Vozačima (ne) smetaju radari

Vozačima (ne) smetaju radari

Dolazite li na događaj koji je organizovan 28. februara u 11 sati u Žepču pod nazivom: Masovno razbijanje radara, pitanje je koje je objavljeno na društvenoj mreži Facebook. Zainteresovano je 4.500 osoba, a svoj dolazak najavilo je 1.200 ljudi!

Kontrola

 

Administratori Facebook grupe Dnevna doza tjunera ovaj događaj objavili su nedugo nakon incidenta koji se desio 25. januara u mjestu Papratnica kod Žepča, kada je Anto G, vozeći mercedes, zaustavio vozilo, te bacio mobilni radar preko zaštitne ograde.

Nedugo nakon pomenute objave na Facebooku, brojni građani su izrazili svoje mišljenje o radarima u FBiH. Pošto se radi o grupi u kojoj su objave zabavnog karaktera, mnogi su ovo shvatili kao šalu, ali ima i onih koji su, komentarišući tekstove o temi radara, iznijeli mišljenje, ustvrdivši kako je previše radara ili “šejtanskih spravica” na bh. drumovima koji nisu postavljeni na odgovarajućim mjestima. Jedan od članova spomenute grupe napisao je da podržava kontrolu brzine u naseljima, tamo gdje je pojačana frekvencija pješaka, a posebno u blizini škola.

“Ali nikako ne mogu shvatiti smisao ograničenja brzine saobraćaja vozila i radarsku kontrolu na mjestima koja su pusta polja u kasnim večernjim satima ili noćnim, kao na primjer radar u blizini Petrovca, na cesti kod EP stanice, gdje je ograničenje 50 km/h, ili radare na prilazima Bihaću, na uzvišenju iznad Ključa… Krajina je krcata besmislenim radarima i besmislenim ograničenjima brzina”, napisao je D. S.

D. B. smatra da “policajci glume specijalce, pa se toliko užive i legnu u travu iza zaštitne ograde i snimaju aute. Samo neka se oni i dalje kriju. Neka budu sretni dok narod samo baca radare, dok ne počni bacati i njih skupa sa radarima. Znam dosta ljudi koji pozajmljuju pare da bi u roku platili 50 posto kazne”, napisao je D. B.

U MUP-u USK-a nam je rečeno da na području koje oni pokrivaju posjeduju 34 radarske kutije i 11 aktivnih stacionarnih radara. “Najbrojniji prekršaj na osnovu ZOOSSBiH koji vozači čine jeste upravo prekoračenje brzine, a radarski sistem evidentirao je u 2017. godini 163.727 prekršaja, što je manje za 1,7 posto u odnosu na 2016”, navode iz policije.

Dodali su da oni koji na bilo koji način ne poštuju zakon, “a to podrazumijeva i uništavanje društvene imovine, moraju biti svjesni činjenice da će u skladu sa zakonom i snositi sankcije”.

Iz MUP-a KS-a pojašnjavaju da se svaka radarska kontrola prethodno najavljuje BIHAMK-u, te da u Sarajevu postoji devet stacioniranih radara, postavljenih na raskrsnicama, a da svaka policijska uprava ima svoje mobilne radare. Dodaju da je najveći broj nesreća izazvan prekoračenjem brzine (1.496 udesa).

Zlatko Kovačević, vještak saobraćajne struke iz Tuzle, govoreći o nenajavljenim radarskim kontrolama, smatra da organi MUP-a ne čine ništa u smjeru poboljšanja uslova bezbjednosti saobraćaja.

“Po zakonu bi bilo preventivno i obavezno da najave svoju kontrolu, kako bi učesnici u saobraćaju blagovremeno prilagodili svoje ponašanje uslovima za bezbjednije odvijanje saobraćaja, a nikako da izigravaju presretače i kauboje. Na taj način ugrožavaju u još većoj mjeri učesnike u saobraćaju”, kaže Kovačević.

On smatra da policija time što krišom snima skrivena iza nekih prepreka stvara “nebezbjedne situacije”.

“Mjerenje brzine je izvodljivo, ali ne na način da se presreću vozači, to ne doprinosi bezbjednosti, nego se radi o uvođenju mjera koje izigravaju postupak koji je zakonom propisan da se utiče na bezbjednost saobraćaja. Ali, to nikako ne znači da su u pravu oni koji se na internetu ili na drugi način nekulturno oglašavaju ili pozivaju na uništavanje imovine koju su građani platili”, dodaje Kovačević.

S druge strane, Nihad Ugarak, vještak saobraćajne struke iz Velike Kladuše, smatra da je postavljanje radara i često policijsko mjerenje brzine kretanja vozila pozitivno jer se time vozači tjeraju na oprez.

Vozači su tako prisutniji u vožnji, manje su opušteni, više razmišljaju iščekujući radar i oprezniji su, a time se značajno utiče i na bezbjednost saobraćaja.

​Kritična mjesta

 

Ugarak smatra da se radarska kućišta postavljaju na kritičnim mjestima, u blizini škola, na frekventnim raskrsnicama:

“I ja sam bio jedan od vozača koji je 2-3 puta platio kaznu zbog prekoračenja brzine. To je jedan od načina da se obuzdaju vozači, posebno u blizini škola i raskrsnica. Mišljenja sam da se čestim radarskim kontrolama utiče na smanjenje broja saobraćajnih nesreća.”

Oslobođenje

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica