Očekuje li nas poskupljenje mesa, mlijeka i prerađevina
Poljoprivrednici i stočari dovijaju se u ovim zimskim danima kako znaju i umiju da prehrane stoku. Zbog nestabilnog vremena s dosta padavina, što je obilježilo prethodnu godinu, u njihovim spremištima sve je manje hrane.
Zato koncentrat, kukuruz, pšenicu, sijeno… moraju nabavljati po izuzetno visokim cijenama. U takvoj situaciji, trenutno i ne razmišljaju o eventualnoj zaradi.
Stalni troškovi
Kako nam je kazao Muhamed Halilović iz Grupacije obrtnika poljoprivrednika Tuzlanskog kantona, trenuto im je najvažnije da do proljeća prehrane stoku. Prema njegovim riječima, na sceni je tiho poskupljenje, zbog kojeg najviše ispaštaju stočari.
– Svjedoci smo da se zbog visokih cijena i stalnih troškova broj gazdinstava smanjuje. Bez kvalitetne hrane, koncentrat, kakav god da je, ne može popraviti kvalitet naših proizvoda. Koliko je sve poskupjelo, nemoguće je održati kvalitet i količinu mlijeka ako stoci dajemo nekvalitetnu hranu – kaže Halilović.
Prema njegovim riječima, poljoprivrednici uglavnom nabavljaju koncentrat, jer nemaju dovoljno kukuruzne silaže.
Spas iz uvoza
– Koncentrat je skup. Mi smo uglavnom prinuđeni kupovati koncentrat iz uvoza. Znamo da nam je 2018. godina bila prvo sušna, a zatim je bilo dosta padavina, što poljoprivrednicima nikako nije išlo naruku. Cijene podižu, a vlast ništa ne radi da nam bar malo smanji muke – rekao je Halilović.
Da su cijene više u odnosu na prethodnu godinu, uvjerili smo se i u jednoj firmi iz okolice Sarajeva, koja proizvodi stočnu hranu.
– Koncentrat prvog kvaliteta je, naravno, skuplji, jer u njemu ima i više proteina. Repica za prehranu stoke, koju kupci najviše traže, košta 10 KM po kilogramu. Vreća od 20 kilograma visokokvalitetne dopunske smjese za krave muzare je 28 KM, bale sijena koštaju 4 marke… – naveli su iz ove firme.
To je, otprilike, skuplje za 10-15 posto nego lani u ovo vrijeme. To poskupljenje dovest će i do skoka cijena mesa, mlijeka, prerađevina…
Bićo: Očekivana skupoć
– Koncentrirana hrana uglavnom se kreće od 40 feninga do marke, u zavisnosti od vrste koncentrata koji se upotrebljava i za koju životinju je namijenjen. Pšenica je oko 35 feninga. Skupo jeste, ali ovo smo i očekivali – kazao je Nedžad Bićo iz Udruženja poljoprivrednika FBiH.
AVAZ.BA
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE