Ne dopustite da vam se ovo dogodi! Donosimo 9 savjeta zlata vrijednih
Mjesec listopad se već petu godinu obilježava kao Europski mjesec kibersigurnosti, s ciljem podizanja svijesti o prijetnjama s kojima se susrećemo pri korištenju Interneta i edukacije korisnika interneta o načinima na koje se mogu zaštititi. U okviru tih aktivnosti, mi ćemo vas podsjetiti na potrebu pridržavanja online „higijene“ kako biste sačuvali zdravlje vašeg online identiteta, piše Njuškalo blog.
Svakodnevica nam je protkana korištenjem Internet usluga i aktivnostima na Internetu, od društvenih mreža do elektroničke pošte. Te usluge ulaze u naše domove i intimu te raspolažu našim podacima, a često nismo dovoljno oprezni i zaboravimo primjeniti dobre prakse i savjete za njihovo sigurnije korištenje.
S obzirom na utjecaj interneta na sve nas osobno, možemo povući paralelu između važnosti pridržavanja osnovnih higijenskih navika kojima čuvamo svoje tijelo i održavamo ga zdravim i važnosti pridržavanja online ‘higijene’.
Roditelji su nas naučili „dobrim praksama“ kako sačuvati svoje zdravlje i sigurnost: da peremo ruke, ne diramo oči rukama, ne dijelimo četkicu za zube sa drugima, ne razgovaramo sa strancima i ne prihvaćamo darove od njih, da čuvamo ključ od kuće. Fraza „predobro je da bi bilo istina“ poznata nam je svima i pali nam „žaruljicu“ opreza kad nam priđe nepoznata osoba na ulici i kaže ‘Bok, vodim te na večeru, danas mi je dobar dan.’ Zašto bi netko koga ne znamo nudio nam nešto vrijedno za ništa?
Na sličan način možete zaštiti i svoj online identitet primjenom jednostavnih koraka online higijene i dobrih praksi:
Perite ruke: Održavajte svoje računalo ili uređaj koji koristite, redovno ažurirajte operativni sustav i programe, instalirajte sigurnosne zakrpe. Koristite program za zaštitu od malicioznog koda i redovno ga ažurirajte. Primjenom ovih mjera biti će otpornije na napade.
Ne dirajte oči rukama: Ne posjećujte web stranice sa upitnom reputacijom i sumnjivim sadržajem. Provjerite u web pregledniku je li ispravna adresa web stranice koju želite posjetiti i je li stranica na kojoj upisujete osjetljive podatke sigurna i vjerodostojna (zeleni lokotić i HTTPS:\\ u linku).
Ne dijelite osobne stvari s neznancima: Razmislite s kime ćete podijeliti svoje privatne sadržaje i kako to činite. Obratite pozornost na postavke dijeljenja sadržaja kod korištenja pohrane u oblaku (Dropbox,OneDrive, Google Drive i slično). Vjerojatno ne bi u tramvaju neznancu na „Bok, daj mi mobitel da skinem tvoje slike i pokažem ih frendovima“, rekli „super ti hoćeš moje slike, evo ti!“
Ne dijelite četkicu za zube: Lozinke nikada nemojte otkrivati neznancima ili ih dati drugima na korištenje, ne koristite istu lozinku za različite web usluge. Sa četkicom za zube sigurno ne biste prali zube i čistili cipele.
Ključ od kuće nosi oko vrata: Koristite jake lozinke i čuvajte ih na sigurnom mjestu, ako je moguće za pohranu koristite specijalizirane programe (password manager). Lozinka je ključ vašeg online identiteta i može biti put do vašeg novčanika.
Ne razgovarajte sa strancima: Pazite s kim komunicirate online i nemojte svoje podatke nikada dati anonimnim osobama ili ih upisati na web stranicu koja nije sigurna. Posebno čuvajte svoje osobne podatke i podatke svojih platnih kartica.
Ne primajte poklone od stranaca: Elektronička pošta još uvijek je uobičajeni put za zloupotrebu. Izbjegnite zamke i ne otvarajte neočekivane ‘darove’ koje dobijete u e-mailom u obliku privitka ili linka, na ovaj način maliciozni napadač može zaraziti vaše računalo, ukrasti ili uništiti vam podatke i vaš online identitet.
Zvuči predobro da bi bilo istina: Vjerojatno nije istina, niste dobili na lotu koji niste igrali i ne možete pomoći Nigerijskom princu u nevolji. Apple vam neće poslati iPhone jer imate sreće, niti vam je sjela velika uplata na vaš paypal račun.
I za kraj zlatno pravilo: stani, razmisli, klikni!
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE