Novi problemi za Audi
Njemački proizvođač luksuznih automobila Audi odustao je od potrage za ulagačem u fabriku u Briselu i planira je zatvoriti početkom iduće godine u sklopu smanjenja troškova u matičnoj Volkswagen grupi.
Početkom jula grupa Volkswagen, Audijeva krovna kuća, naznačila je da bi mogla zatvoriti fabriku Audija u Bruxellesu zbog naglog pada potražnje za luksuznim električnim automobilima.
Potraga za ulagačima
Otprilike dva i pol mjeseca kasnije objavili su da će prodati fabriku i šef proizvodnje Gerd Walker rekao je da su krenuli u potragu za mogućim ulagačima.
Fabrika u Briselu proizvodi samo Audijev električni sportski terenac SUV Q8 e-tron, a matična grupa VW ne planira na toj lokaciji proizvoditi druge modele, poručili su u septembru, uz napomenu da “trenutno ne postoji ekonomski održiva alternativa” za njenu upotrebu unutar grupe.
Pogon je smješten na razmeđi stambene četvrti, željezničke pruge i autoceste, što onemogućuje njegovo širenje. Troškovi logistike znatno su pak veći nego na drugim lokacijama zbog malog broja lokalnih dobavljača, naglasili su u Audiju.
U utorak uprava je objavila da odustaje od potrage za ulagačem.
“Potencijalni investitor iz sektora komunalnih vozila povukao je pismo interesa. Nijedan potencijalni investitor nije pokazao zanimanje za pogon pa je aktivna potraga (…) završena”, izvijestili su.
Audi nije utvrdio ni moguću alternativu namjenu tako da tvornica – propada.
Audijeva uprava pregovarala je u protekla četiri mjeseca o s radničkim vijećem i sindikatima o planu za zbrinjavanje 3000 radnika i dogovoreno je da niko ne smije dobiti otkaz do kraja godine.
Uprava paralelno razgovara s radničkim vijećem u središnjici u njemačkom Ingolstadtu o opcijama koje bi otklonile otkaze u njemačkim fabrikama, javlja Hina.
Nekim radnicima otkazi
Audi u Njemačkoj zapošljava oko 54.000 radnika.
Početkom mjeseca izvijestili su da im se operativna dobit u trećem tromjesečju gotovo ‘istopila’, kliznuvši na samo 106 miliona eura, zbog troškova zatvaranja pogona u Briselu i oštrog pada prodaje.
Zatvaranje tvornice u Briselu rezultiralo je troškovima od 1,2 milijarde eura, naveo je financijski direktor Juergen Ritterberger.
Glavna je zadaća uprave trenutno poboljšati učinkovitost i konkurentnost, rekao je Ritterberger, naglasivši i da neće otpuštati radnike do 2029., kao što su se bili i obavezali, i da će zadržati pripravnike.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE