Blagovčanin: Ukoliko želimo vidjeti efekte borbe protiv korupcije, pravosuđe mora krenuti samo od sebe
Povodom Međunarodnog dana borbe protiv korupcije, Transparency International u Bosni i Hercegovini (TI BiH) u saradnji s projektom „EU4Justice Faza II“ i uz podršku Evropske unije, organizirao je danas konferenciju „Reforma pravosuđa kao katalizator za borbu protiv korupcije“.
Konferencija okuplja predstavnike institucija sa svih nivoa vlasti, međunarodnih i regionalnih organizacija i inicijativa koje djeluju u BiH, kao i organizacija civilnog društva i medija. Fokusira se na poticanje diskusije o trenutnom stanju u oblasti reforme pravosudnog sektora, najvažnijim koracima koji se trebaju provoditi kako bi se poboljšalo trenutno stanje, kao i na utjecaj nedostatka reformi kao adekvatan odgovor na raširenu korupciju u zemlji.
Predsjedavajući Upravnog odbora Transparency International BiH Srđan Blagovčanin napominje da ne treba posebno naglašavati važnost stanja u pravosuđu za borbu protiv korupcije, te da je stav Transparency Internationala potpuno jasan i usaglašen sa onim što Evropska komisija govori o stanju u BiH kada je u pitanju korupcija, odnosno da se ono pogoršava.
– Efekte reformskih procesa u pravosuđu još uvijek nismo vidjeli. Oni su izostali. Način na koji se donose zakoni mora biti puno inkluzivniji, otvoreniji za stručnu javnost i za civilno društvo, da ne kažem otvoreniji i za institucije. Ne možemo donositi zakon iz zatvorenih vrata i očekivati njihovu adekvatnu provedbu. Problema u pravosuđu ima jako puno. Nama je ključni indikator stanja u pravosuđu borba protiv korupcije. Ukoliko imamo, kao što imamo u BiH, potpunu nekažnjivost političke korupcije, to nam zapravo govori da je pravosuđe i dalje pod političkom kontrolom i da je pod kontrolom organizovanog kriminala – izjavio je Blagovčanin.
Istaknuo je da je put pred BiH potpuno jasan, zemlji su potrebni novi zakoni, kao što su zakon o Visokom sudskom i tužiteljskom vijeću ili zakon o sudovima, ali još važnije od toga jeste njihova implementacija.
– Mi, nažalost, ni postojeće zakone ne implementiramo. Tu je ključ svega. Ukoliko želimo vidjeti efekte borbe protiv korupcije, pravosuđe mora krenuti samo od sebe. Dakle, mora krenuti od čišćenja stanja u vlastitim redovima. I samo je to način da zapravo se povjerenje javnosti u rad pravosuđa povrati, koje je katastrofalno loše, sa tendencijom pogoršanja. Samo pet posto građana BiH ima potpuno povjerenje u rad pravosuđa – dodao je.
Drugi dio konferencije je posvećen debati o važnosti međuinstitucionalne saradnje, oduzimanju imovine i finansijskim istragama kao preduslovima za efikasniju borbu protiv korupcije. Panelisti na konferenciji će biti relevantni predstavnici izvršne, zakonodavne i pravosudne vlasti, agencija za provođenje zakona, kao i predstavnici organizacija civilnog društva i medija.
Ministar pravde Bosne i Hercegovine Davor Bunoza smatra da evropski put i reforma pravosuđa moraju biti mnogo brži, te da je neshvatljivo da se u BiH zakoni donose po deset godina
– Pripremili smo zakon o sudu, pripremili smo i cijelokupni zakon o VSTV-u, po drugi put smo taj radni materijal odnosno nacrt dostavili Venecijanskoj komisiji prije deset dana. Nastojimo da pokrenemo neke stvari. Ono što mogu reći da se u izvještaju o napretku BiH iz marta 2024. godine kao najbolji rezultati navode se rezultati iz pravosuđa. Međutim, i ja sam svjestan da je to vjerovatno prolazno i da moramo raditi puno brže. Dosta toga zapravo ovisi od političke situacije u BiH – izjavio je Bunoza.
Kazao je da bi se na današnjoj sjednici Vijeća ministara trebala usvojiti dva prioritetna zakona – zakon o graničnoj kontroli i zakon o zaštiti osobnih podataka. Napomenuo je i da je zakon o sudu spreman, ali i da je bio spreman i prije sedam do osam mjeseci.
Bunoza vjeruje da vlasti u BiH, ako žele da provedu zakon, mogu to učiniti, ali postoji mnogo onih koji imaju interes da stanje ostane nepromijenjeno.
– Mi moramo biti proaktivni i moramo pomjerati neke stvari koje se nisu desetljećima pomjerale u ovoj zemlji – zaključio je Bunoza.
Adebayo Babajide, zamjenik šefa Delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovin, podsjetio je da je Evropski parlament podržao novu Evropsku komisiju koju predvodi predsjednica Ursula von der Leyen, koja je tokom svoje posjete Bosni i Hercegovini izrazila posvećenost Evropske unije integraciji Zapadnog Balkana u Evropsku uniju.
Babajide je rekao korupcija ima poražavajući uticaj na društvo, podriva demokratiju, povjerenje javnosti i ometa ekonomski rast.
– Ne može se ostvariti nikakav napredak ka članstvu u Evropskoj uniji bez napretka u oblasti vladavine prava. Borba protiv korupcije na visokom nivou ključna je za Bosnu i Hercegovinu. Potreban je ubrzani napredak kako bi se ponovo izgradilo povjerenje javnosti i uspostavio čvrst okvir vladavine prava. EU traži konkretne mjere za jačanje antikorupcijskih kapaciteta BiH i poziva na konkretne mjere u pravcu jačanja sistema za borbu protiv korupcije,što uključuje jačanje pravosudnog integriteta i jačanje mehanizama za oduzimanje i korištenje oduzete imovine za društveno korisne svrhe i unapređenje ishoda i rezultata borbe protiv korupcije – izjavio je Babajide.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE