Uoči sjednice Doma naroda FBiH: Hoće li Devedesetka podleći HDZ-ovom pritisku i potpisati vitalni za Južnu interkonekciju
Dom naroda Parlamenta Federacije BiH danas odlučuje da li će Zakon o južnoj interkonekciji, koji je ranije usvojen u Predstavničkom domu, stupiti na snagu. Trojica delegata HDZ 1990 imat će presudnu ulogu s obzirom da od njih zavisi da li će Klub Hrvata pokrenuti mehanizam vitalnog nacionalnog interesa.
HDZ se protivi prijedlogu po kojem bi postojeća federalna kompanija BH Gas bila nositelj projekta, a koji će omogućiti diverzifikaciju plinskog snabdijevanja.
U Domu naroda potrebna je prosta većina da bi zakon bio usvojen, a stranke koje su ga usvojile u Predstavničkom domu imaju većinu i u Domu naroda. HDZ-u ostaje opcija da iskoristi veto i pokrene mehanizam vitalnog nacionalnog interesa. Za to su im potrebne dvije trećine delegata u Klubu Hrvata, odnosno 16 od 23.
HDZ trenutno u klubu Hrvata ima 13 delegata i samostalno to ne može učiniti, te im je potrebna podrška delegata Devedesetke.
Uoči glasanja u Predstavničkom domu 12. decembra 2024. godine o Prijedlogu zakona o plinovodu “Južna interkonekcija BiH i Republika Hrvatska” predstavnici HDZ-a i mediji bliski ovoj stranci izvršili su ogroman pritisak na zastupnike HDZ 1990 i drugih manjih stranaka da glasaju protiv.
Upravo s tim ciljem, zastupnik HDZ-a Marijan Marjanović uputio je indirektnu prijetnju svim hrvatskim strankama koje ne budu slijedile politiku HDZ-a.
“Hrvati koji su sudjelovali u toj vlasti (Platforma) su završili tamo gdje im je i mjesto, većinom u zatvorima i povijesti, gdje će ih hrvatski narod pamtiti kao izdajnike”, kazao je Marijanović, jasno aludirajući gdje će “završiti” one hrvatske stranke koje bi podržale prijedlog zakona.
Dodatni pritisak bio je i tekst koji je objavio Dnevnik.ba, a istovremeno prenio Hrvatski medijski servis (HMS) sa naslovom “HDZ 1990 i HNP spremni prepustiti BH Gasu gospodarenje resursom od vitalnog značaja za Hrvate?”.
“Ipak, ovim potezom HDZ 1990, HNP i HSS dolaze na ‘sklizak teren’ budući da je gotovo sigurno da će se njihova podrška u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH protumačiti kao ‘hrvatska podrška’ ovom projektu iako je činjenica da HDZ BiH ima apsolutnu većinu kad je riječ o hrvatskim zastupnicima u ovom Parlamentu. K tomu, svebošnjačka većina ovaj zakon može usvojiti i bez i jednog hrvatskog glasa u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH”, ističe se u tekstu.
Uprkos tome zastupnici HDZ 1990 nisu glasali protiv zakona te su bili suzdržani time poslavši jasnu poruku da među hrvatskim nacionalnim strankama ne postoji jedinstvo po ovom pitanju.
Hrvatski premijer Andrej Plenković pokušao je nakon sjednice popraviti štetu govoreći o jedinstvu kojeg u praksi nije bilo, jer u tom slučaju su sve hrvatske trebale glasati protiv.
“Neobično zato što svi politički predstavnici i zastupnici hrvatskog naroda nisu bili za ovaj projekt. Ne samo HDZ, nego sve stranke s hrvatskim predznakom iz HNS-a. Takva poruka, politička poruka legitimnih predstavnika hrvatskog naroda ne može biti snažnija. I mi ih podržavamo”, kazao je Plenković.
Postavlja se pitanje zašto bi delegati HDZ 1990 sudjelovali u pokretanju mehanizma vitalnog nacionalnog interesa ako su u Predstavničkom domu FBiH bili suzdržani? Da su smatrali da je prijedlog zakona usmjeren protiv Hrvata i njihovog interesa bez sumnje bi glasali protiv već u Predstavničkom domu.
S tim u vezi predstavnici HDZ-a 1990 nalaze se u ozbiljnoj dilemi kako glasati danas. Ukoliko podrže pokretanje mehanizma vitalnog nacionalnog interesa pokazat će da nemaju političku kičmu da izdrže udare HDZ-a te da su u samo mjesec dana spremni glasati suprotno o identičnom prijedlogu zakona.
Ipak, ukoliko HDZ 1990 podlegne pritisku konačnu odluku donijet će Ustavni sud Federacije BiH, odnosno Vijeće za zaštitu vitalnog nacionalnog interesa koje popunjavaju ustavni suci, a koje dvotrećinskom većinom (5 od 7) odlučuje o prihvatljivosti, a prostom o meritumu.
“Vijeće za zaštitu vitalnog nacionalnog interesa pri Ustavnom sudu Federacije Bosne i Hercegovine odlučuje o prihvatljivosti takvih slučajeva dvotrećinskom većinom u roku od jedne sedmice, a u roku od mjesec dana odlučuje o meritumu slučajeva koji se smatraju prihvatljivim”, stoji u Ustavu FBiH.
Istraga.ba
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE