Mjesta za ukop na grobljima u Zenici sve manje, građani ne plaćaju takse održavanja grobnica

Mjesta za ukop na grobljima u Zenici sve manje, građani ne plaćaju takse održavanja grobnica
Ukopna mjesta na groblju “Crkvice” već odavno su rezervisana i groblje je zatvoreno, dok na groblju “Prašnice” za umrle islamske vjeroispovijesti mjesta ima za još pet-šest godina.

“Groblje Crkvice se duže vremena tretira kao zatvoreno groblje i ukopi se vrše samo na postojećim rezervisanim parcelama iz prošlog perioda i u zajedničke grobnice. Na groblju Prašnice, ovisno o konfesijama, prostora ima za pravoslavnu i katoličku populaciju, dok za pripadnike islamske vjeroispovijesti grobnih mjesta je sve manje i imamo još prostora za narednih pet ili šest godina”, kazao je Sarajlić.

Vlasnici okolnih placeva koji graniče s Prašnicama spremni su prodati svoju zemlju kako bi se proširili postojeći kapaciteti čime bi bilo ozbezbijeđen veći broj ukopnih mjesta i to će biti jedna od tačaka na dnevnom redu Gradskog vijeća Zenice.

Foto: E. M./Klix.ba

Foto: E. M./Klix.ba

Sarajlić je u novembru 2017. godine preuzeo funkciju direktora JP Gradsko groblje Zenica te da su u proteklih godinu dana izmirena sva dugovanja dobavljaćima te da trenutno ovo javno preduzeće nema nikakav kredit. U proteklih pet godina ovo preduzeće je i pored osnivača Grada Zenice samofinansirajuće. Po pitanju materijalno-tehničkih sredstava je u lošoj situaciji, a cilj im je nabaviti vozila za prijevoz umrlih. Međutim, to je veoma teško zbog brojnih problema s kojima se suseću, prvenstveno i najveći problem je naplata takse za održavanje grobnih mjesta.

“Najveći problemi s kojim se susrećemo je neizmirenje taksi za održavanje koje na godišnjom nivou iznose 20 KM bez PDV-a. Cijena je postavljena na komercijalnim principima jer je preduzeće samofinansirajuće, odnosno, Grad Zenica nema nikakvih obaveza prema nama. Poredeći ovo preduzeće s preduzećima u okruženju, kao što je JKP Pokop u Sarajevu koje je na budžetu i koje godišnje ima nekoliko miliona KM mi se nalazimo u nezavidnoj situaciji. Pored ukopa umrlih, imamo i pozitivne pomake imamo i u kameno-klesarskim djelatnostima jer smo pokrenuli postupak javnih nabavki i ulazi za materijal su niži od 10 do 20 posto te ćemo vjerovatno izvršiti korekcije cijena kako bismo bili što povoljniji našim korisnicima”, dodao je naš sagovornik.

Pojasnio je kako nepostojanje zakona i normativnih akata za ovu branšu poslovanja na nivou Federacije BiH dovodi do toga da o ukopnim mjestima za koje nema ko plaćati taksu nema rješenja.

“Na nivou RS-a su usvojeni normativni akti, a na nivou FBIH nije ni u Parlamentarnoj proceduri. Normativni akti bi uredovati pravila ponašanja unutar ove branše. Dugovanja prema dobavljaćima su izmirena, ne koristimo više kreditna sredstva i služimo se svojim sredstvima. Omogućili smo plaćanje dugovanja na rate jer smo svjesni ekonomske situacije, ali ova mjera je privremenog karaktera. Problem oko naplate takse za održavanje grobnih mjesta se pojavljuje za umrle osobe koje su ukopana na našim grobljima, a nemaju bioloških ili pravnih slijednika ili se nalaze u inostranstvu, a nisu upoznati sa obavezom plaćanja takse za održavanje grobnih mjesta”, dodao je Sarajlić.

U ovom preduzeću se nadaju da će u budućnosti ovo preduzeće imati svoja vozila za prijevoz umrlih osoba te ističu da će poslovna politika preduzeća i radnika biti usmjerena ka povećanja kvaliteta usluga koje pruža ovo javno preduzeće vodeći se komercijalnim principima poslovanja.

Klix.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE