada slučaj, ali da će dugoročno imati manje troškove održavanja. Zanimljivo je kako se značajniji rast uvoza rabljenih vozila bilježi tek u travnju, dok u prva tri mjeseca nema velikih odstupanja u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Ove godine, prema podacima Uprave za neizravno oporezivanje BiH, u prva tri mjeseca uvezeno je 15.708 rabljenih automobila u Bosnu i Hercegovinu, dok je prošle godine u tom razdoblju uvezeno 15.096 rabljenih automobila. Ipak, ovog mjeseca bilježi se nešto značajnija razlika u uvozu ove vrste automobila u odnosu na travanj prošle godine. Tako je tijekom ovog mjeseca (do 25. travnja) uvezen 6261 rabljeni automobil, dok je u travnju prošle godine uvezen 4841 rabljeni automobil. Zanimljivo je spomenuti kako je tijekom ove godine zabilježen pad uvoza novih automobila.

Najstariji vozni park u Europi

Iz Uprave za neizravno oporezivanje navode kako je u prva tri mjeseca ove godine uvezeno 2209 novih automobila, dok je u prva tri mjeseca prošle godine ta brojka bila 2858. Odluka koju je donijelo Ministarstvo prometa i veza BiH identična je onoj iz 2016. kada je nastupila zabrana uvoza automobila koja ne ispunjavaju Euro 4 standard. Razlog donošenja ovakvih odluka na prvom mjestu je sigurnost građana. Naime, Bosna i Hercegovina ima najstariji vozni park u Europi, oko 17 godina prosječna je starost automobila. “Čak 70 posto vozila nema katalizator, a to znači da previše zagađuju okoliš. Sve to utječe na zdravlje stanovnika”, rekao je nedavno Haris Muratović, predsjednik Udruge zastupnika i uvoznika novih automobila u Bosni i Hercegovini, naglašavajući kako je riječ o dobroj i korisnoj odluci. Podsjetio je na činjenicu kako se zemlje Europske unije rješavaju dizelskih automobila te ih šalju nama, a to su opasni zagađivači zraka. Muratović ističe da više od 3500 ljudi godišnje umre od zagađenja zraka, a da ih na stotine pogine u prometnim nesrećama. O tome koliki su zagađivači najbolje govori odluka određenih zemalja da u potpunosti zabrane korištenje dizelskih vozila u središtima svojih gradova.•

Večernji list

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica