Kako zaštititi djecu na internetu? Društvene mreže postaju sve opasnije

Kako zaštititi djecu na internetu? Društvene mreže postaju sve opasnije

Vjerojatno ste i sami čuli brojne horor priče u kojima djeca postaju žrtve na društvenim mrežama. Mnogi ih iskorištavaju i pokušavaju od njih ili njihovih roditelja dobiti nešto: Novac, položaj, medijsku pažnju, a ponekad takvi slučajevi eskaliraju u najgore varijante u kojima se pojavljuje prodaja i iznuđivanje.

Sljedeća pravila trebala bi biti upućena vašoj djeci koja su, zbog manjka životnog iskustva, često najlakša meta internet predatora. Ipak, i vi biste se svakako trebali pridržavati ovih pravila te se maksimalno zaštititi – a tako zaštititi i druge.

1. Ne odajte podatke koji su jedinstveni. Slobodno podjelite stvari koje djelite s velikim brojem ljudi, one nikako neće pomoći predatorima da vas nađu: glazba koju slušate, serije koje gledate, čak ni država u kojoj živite. Oni podaci koji su vam pak jedinstveni ili se mogu primjeniti na manji broj ljudi, kako adresa, mjesto trenutnog nalaženja, destinacija na kojoj ljetujete, škola i razred, mogu pomoći ljudima s lošim namjerama.

Ilustracija, Foto: Pixabay

2. Mijenjajte postavke u svojim profilima: budite privatno orijentirani. Na Instagramu se profil može zatvoriti tako da ga vide samo oni kojima to dopuštate. Na Facebook-u točno birate koje informacije vidi tko… Pronjuškajte.

3. Što manje slika! Sve što završi na internetu, zauvijek je tamo. Brisanje u tom pogledu ne postoji.

4. Nikada ne otkrivajte svoje planove: nikad ne znate do koga mogu doći.

Nezavisne.com

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica