Bez stručnog ispita Prve pomoći, manjkom znanja i sa štelom do vozačke dozvole
Vrh ledenog brijega
Redakciji portala Klix.ba obratio se bivši sekretar Crvenog križa Općine Visoko Alen Kučuković koji je dobio otkaz jer je podigao krivične prijave protiv nadležnih koji su zloupotrebljavali funkcije na kojima su radili, a jedna od njih je i polaganje ispita Prve pomoći koji je obavezan prije izlaska na praktični dio polaganja za vozačku dozvolu.
Kučuković je tokom 13 mjeseci rada na poziciji sekretara imao uvid u dokumentaciju i praćenje rada službenika Crvenog križa Općine Visoko, a u više navrata skretao je pažnju da se radi u skladu sa važećim pravilnikom o obuci Prve pomoći. Međutim, dobio je verbalne prijetnje i na kraju otkaz.
“Tokom obavljanja poslova, gledao sam dokumentaciju i našao 12 i sa dopunjenom krivičnom prijavom sa još šest, ukupno 18 zloupotreba položaja i ovlaštenja povezanih sa sedam ucjena i prijetni prema meni. Kada sam pokušao sa svim nivoima Crvenog križa riješiti ovaj problem, naišao sam na odgovore da niko ne smije to dirati. Nakon konsultovanja sa pravnicima, rekli su mi da sam i sam odgovoran ako to ne prijavim. To sam i uradio u pismenoj formi”, govori Kučuković na početku razgovora.
Istakao je kako Crveni križ raspolaže velikim budžetskim sredstvima, a zbog toga što su mnoge porodice gladne kako u Visokom i u drugim općinama, odlučio je podići krivične prijave protiv nadležnih.
U krivičnoj prijavi Kučuković je naveo kako je doktorica Mirsada Pašić-Osmanbegović u više navrata radila suprotno pravilniku o obuci Prve pomoći koji podrazumijeva da se u dva dana održi devet školskih časova obuke i to utorkom teoretski dio, a u srijedu praktičnu obuku. Međutim, Kučuković navodi kako je Pašić-Osmanbegović održavala samo teoretsku obuku u trajanju od 25 do 30 minuta.
“Kada sam je svaki put nakon teoretske obuke molio da malo duže radi teoriju, ista je kazala ‘nema potrebe, nisu i neće biti ljekari’, od imenovanja 1. marta 2016. godine do 31. decembra 2016. godine ona nikada nije održala praktičnu obuku Prve pomoći”, navodi u prijavi Kučuković.
90 dana bez kandidata za Prvu pomoć
Dodao je kako je tokom svog rada ukazivao na brojne zloupotrebe, a da se u 90 dana nijedan kandidat nije pojavio na obuci Prve pomoći.
“Struktura Crvenog križa ima 12 ili 13 javnih ovlaštenja, a jedno od njih je i obuka vozača motornih vozila koje nadzire Ministarstvo za obrazovanje, nauku, kulturu i sport kantona. Crveni križ je servis, mi obezbjeđujemo ljekara kojeg uredno platimo, a u proteklih 90 dana nijedan kandidat se nije pojavljivao. Postavio sam sebi pitanje zašto je tako i rekli su mi da to tako treba da bude i da šutim i radim. Doktorica je na mene fizički nasrnula i fizički zaprijetila da ću ostati bez posla ako sve prijavim”, ističe Kučuković.
Za kraj razgovora dodao je kako je realizirana akcija rješavanje samo dijela problema te da je problem u sistemu koji već odavno ne funkcioniše onako kako bi trebao.
Cijena vozačkog ispita ovisi o kvalitetu dobijenog znanja
Jedan od instruktora autoškole iz Zenice u razgovoru za Klix.ba je izjavio kako sprovedena akcija nije nikakvo iznenađenje s obzirom da se autoškole već neko vrijeme u Zenici takmiče u spuštanju cijena polaganja ispita, ali i kvalitete časova.
“Ljudi iz drugih gradova nam kažu da smo ludi kada čuju koliko u Zenici sa svim troškovima košta obuka. Samo za primjer, u Zenici za 650 KM prođete sve obuke, troškove državi i dobijete vozačku, dok u Orašju samo toliko košta obuka praktičnog dijela za polaganje vozačkog”, ističe instruktor čiji je identitet poznat redakciji.
U konačnici zabrinjavajuća činjenica za sve jesu početnici vozači koji na cestu izlaze nedovoljno obučeni za vožnju, na što utiče i cijena praktičnog dijela.
“Cijena sigurno utiče na kvalitet časova i na znanje koje instruktor prenese na vozača, a koji kasnije izađe na cestu i vozi. Ukoliko vozač 15 časova vozi na poligonu, kakva je svrha kasnije ga poslati na cestu?”, zaključio je naš sagovornik.
Krivičnim zakonom Federacije Bosne i Hercegovine predviđene su kazne za neukazivanje pomoći povrijeđenom u saobraćajnoj nesreći i to članom 337 KZFBiH.
– Vozač motornog vozila ili drugog prijevoznog sredstva koji ostavi bez pomoći osobu koja je ozlijeđena tim prijevoznim sredstvom ili čiju je ozljedu prouzrokovao, kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine.
– Ako je krivičnim djelom iz stava 1. ovog člana prouzrokovana teška tjelesna ozljeda ili smrt ozlijeđene osobe, učinitelj će se kazniti kaznom zatvora od tri mjeseca do tri godine.
Klix.ba
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE