Vojna analiza: Rusija i Ukrajina nakon 1.000 dana ratovanja

Vojna analiza: Rusija i Ukrajina nakon 1.000 dana ratovanja

Rat u Ukrajini traje već 1.000 dana, gotovo tri godine otkako je ruski predsjednik Vladimir Putin započeo invaziju na Ukrajinu.

Sukob koji je odnio hiljade života, a u kojem se koristi ogromna količina naoružanja, donosi samo male, ali sigurne teritorijalne dobitke za obje strane. Rusija nastavlja napade na ukrajinsku energetsku infrastrukturu, dok se Ukrajinci bore da održe svoje položaje, posebno u oblasti Kurska. 

Iako broj poginulih vojnika na obje strane nije službeno poznat, civilne žrtve se broje u stotinama. O budućem razvoju rata i daljim ishodima sukoba, analizu su dali odbrambeni stručnjaci Sajmon Digins (Simon Diggins) i Džon Forman (Jon Foreman), bivši britanski ataše za odbranu u Moskvi i Kijevu, koji su za Sky News podijelili svoja mišljenja o trenutnoj situaciji i mogućem razvoju rata u narednih 1.000 dana.

Trenutno stanje na frontu

Kada su ruski tenkovi ušli u Ukrajinu u februaru 2022. godine, cilj Moskve bio je da svrgne aktuelnu ukrajinsku vlast i prisili Ukrajinu da se okrene Rusiji, umjesto Zapadu. Iako Putin nije postigao taj cilj, Sajmon Digins ističe da je Rusija uspjela preuzeti značajan dio istočne Ukrajine.

– U istočnim provincijama Ukrajine nalazi se industrijska moć zemlje, a Rusija je uspjela zauzeti ključne teritorije, uključujući most koji vodi do Krima, koji su okupirali još 2014. godine – objasnio je Digins. 

Iako Rusija nije preuzela potpunu kontrolu nad svim provincijama, držanje većeg dijela teritorija, prema njegovim riječima, može se smatrati vojnom pobjedom.

Digins dodaje da ruske trupe nastavljaju polako napredovati i imaju značajnu prednost u pogledu zračnih napada, što im omogućava da nanose veliku štetu ukrajinskim snagama. Također ističe da Rusija ima dugoročno vojnu inicijativu, budući da je od početka rata, još prije godinu dana, počela dominantno “gurati” prema ukrajinskim linijama.

Moguće prognoze

S druge strane, Ukrajina nije bila u mogućnosti da ponovo preuzme teritorije pod ruskom okupacijom, ali je, prema mišljenju Džona Formana, dokazala da je izuzetno uspješna u odbrani svojih pozicija. 

– Ukrajina je, iako bez šansi za osvajanje provincija pod okupacijom, izuzetno uspješna u zadržavanju svojih položaja i u borbi za svakodnevnu odbranu – kazao je Forman.

Iako je nedavni napad Ukrajine na rusku oblast Kursk iznenadio Moskvu, Forman smatra da to nije značajno promijenilo tijek rata, niti je okrenulo prednost u korist Ukrajine.

O budućnosti rata

Iako se ne zna kako će se rat dalje razvijati, Digins i Forman se slažu da je trenutna situacija takva da će sukob, prema njihovim procjenama, vjerojatno trajati još dugo, s mogućim manjim, ali siguran osvojenim teritorijima na obje strane.

U narednim godinama, ukoliko rat bude nastavljen u sličnom tempu, obje strane će vjerojatno pokušavati ostvariti sporadične dobitke na terenu, dok će se šteta na civilnoj infrastrukturi i ljudskim životima vjerojatno povećavati.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE