Prijedlog izmjene Zakona o finansiranju političkih stranaka bit će razmatran u redovnoj proceduri

Prijedlog izmjene Zakona o finansiranju političkih stranaka bit će razmatran u redovnoj proceduri

Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine odlučio je danas da će Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o finansiranju političkih stranaka, čiji je predlagač delegat Zlatko Miletić (Klub hrvatskog naroda), razmatrati u redovnoj proceduri.

Miletić je predlagao da se ovaj zakonski prijedlog razmatra po hitnom postupku, ali su delegati ipak odlučili da ga razmatraju u redovnoj proceduri.

Predloženim izmjenama Zakona predviđeno je brisanje odredbe prema kojoj se politička stranka može finansirati iz budžeta BiH, u skladu s odredbama tog zakona, entitetskih budžeta, kantonalnih budžeta i budžeta Brčko Distrikta BiH, te budžeta drugih jedinica lokalne uprave i samouprave u skladu sa zakonom.

Miletić je, obrazlažući ovaj prijedlog, kazao da u biti 80 posto finansiranja političkih stranaka u BiH otpada na segment da se finansiraju iz budžeta institucija na različitim nivoima vlasti.

“Ono što je problematično, po mom mišljenju, i na šta su mi građani iz svih dijelova BiH skrenuli pažnju, je činjenica da je od 2004. do 2024. godine u prosjeku na finansiranje političkih stranaka trošeno oko 20 miliona KM na godišnjem nivou, što u ukupnom iznosu predstavlja oko 400 miliona maraka za 20 godina”, kazao je Miletić.

On smatra da nije u redu da “u zemlji u kojoj imamo 50 posto građana koji nemaju plaću u visini prosječne potrošačke korpe, koji su na ivici egzistencijalnog standarda, u zemlji u kojoj imamo više od 25 posto siromašnih, u zemlji gdje svako šesto dijete možda nema užinu za školu, da političke stranke potroše za 20 godina 400 miliona KM”.

“Mislim da to nije u redu”, naveo je Miletić.

Delegat Zdenko Ćosić (Klub hrvatskog naroda) je kazao da “gurati stranku u samofinansiranje ili da se oslanja samo na donatore, a skinuti je sa budžeta, to bi značilo gurati je u sivu zonu korupcije”.

“Dakle, ni po žurnom, ni po skraćenom, ni po redovitom, niti po bilo kojem drugom postupku ne prihvaćamo ovako rješenje zakona”, naveo je Ćosić.

Delegat Želimir Nešković (Klub srpskih delegata) je kazao da ovaj prijedlog, koji predlaže delegat Zlatko Miletić, je model po kojem njegova politička organizacija, Srpska demokratska stranka, funkcioniše od februara ove godine.

“Ja takav način rada ne bih poželio ni najneprijateljskoj političkoj organizaciji”, naveo je Nešković.

Po okončanju delegatske diskusije, odlučeno je da predloženi zakon ne bude razmatran ni po hitnoj, ni po skrećenoj, nego da ga delegati razmatraju u redovnoj proceduri.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica