Danas Svjetski dan romskog jezika
Svjetski dan romskog jezika obilježava se 5. novembra, a od 2016. godine ovaj datum je ušao u zvanični kalendar datuma u BiH i to na inicijativu Udruženje „Kali Sare“.
Piše: Adriana Domazet
– Nadamo se da će institucije u BiH u narednom periodu ovaj datum obilježavati sa konkretnim aktivnostima i inicijativama za uvidenje romskog jezika u obrazovnom sistemu – kazala je za Fenu izvršna direktorica Udruženja “Kali Sara” Sanela Bešić.
Dodala je da izučavanje maternjeg jezika ima za cilj očuvanja identiteta.
Na međunarodnoj konferenciji održanoj u Zagrebu 5. novembra 2008. godine predstavnici Roma iz 17 zemalja svijeta usvojeli su i potpisali Povelju o proglašenju 5. novembra za Svjetski dan romskog jezika.
Godinu dana kasnije na Međunarodnoj konferenciji održanoj također u Zagrebu donijeta je Deklaracija kojom se 5. novembar proglašava Svjetskim danom romskog jezika.
To je zapravo bio dodatni vjetar u leđa da “Kali Sara-Romski informativni centar“ 2010. godine u Sarajevu organizira Regionalnu konferenciju o temi „Standardizacija romskog jezika za zemlje bivše Jugoslavije“, a potom 2012. godine štampa knjigu „Standardizacija romskog jezika“.
Treba naglasiti, dodaje Bešić, da su na standardizaciji romskog jezika učestvovali eminentni stručnjaci iz oblasti kulture, historije i romskog jezika sa prostora bivše Jugoslavije, na čelu sa prof. Rajkom Đurićem.
– Romski jezik ima tri dijalekta, arlijski, leaški i tamarski, kao glavni dijalekt. Druga kategorija su govori. Njih ima mnogo, ima jedna romska poslovica koja kaže: ‘Sto romskih kuća, sto romskih govora’. Često se u nekim sredinama kaže i bajaški jezik, ali to nije romski jezik, već stari vlaški jezik, odnosno u novije vrijeme rumunski – kazali su Feni iz Kancelarije za ljudska i manjinska prava Vlade Srbije.
Dodaju kako se romski jezik danas govori u 150 zemalja svijeta.
Također, u mnogim ustavima država u regiji stoji da romski jezik može biti uveden u škole kao predmet, ukoliko određeni broj učenika tim jezikom govori kao svojim maternjim.
Interes za izučavanje romskog jezika u BiH sigurno postoji, kaže Bešić, govoreći da to može tvrditi prema broju djece i starijih koji dolaze na radionice koje organiziraju nevladine organizacije.
Nažalost, romski jezik nije pronašao mjesto na univerzitetskoj razini.
– Još uvijek nije. Mi smo još uvijek daleko od uvođenja romskog jezika na fakultetima ali to je zadatak za sve nas da zagovaramo da se to desi u skorije vrijeme – kazala je Bešić.
Prema procjeni nevladinog sektora u BiH oko 40 hiljada Roma živi u BiH.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE