Mujesira Mlatišuma “čeka” već godinu dana ko će je pokopati

Mujesira Mlatišuma “čeka” već godinu dana ko će je pokopati

Foto: IlustracijaNakon što smo objavili priču o pokojnoj Splićanki Ikoniji Šarbel koja je spletom nesretnih okolnosti preminula u Općoj bolnici Zadar, a potom više od dva mjeseca čekala na ukop u rashladnoj komori zadarske mrtvačnice jer nitko nije htio ili mogao platiti njen pogreb i prijevoz tijela do Splita, pojavio se još drastičniji slučaj koji djelatnici splitskog “Lovrinca” ne pamte.

Naime, državljanka BiH već godinu dana čeka na ukop i još “leži” u lovrinačkoj mrtvačnici! Niko za pokojnicu ne pita, tijelo mjesecima čeka na dostojanstven ispraćaj. Takva nehumanost i nebriga za preminulu šokirala je sve upućene u ovaj slučaj koji već dugo muči i direktora splitskog “Lovrinca” Petra Bilobrka, piše Slobodna Dalmacija.

– Pokojnica se zove Mujesira Mlatišuma. Po mojim spoznajama kao i zaposlenika koji rade u TD-u “Lovrinac” d.o.o. više od 40 godina, ovo je prvi takav slučaj – kaže nam direktor Bilobrk, kojega smo upitali zašto nitko nije došao po pokojnicu.

– Jedno privatno pogrebno poduzeće čekalo je na sina, međutim on se javljao i odugovlačio, a nakon određenog vremena više se ne javlja. Njegova je majka umrla u KBC-u Split te je redovno prebačena u našu mrtvačnicu po protokolu – kaže Bilobrk koji je proteklih dana obavijestio i mjerodavne. Kaže, nije više htio čekati jer pokojnica ne može dovijeka ležati u mrtvačnici.

– Naša Pogrebna služba obavijestila je nadležne službe Sanitarnu inspekciju kao i MUP od kojih očekujemo odgovarajuće pozitivno rješenje, s obzirom na to da postoji potrebna dokumentacija za prijevoz i ukop pokojnice u BiH. Ako ne dobijemo pozitivno rješenje, obavit ćemo ukop pokojnice na groblju Lovrinac te će stranka/ke moći naknadno obaviti ekshumaciju – kaže Bilobrk, nadajući se da će se netko iz BiH javiti i preuzeti tijelo sljedećih dana.

Zašto je obaviještena Sanitarna inspekcija? U Zakonu o zdravstvenoj zaštiti jasno stoji: “Pokop umrle osobe obavlja se nakon što je smrt utvrđena, a u vremenu od 24 do 48 sati od nastupa smrti. Na temelju posebnog odobrenja sanitarnog inspektora, pokop se može obaviti i nakon isteka roka od 48 sati od nastupa smrti.”

U Zakonu o socijalnoj skrbi, pak, stoji da Centar za socijalnu skrb odobrava plaćanje pogrebnih troškova za siromašne koji su korisnici pomoći, a ako ne plati Centar, onda brigu preuzima grad u kojem pokojnica ima prebivalište. Kako pokojnica nije imala prebivalište u Splitu, državljanka je BiH, još se ne zna kako će se riješiti ovaj slučaj.

Inače, u budžetu grada Splita postoji stavka po kojoj su osigurana sredstva za pogrebne troškove umrlih osoba bez porodice i za pogrebne troškove siromašnih, pa je tako tokom 2012. gradska uprava zaprimila ukupno 28 zahtjeva za ostvarivanje spomenutog prava i preko donesenih rješenja odobrene su novčane naknade u ukupnom iznosu od 88.496,67 kuna.

U 2013. godini je do sredine oktobra zaprimljeno 39 zahtjeva te je odobreno ukupno 92.001,80 kuna. Takav porast pokopa na teret gradskog proračuna tumači se općom besparicom jer i skromni pokop zapada oko šest hiljada kuna. Naravno, ako imate grobnicu. Ako pak treba izgraditi grobnicu, onda se iznos i te kako uvećava: zidne grobnice (niše) u gradovima zapadaju od 18.000 do 26 hiljada kuna, a zemljane od 30 do 50 hiljada kuna.

Slobodna Dalmacija

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE