Dobre vijesti: Nasljednici će lakše preuzimati imovinu

Dobre vijesti: Nasljednici će lakše preuzimati imovinu

Projekat registracije nekretnina se implementira na osnovu odluke o ratifikaciji Sporazuma o finansiranju između Bosne i Hercegovine i Međunarodne asocijacije za razvoj, koju je Predsjedništvo BiH donijelo na sjednici održanoj 7. augusta 2013. godine. Razvojni cilj Projekta je pružanje podrške razvoju održivog sistema registracije nekretnina s usklađenim zemljišnoknjižnim i katastarskim evidencijama u urbanim područjima Federacije BiH i Republike Srpske.

Primarni korisnici Projekta su građani Federacije BiH, poslovna zajednica, javne institucije i općine/gradovi, kao i institucije za zemljišnu administraciju.

Privredni razvoj

Nedžad Pašalić, pomoćnik direktora Federalne uprave za geodetske i imovinskopravne poslove, za Oslobođenje kaže da će društvo u cjelini imati koristi od poboljšanog sistema registracije nekretnina, podržanog ažurnim i lako dostupnim prostornim podacima o nekretninama i transakcijama nad nekretninama.

– To će dovesti do povećanja stepena ekonomskog i privrednog razvoja, preuzimanja odgovornosti i donošenja odluka na temelju raspoloživih informacija, kao i kreiranja politika vezanih za zemljište, nekretnine i prirodne resurse. Ključne aktivnosti na usuglašavanju podataka o nekretninama između zemljišne knjige i katastra se trenutno provode u 55 općina i gradova i 24 općinska suda u Federaciji BiH. Projektnim aktivnostima je obuhvaćeno 255 katastarskih općina, sa oko 850.000 parcela i oko 135.000 etažnih jedinica. Zaključno sa krajem oktobra 2018. godine, podaci o nekretninama između katastra i zemljišne knjige su usuglašeni za 129 katastarskih općina, što predstavlja 19 katastarskih općina više u odnosu na zvanični plan i dinamiku implementacije Projekta, ističe Pašalić.

Prema njegovim riječima, dosadašnji rezultati implementacije Projekta su pozitivno prihvaćeni od građana, prije svega jer besplatno rješavaju neusklađenosti podataka upisanih u katastru i zemljišnoj knjizi, za koje bi u redovnim sudskim postupcima utrošili nekoliko hiljada KM, a koji najčešće traju godinu ili duže.

– Navedeno je naročito bitno za slučajeve gdje podaci nisu usklađeni i gdje zbog problema neusklađenosti fizičke ili pravne osobe ne mogu dobiti građevinske dozvole niti prometovati nekretninama, a zbog čega se i pokreće uspostava zemljišne knjige na podacima novog premjera, pojašnjava on.

image
Nedžad Pašalić: Prebačeni su zvanični plan i dinamika implementacije Projekta

Našeg sagovornika smo pitali i da li je Projekat sravnavanja podataka iz zemljišne knjige sa podacima iz katastra na bilo koji način doprinio da ljudi prilikom preuzimanja naslijeđenih nekretnina nemaju određenih komplikacija.

– Projekat će pozitivno uticati na građane koji nasljeđuju imovinu, jer oni neće morati pokretati sudske postupke kako bi za naslijeđenu imovinu izvršili usklađivanje podataka između katastra i zemljišne knjige, koje je neophodno za pribavljanje građevinskih dozvola ili prometovanje naslijeđenim nekretninama, odgovara Pašalić.

Republička uprava za geodetske i imovinskopravne poslove Srpske provodi rješenja o nasljeđivanju izdata od sudova i notara, a u smislu upisa prava na nepokretnostima u javnim evidencijama.

Izbjegnite troškove

– Kako bi se ubrzali postupci ostavinskih rasprava, a građani oslobodili dijela troškova u tim postupcima, Republička uprava za geodetske i imovinskopravne poslove po zahtjevu nadležnih sudova i notara ne naplaćuje podatke iz javnih evidencija o nepokretnostima, neophodne za provođenje ostavinskih rasprava, kao ni provođenje rješenja o nasljeđivanju koja po službenoj dužnosti dostave nadležni sudovi i notari, kažu nam iz Republičke uprave.

U ovoj instituciji napominju da, u smislu provođenja rješenja o nasljeđivanju, nisu mijenjali svoje procedure, a građanima sugerišu da insistiraju da zahtjeve za dostavljanje podataka o nepokretnostima neophodne za ostavinske rasprave, kao i rješenja o nasljeđivanju na provođenje dostavljaju sudovi i notari po službenoj dužnosti, jer će se na taj način izbjeći troškovi upisa prava svojine na naslijeđenim nepokretnostima.

– Kada je u pitanju pristup podacima o nepokretnostima u Republici Srpskoj, podsjećamo da je Republička uprava za geodetske i imovinskopravne poslove početkom oktobra omogućila javni uvid u dio podataka o nepokretnostima putem internet-aplikacije E-katastar, napominju iz ove institucije.

Pretraga podataka iz javnog uvida katastarskih evidencija moguća je putem zvanične internet-stranice Republičke uprave za geodetske i imovinskopravne poslove na linku http://ekatastar.rgurs.org/rs_javni_uvid/Javni_Uvid, a prema parceli ili adresi nepokretnosti. Putem ove aplikacije dostupni su podaci o broju parcele, površini, kulturi, vlasniku, udjelu u posjedu ili vlasništvu, podaci o objektima, te informacije o teretima za nepokretnosti za koje je stupio na snagu novi katastar nepokretnosti.

OSLOBOĐENJE

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE