Ja sam ljekar i imam RAK DEBELOG CRIJEVA, a ovo su 2 SPECIFIČNA SIMPTOMA koje sam prvo osjetila

Ja sam ljekar i imam RAK DEBELOG CRIJEVA, a ovo su 2 SPECIFIČNA SIMPTOMA koje sam prvo osjetila

Doktorka Loren Džuja, ginekolog iz Floride, danas može da odahne – ovog mjeseca potvrdila je da nema znakova raka u njenom organizmu. Međutim, prije samo dvije godine situacija je bila daleko ozbiljnija.

Avgusta 2022. godine Loren je primijetila nekoliko promjena na svom tijelu. Kao iskusna ginekologinja, odmah je shvatila da nešto nije u redu i da to zahtjeva pažnju. Imala je 37 godina kada joj je dijagnostikovan rak, što je podijelila i na Instagramu.

Odmah je otišla u bolnicu HCA Florida Oak Hill gdje je obavila ultrazvuk. Rezultati su pokazali velike mase u njenom jajniku. Šokantno, u roku od dvije sedmice, masa se proširila sa osam na nevjerovatnih 24 centimetra – nešto što Loren nikada ranije nije vidjela tokom svoje karijere u zdravstvu.

Prihodi podružnica

Najveći prihodi su se ostvarili od dva kamenoloma (Kakanj i Hadžići) i pogona, Sigma i Briješće. 

Kada govorimo o mjesečnim prihodima organizacionih jedinica Hidrogradnje, među najvećim ostvaruje Sigma – oko 275 hiljada KM. Podružnica Sigma se inače bavi proizvodnjom betpmsle galanterije. Najveće mjesečne prihode Hidrogradnji donosi kamenolom u Hadžićima i to 290 hiljada KM. Kada je riječ o kamenolomu u Kaknju, on ostvaruje mjesečni prihod u iznosu cca 160 hiljada KM, te vrši vrši eksploataciju i transport mineralne sirovine za Tvornicu cementa Kakanj. Zanimljivo je da je upravo Hidrogradnja iz sopstvenih sredstava izgradila Tvornicu cementa Kakanj, a koja je bila pod okriljem građevinskog giganta sve do 1986. godine.

“Nikada nisam vidjela da nešto tako brzo raste”

– Radila sam u medicini godinama i nikada nisam vidjela nešto benigno da tako brzo raste. Odmah smo znali, negdje duboko u sebi, da to neće biti dobar ishod. Naravno, posumnjali smo na rak jajnika jer su mase bile upravo na tom mjestu – prisjetila se Loren.

Kada je riječ o pogonu u Briješću, prema pisanju Biznisinfo.ba portala, on mjesečno donese prihode od oko 30 hiljada KM.

Problem – radna snaga

Dakle, u Sigmi, te kamenolomima Hadžići i Kakanj u prosjeku je uposleno oko 100 radnika. Sa radnicima se zaključuju Ugovori o radu na određeno vrijeme i to na mjesec dana, sve ovisno o potrebi posla.


Svi radnici jedanput godišnje i to u zimskom periodu kada je znatno umanjena potražnja za ovim proizvodima se upućuju na Biro. Zbog nedostatka određenih proizvodnih zanimanja određen broj radnika se upućuju na prekvalifikaciju i doškolovavanje čije troškove snosi Hidrogradnja, tako da se na taj način pokušava riješiti problem radne snage.

“Na tržištu rada nažalost iako je veliki broj nezaposlenih malo je ili nimalo onih koji žele raditi. Ako se pitate zašto radnici Hidrogradnje koji su ostali bez posla u stečaju ne rade, odgovor je jer nisu zainteresovani ili imaju druge izvore primanja. Trenutno je aktivan oglas za rukovaoce građevinskih mašina, automehaničara, autoeketričara, NK radnika i do danas niko od nezaposlenih traženih zanimanja nije došao na razgovor za posao. Prosjek neto plate se kretao između 809 i 816 KM, odnosno najniža neto plata u 2022. godini je iznosila 638 KM a najviša 1.870 KM”, navodi se u dokumentu.

Hoće li se ikada uspjeti prodati?

Hidrogradnja se u proteklih sedam godina, koliko je u stečaju, na desetine puta pokušavala prodati putem usmenih javnih nadmetanja, a pravo je imalo svako fizičko ili pravno lice koje je prethodno uplatilo 0,25 posto ukupne tražene cifre, što je oko 220 hiljada KM.

Prije par mjeseci, u medijima se pojavila informacija da bi Hidrogradnju mogli preuzeti arapski investitori. 

Slična priča, ali ovaj put sa evropskim investitorima, spominjala se i 2022. godine, no, do prodaje nije došlo.

Inače, uslov prodaje koji se nalazi pred potencijalnim investitorom je da mora nastaviti poslovanje Hidrogradnje, uz zadržavanje postojećeg broja zaposlenih. 

Za one koji ne znaju, Hidrogradnja je prije rata zapošljavala pet hiljada radnika i godišnje zarađivala 300 miliona dolara, od čega čak blizu 200 miliona u inostranstvu.


BRANA U IRAKU

Poslovala je po Africi, Aziji, ali i Evropi.

Hidrogradnja se od naredne godine vraća u Libiju
BRANA U LIBIJI

Za vrijeme ratnih dešavanja, uništen je veći dio pogona, te mehanizacije na domaćem tržištu, a prekidom značajnih Hidrogradnjinih projekata u zemlji izazvalo je ogromne gubitke. Nakon rata, kompanija je izgubila domaće, ali je poslovanje nastavila na stranom tržištu.

Imovina Hidrogradnje

Kada je riječ o imovini Hidrogradnje, osim dva kamenoloma u Hadžićima i Kaknju, te Sigme i pogona u Briješću, tu je imovina i Poslovne jedinice Libija, te atraktivni motel Čavljak iznad Sarajeva, piše Source.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica