BETONIZACIJA | Prije 25 godina obećana Koncertna dvorana, a izgrađeni tržni centri i stambene zgrade
U Sarajevu se proteklih decenija vodila logika “što više spratova, to veća zarada”. Pod tim motom nicale su stambene zgrade i naselja širom grada, često na štetu urbanističkih planova i društvenih projekata. Dok je izgradnja profitabilnih objekata cvjetala, značajni kulturno-sportski projekti ostali su samo san.
Jedan od primjera je projekat Koncertne dvorane u Sarajevu, prezentovan prije 25 godina. Nakon početnog entuzijazma i raspisanog konkursa, sve je ostalo samo na videoprezentaciji. Istovremeno, širom grada nicale su tržne i stambene zgrade, često i s viškom spratova u odnosu na dozvoljeno.
“Vi kada rasprodate prostor, nema povratka. Sarajevo je evropski grad i mora se razvijati kao evropski gradovi. A jedan od premijera kantona, danas još uvijek političar, rekao je: ‘To je najbolji plac u gradu, tu neće niko napraviti dvoranu.’ To je poruka građanima – najbolji plac, a ne vaša Koncertna dvorana,” izjavio je Anes Podić iz organizacije Eko akcija za N1.
Na posljednjoj sjednici Gradskog vijeća Sarajevo potvrđeno je da su se često kršili urbanistički planovi. Iako je predviđeno da zgrade imaju maksimalno 18 spratova, neki objekti, poput Sarajevo Towera, imaju više od 20.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE