Do sada identificirano 25 žrtava genocida za dženazu u Potočarima
Čengić je u razgovoru za Fenu kazala da se u Podrinje identifikacionom centru u Tuzli nalaze posmrtni ostaci 44 žrtve genocida koji su zvanično identificirani, dakle na temelju DNK analize i od strane porodica, ali uglavnom zbog nekompletnosti skeleta porodice se još nisu odlučile za ukop.
Također, dodaje da se u PIP-u nalaze i posmrtni ostaci 131 žrtve identificirane na temelju DNK analize.
“Dakle, riječ je o aktivnim slučajevima, odnosno o preliminarno utvrđenom identitetu i planirano je u narednom periodu da se izvrši i zvanična identifikacija od strane porodica”, pojasnila je Čengić.
Ona podsjeća da su posmrtni ostaci idenficiranih žrtava ekshumirani u ranijem periodu iz masovnih grobnica na području Donjeg Podrinja.
“Znatno manji broj identificiranih žrtava koje će biti ukopane 11. jula ove godine u Potočarima u odnosu na ranije godine posljedica je nedostataka informacija o potencijalnim pojedinačnim i masovnim grobnicama”, navodi Čengić.
Po njenim riječima, posljednja masovna grobnica iz koje su ekshumirane žrtve genocida je masovna grobnica pronađena 2015. godine na smetljištu u Kozluku, na području Zvornika, iz koje je ekshumirano 55 posmrtnih ostataka, od čega 15 kompletnih i 40 nekompletnih posmrtnih ostataka žrtava genocida.
U mezarju Memorijalnog centra u Potočarima do sada je ukopano 6.575 žrtava genocida, 235 žrtava genocida ukopano je izvan Potočara u lokalnim mezarjima prema željama njihovih porodica.
“U Srebrenici se još uvijek traga za više od 1.000 žrtava”, kazala je Čengić.
Prva kolektivna dženaza u Memorijalnom centru u Potočarima obavljena je 2003. godine, kada je u tri faze ukopano gotovo hiljadu žrtava. Najstarija žrtva koja je do sada ukopana u Potočarima je Šaha Izmirlić, rođena 1901. godine, a najmlađa novorođenče – djevojčica Muhić.
FENA
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE