Detalji svirepog ubistva koje je šokiralo BiH
Avdija Selimović (26) iz Olova i Muriz Brkić (26) iz Sokoca osuđeni su prekjučer na kaznu zatvora od po 40 godina zbog svirepog ubistva 24-godišnje Arnele Đogić iz Olova, a prilikom izricanja presude sudija Enes Malićbegović je iznio stravične detalje ubistva.
“Ovakvo djelo nisam imao u svojoj sudskoj praksi. Ovo je djelo propraćeno tolikom mržnjom da se čovjek upita koliko um može biti monstruozan da uradi ovakvo zlo osobi koja ničim nije dovela do toga da bude ubijena na ovakav način. Količina bijesa ispoljena u ovom ubistvu nezabilježena je u sudskoj praksi”, rekao je nakon izricanja presude sudija Enes Malićbegović, koji je predsjedavao Sudskim vijećem Kantonalnog suda u Zenici.
On je rekao da je sud priznanje optuženih uzeo kao olakšavajuću okolnost, kao i to da ranije nisu bili krivično osuđivani. Ipak, na visinu kazne uticala je monstruoznost ispoljena prilikom ubistva, kao i poslije njega, kada su ova dvojica otišla u kafanu gdje su se veselili uz muziku, konzumirajući alkohol.
Arnela Đogić ubijena je 27. februara, a Selimović i Brkić su uhapšeni tri dana nakon što su počinili zločin, koji su odmah priznali istražnim organima. Isti dan, u kanjonu rijeke Stupčanice, pronađeno je izmasakrirano tijelo nesretne djevojke.
Motiv ubistva ljubomora i imovinska korist od 100 KM
Čitajući optužnicu kantonalna tužiteljica Lejla Handžić-Selimović rekla je da je ideja o Arnelinom ubistvu potekla od Selimovića, koji se tom mišlju bavio oko godinu dana. Razlog je bila njegova ljubomora s obzirom na to da je nesretna djevojka s njim ranije bila u vezi. S druge strane, Brkić osim materijalne koristi nije imao drugih motiva. Tokom suđenja jedan od svjedoka ispričao je kako mu je Selimović ponudio 100 KM da liši života Đogićevu. S druge strane, tužiteljica je rekla i kako se ubijena Arnela bojala Selimovića, o čemu se povjeravala svojoj prijateljici Emini Višći. Selimovića je tužiteljica nazvala inkvizitorom, koji je izdao naredbu ubici Brkiću da Arnela ne smije ostati živa.
“Iako se bojala Selimovića, Arnela je pristala tog 27. februara naći se s njim i sjesti u vozilo. On je izigrao njeno povjerenje i oduzeo joj život. Da je neko gledao film bilo bi strašno, a kamoli učiniti takav zločin, a onda otići u kafanu i pjevati i čašćavati goste”, rekla je Handžić-Selimovićeva.
Muriz Brkić, za kojeg je njegov advokat Sead Topčagić rekao da je iskazao oklijevanje prilikom izvršenja ubistva, te da je po psihološkom testu ličnosti osoba s umanjenim sposobnostima, misaonim konfuzijama i umjerenom anksioznošću, po ulasku u Selimovićevo vozilo u mjestu Brda, kobnog predvečerja oko 18.30, odmah je Arnelu koja je bila na zadnjem sjedištu, počeo udarati pesnicama po glavi te joj slomio vilicu i koljenom joj slomio rebra. Prema dogovoru odranije, odvezli su se do lokacije Čudanski krševi, gdje je Selimović zaustavio vozilo.
“Izašao je i ispušio pola cigarete, a potom u gepeku našao nož i dao ga Brkiću rekavši: ‘Uradi to, da ne ostane živa’. Dok je djevojka ležala potrbuške na zadnjem sjedištu, Brkić joj je lijevom rukom zadigao glavu za kosu, a potom ju je zaklao. Arneli su ubice preko usta vezale PVC uže kako ne bi mogla dozivati pomoć”, kaže se u optužnici.
Brkić je Đogićevoj zadao pet ubodnih rana nožem i sedam rezova – klanja, a sudski vještak prof. dr Zdenko Cirhlaž, nakon obdukcije je zaključio kako su ubijenoj polomljeni vilica, rebra, grudna kost, te puknuta slezena… Ubice su iz kaputa ubijene izvadile mobitel, dokumente i 190 KM. Beživotno tijelo djevojke su bacili u kanjon dubok 70 metara, vjerujući da je tu niko neće pronaći. Nakon toga su otišli u mjesto Careva Ćuprija, gdje su u ugostiteljskom objektu “San Remo” pili i čašćavali druge goste.
Prekjučerašnje izricanje presude pratili su najbliži članovi porodice ubijene Arnele Đogić, koji su teško podnosili čitanje optužnice, a u jednom trenutku, nakon obraćanja optuženih Sudskom vijeću, bez svijesti je ostala sestra ubijene, kao i djed, pa je intervenisala Služba hitne pomoći. Da je riječ o zločinu koji nikoga nije ostavio ravnodušnim potvrdila je i Azijada Mujkić, braniteljica po službenoj dužnosti Avdije Selimovića. Ona je kazala da u dugogodišnjoj praksi nije imala ovakav slučaj, a vjerovatno ni zenički sud, kao ni drugi pravosudni organi u BiH.
Avdija Selimović traži da bude u zaštićenom dijelu zatvora
“Znao sam da se mogu braniti šutnjom, ali sam od početka govorio istinu. Volio sam Arnelu i kajem se zbog svega što sam uradio. Ne znam ni sam šta se sa mnom dešavalo u tom trenutku da počinim ovo djelo. Zamolio bih sud kad budem prebačen na izdržavanje kazne u KPZ Zenica da to bude u zaštićeni dio zatvora, jer su mi zatvorenici već prijetili i fizički me napadali. Bojim se za svoj život”, rekao je “režiser” Arnelinog ubistva.
Na ovo su se iz sudnice od strane članova njene porodice mogli čuti komentari: “I treba te ubiti. Dabogda gorio u paklu!”. Ubica Brkić je iskazao kajanje i uputio izvinjenje porodici ubijene.
Nakon izricanja presude došlo je do incidenta, kada je rodbina ubijene Arnele Đogić pokušala fizički napasti Avdiju Selimovića. Teži incident spriječili su sudski policajci. Dio rodbine i prijatelja ponovno je izrekao prijeteće poruke Selimoviću i Brkiću “kako će ih kazna stići i u zatvoru”!
Prijetnje
Nakon što se situacija smirila, članovi porodice Đogić ispričali su kako ih je, prije izvršenja zločina, Selimović više puta napadao. Međutim, kako oni tvrde, postupajući tužilac nije ozbiljno shvatao prijetnje koje je monstrum upućivao njihovoj Arneli. Oni su relativno zadovoljni visinom izrečene presude, a osuđeni imaju pravo žalbe na istu u roku od 15 dana.
bh-index.com
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE