Otkup zatvorske kazne: Treba li sud da odlučuje?

Otkup zatvorske kazne: Treba li sud da odlučuje?

Predstavnički dom PS BiH uskoro će razmatrati izmjene Krivičnog zakona BiH koje bi mogle promijeniti način na koji osuđeni na zatvorske kazne do godinu dana mogu tražiti zamjenu zatvora novčanom kaznom.

Ako izmjene budu usvojene, sud će imati konačnu riječ u odlučivanju o takvim zahtjevima.

Prema trenutnom zakonu, član 42a stav 1 propisuje: “Izrečena kazna zatvora do jedne godine će se na zahtjev osuđenog zamijeniti novčanom kaznom koja se plaća u jednokratnom iznosu u roku od 30 dana.”

Predložene izmjene, iza kojih stoji Denis Zvizdić, zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma, predviđaju zamjenu riječi “će” riječju “može.” Ova promjena bi značila da zamjena zatvorske kazne novčanom neće više biti automatsko pravo, već će zavisiti od sudske procjene. Tako bi sud odlučivao o svakom pojedinačnom zahtjevu osuđenika, ukoliko zakon dobije podršku poslanika.

“Time se postiže dvostruki efekat. Prvo, i dalje se omogućava zamjena kazne zatvora novčanom kaznom i time se dodatno ne opterećuje zatvorski sistem na nivou BiH. I drugo, sud u tom slučaju ima mogućnost da, u situacijama kada je to svrsishodno, ipak odredi kaznu zatvora ako smatra da bi to doprinijelo svrsi kažnjavanja. U nekim slučajevima postoje određene otežavajuće okolnosti, kada se zamjenom kazne zatvora novčanom kaznom neće postići željeni efekat u smislu generalne prevencije, a posebno ne u smislu specijalne prevencije”, stoji u obrazloženju izmjena Krivičnog zakona BiH.

Obrazloženje ističe da nije ispravno omogućiti osobi koja je povrijedila opšte vrijednosti ili ozbiljno uznemirila javnost da plati određeni iznos novca i tako izbjegne zatvorsku kaznu, posebno ako je riječ o povratniku ili licu s neprimjerenim držanjem nakon krivičnog djela.

Prema riječima Vlade Adamovića, advokata i bivšeg sudije Suda BiH, izmjena Krivičnog zakona koja bi sudu ostavila diskreciono pravo da odluči o zamjeni zatvorske kazne novčanom ne bi bila dobra, jer bi, kako kaže, takva praksa ličila na “loto”.

“Kod jednog vijeća koje će biti negativno nastrojeno prema toj sankciji će ljudi lošije prolaziti, a kod onoga ko bude pozitivno nastrojen će bolje prolaziti. To je nesigurno, bolja je formulacija da se za određena djela omogući svima da se kazna zatvora do godinu dana zamjeni novčanom”, izjavio je Adamović za portal Nezavisne novine.

Adamović je mišljenja da bi zakon trebalo jasnije definisati i precizirati koja krivična djela mogu biti zamijenjena novčanom kaznom umjesto zatvorske, jer smatra da trenutna praksa, koja to omogućava za sva djela, predstavlja glavni problem.

“Treba izdvojiti neka djela, recimo, za ratne zločine, za nasilje nad djecom, silovanje itd. da se ne može zamijeniti kazna zatvora novčanom, i to je pametnije rješenje. Davanje sudu da odlučuje ko može, a ko ne može kaznu zatvora zamijeniti novčanom je otvaranje Pandorine kutije pa čak i korupcije”, dodao je Adamović.

Krivični zakon BiH trenutno omogućava zamjenu zatvorske kazne do godinu dana novčanom kaznom, izuzev u slučajevima krivičnih djela povezanih s terorizmom.

Važeće odredbe propisuju da svaki dan zatvora, pri zamjeni kazne novčanom, iznosi 100 KM. Zanimljivo je da je formulacija “može” umjesto “će” bila dio zakona u ranijoj verziji, ali ju je Parlamentarna skupština BiH izmijenila 2015. godine. Tadašnje obrazloženje isticalo je da zakon nije precizirao okolnosti u kojima sud može odobriti zamjenu, što je moglo dovesti do različitog tretmana osuđenih lica.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE