Neophodno jačanje svijesti o sigurnom korištenju interneta: Roditelji moraju slušati potrebe djece

Neophodno jačanje svijesti o sigurnom korištenju interneta: Roditelji moraju slušati potrebe djece

Iz MUP-a Zapadnohercegovačkog kantona pozvali su jučer učenike da se odgovorno ponašaju na društvenim mrežama te da ne dijele neprovjerene ili uznemirujuće informacije koje mogu izazvati strah i paniku među vršnjacima, a nakon što je u ponedjeljak zbog navodnih prijetećih poruka otkazana nastava u srednjoj školi u Posušju.

Prijeteći sadržaj 

Naime, policijski službenici Policijske uprave Posušje izvršili su provjere nakon što se, navodno, društvenim mrežama širila tekstualna poruka prijetećeg sadržaja, a čiji sadržaj je uznemirio dio učenika, roditelja i profesora, zbog čega je u ponedjeljak otkazana nastava u Gimnaziji fra Grge Martića u Posušju, kao i za nekoliko razreda Srednje strukovne škole koji pohađaju nastavu u istom objektu.

Također, pozvali su i roditelje da razgovaraju sa svojom djecom o sigurnom korištenju interneta i društvenih mreža.

Udruženju „Dignitet“ Mostar su okončali projekt „Kreativni iskorak“ čiji je cilj ojačati otpornost mladih prema nasilju u online i offline okruženju, ali i podići svijest o sigurnijem internetu.

– U eri digitalizacije mladi su sve više izloženi online izazovima. Mi smo u okviru projekta održali cijeli niz radionica među školskom populacijom na kojima smo mlade edukovali o tehnikama i metodama kvalitetnog korištenja slobodnog vremena. Nažalost, s druge strane, brojni roditelji nisu svjesni svoje uloge roditeljstva. Veoma je važno da živimo sa svojom djecom, a ne pored njih, da osluškujemo njihove potrebe – kazala je Demić.

Brojne posljedice 

Iris Dugalić, psihologinja, naglasila je kako je primarno najveći generacijski jaz to što mladi mnogo više znaju od starijih i o prednostima i manama interneta.

– Za sve skupine je važna edukacija i povećavanje određenog nivoa svijesti o pravilnom, ali nadasve odgovornom korištenju interneta. Jer, danas imamo brojne posljedice, i to možda više prekomjerne upotrebe interneta nego, možda, određenog aspekta cyberbullyinga – navela je Dugalić.

Vlastita percepcija

Sandi Dizdarević, profesor kriminalističke psihologije i edukator, podsjetio je na to da BiH još nije donijela strategiju kad je riječ o cyber kriminalu.

– Najveći doprinos su vlastita percepcija i znanje, a to je da sami sebe ne viktimiziramo na internetu na način da postavljamo inkriminirajuće vlastite fotografije, posebno djece – naveo je Dizdarević.

avaz

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE